Nejdřív byl Elon Musk vyzdvihován a obdivován jako podporovatel Bitcoinu a také někdo, kdo ukázal institucionálním investorům, že hlavní kryptoměna světa může zastávat funkci jako hedge proti inflaci i platební nástroj pro automobily Tesly.
Když to ale všichni nejmíň čekali, tak za dva měsíce otočil o 180 stupňů, když prohlásil, že kvůli vysoké spotřebě energie Bitcoinu a jeho neekologické stopě Tesla platby přijímat opět přestane. Přispěl tak velkou měrou k současnému hlubokému propadu BTC a přiklonění sentimentu na stranu mědvědů. Mnohé osobnosti krypto světa mu jeho názory vyčítají, často totiž působí neznale, pokrytecky nebo úplně mimo mísu.
Muskovo jednání má své následky
To se pochopitelně odráží významně i na jeho popularitě, především na sociální síti Twitteru, kterou Musk používá jako hlavní komunikační nástroj s veřejností.
Tomu nasvědčují i údaje společnosti Awario, která se zabývá sledováním sentimentu. Poměr sentimentu kladných a záporných tweetů o Muskovi v květnu dosáhl nového minima. Významně poklesl přibližně ve stejnou dobu, kdy cena kryptoměny propadla následkem Muskovy kritiky Bitcoinu a oznámení, že ho Tesla už nebude přijímat pro platby.
Ještě v lednu byl poměr kladných a negativních tweetů přibližně vyrovnaný, ale v květnu se poměr pozitivního a negativního sentimentu snížil asi o 25 %, aby dosáhl nejnižší hodnoty od doby, kdy Awario začalo sledovat tento ukazatel v říjnu 2020. Stále však převažují neutrální tweety o Muskovi, které zastávají podíl 66 %, následují negativní tweety v poměru 19,2 % a počet pozitivních tweetů je pouze v 14,9 % případů.
Metoda měření sentimentu u nejrůznějších Muskovýh tweetů od společnosti Awario spočívala v algoritmickém sledování měřením četnosti určitých klíčových slov.
Jak zdůrazňuje jeden příklad od influencera a kryptoměnového nadšence Fabriho Lemuse, velký počet negativních tweetů následoval po Muskově oznámení z 12. května, že Tesla již nebude přijímat Bitcoin pro nákupy. Cena Bitcoinu po tomto oznámení poklesla o 12 % a během následujících týdnů ztratila přibližně 35 % své hodnoty. Nakonec vlivem i dalších negativních zpráv propadla celkem o více než polovinu hodnoty od dosavadního ATH.
Některé komentáře se Muska zastávají
Rozhodně je zajímavým zjištěním, že po tomto negativním oznámení se objevovaly také pozitivní tweety, které Muska naopak bránily. Ty však byly zastoupeny v menší míře.
Jeden příklad ukázal kryptoměnový investor David Gokhshtein, kdy někteří lidé si přisadili na obranu Muska, když poznamenali, že skutečnost, že Tesla stále drží Bitcoin ve své rozvaze, je hlavním příkladem pro ostatní korporace, které by případně chtěli udělat totéž. „Elon Musk pomáhá celému našemu #crypto průmyslu růst a získat adopci,“ tweetoval Gokhshtein. „Není to jen záležitost DOGE.“
Muskovy komplimenty na Twitteru samozřejmě cílily hlavně na Dogecoin, který označil za „kryptoměnu lidí“ a opakovaně jej vyzdvihoval, že v květnu dosáhne historického maxima. Dokonce se objevil i negativní sentiment fanoušků Dogecoinu, který následoval 25% pokles ceny DOGE po jeho vystoupení v Saturday Night Live.
Nárůst followerů na Twitteru pokračuje
Musk je však často se svými tweety nepředvídatelný a popravdě řečeno mu s největší pravděpodobností na sentimentu na Twitteru příliš nezáleží.
Navzdory nárůstu negativního sentimentu mohl stále sledovat, jak počet jeho followerů v květnu vzrostl o více než 3 miliony na celkových 56 milionů sledujících a v současnosti se tak může pochlubit nejsledovanějším účtem mezi obchodními manažery. Ještě důležitější skutečností by však mohlo být, kdyby tyto události začaly mít dopad také na Teslu jako společnost – čeho se v nedávném rozhovoru pro Yahoo Finance obává také dlouholetý investor Tesly a generální ředitel Gerber Kawasaki, Ross Gerber:
„Elon se brodí do oblasti, která možná není tím nejlepším místem pro činění prohlášení, protože skutečností je, že Bitcoin je budoucností digitálních měn, je jejím základem,“ řekl a poznamenal, že to logicky dávalo smysl, že Musk zaútočil na uhlíkovou stopu Bitcoinu a prosazoval, aby se těžaři přesunuli k udržitelnějším zdrojům energie. „Ale myslím si, že je to pro Elona velmi nebezpečná oblast, do níž se může dostat, když způsobuje lidem ztráty, jako to už udělal, a obrací tak lidi proti sobě a nakonec i proti Tesle.“
Muskovi provokativní tweety tak v poslední době nabírají na obrátkách. Jeho nezodpovědné chování by se mu však časem nakonec mohlo vymstít.
Zdroj: finance.yahoo.com