Cena Bitcoinu klesla za posledních sedm dní o téměř 10 %, přičemž v době psaní tohoto článku se nejznámější kryptoměna obchoduje za zhruba 38 000 dolarů. Ještě výraznější ztráty lze evidovat u většiny altcoinů, které se výrazným způsobem vzdalují svým historickým maximům.
V pravidelném nedělním souhrnu vám přinášíme přehled toho nejpodstatnějšího, co přinesl světu kryptoměn tento týden. U každého nastíněného tématu zároveň najdete odkaz na celý článek, který jej rozebírá podrobněji:
- Cena Bitcoinu s největší pravděpodobností oslabuje zejména kvůli kombinaci geopolitických důvodů v souvislosti s hrozbou války na Ukrajině a očekávaného zvyšování úrokových sazeb v USA, což jsou faktory, které ovlivňují náladu na všech trzích. Bitcoin v posledních měsících naznačuje silnou korelaci s americkými akciovými indexy v čele s technologickým NASDAQ. Ten za poslední týden oslabil o 1,6% a od úvodu roku 2022 již o 14%.
- Hashrate a mining difficulty Bitcoinu jsou na historických maximech, což znamená, že těžaři Bitcoinu navzdory oslabující ceně BTC této kryptoměně nadále výrazně důvěřují a neváhají investovat další nemalé peníze do těžby a také budování další těžební infrastruktury.
- Společnost Intel plánuje sehrát v oblasti těžby Bitcoinu významnou roli. Už tento měsíc by měla představit nový ultramoderní čip, který by podle jejího CEO Patricka Gelsingera mohl způsobit v oblasti těžby BTC malou revoluci. Čip totiž nemá být jen výkonný, ale prý potenciál zmírnit negativní ekologický dopad těžby BTC na přírodu. Mezi zájemce o tento čip patří také firmy Block (bývalý Square) či Marathon.
- Pravá ruka Warrena Buffetta z Berkshire Hathaway, Charlie Munger, označil kryptoměny za pohlavní chorobu. Zvláštní ovšem je, že Berkshire Hathaway mezitím investovala miliardu dolarů do brazilské banky NuBank, která provozuje spotové Bitcoiny ETF.
- Bitcoinu se častokrát vyčítá jeho neekologičnost, protože těžaři využívají při těžbě i nezelené zdroje energie, s čímž jsou spojeny emise C02. Zajímavé však je, že stále více těžařů BTC využívá vedlejší produkt při těžbě ropy, plyn, k pohánění motorů, díky kterým mohou těžit Bitcoin. Tímto způsobem přispívají k nižším emisím, protože tento plyn by se v opačném případě spálil a tedy emise by šly přímo do atmosféry.
- V americké sněmovně reprezentantů byl představen zákon, který pokud by prošel schvalovacím procesem, garantoval by Američanům právo držet kryptoměny na vlastních privátních peněženkách.
- Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena by měla už příští týden vydat exekutivní příkaz, podle kterého by měli regulátoři najít společnou cestu k vypracování komplexního rámce pro regulaci kryptoměn v USA.
- Podle analýzy onchain analytické platformy Chainalyěis kriminální kryptoměnové velryby vlastní kryptoměny v hodnotě 25 miliard dolarů. Za takové velryby jsou považovány adresy, na kterých jsou kryptoměny alespoň v hodnotě 1 milionu dolarů a alespoň 10 % z toho pochází z nelegální činnosti.
- Ruské ministerstvo financí a Ruská centrální banka neumějí najít společnou řeč ve způsobu, jak přistupovat ke kryptoměnám. Zatímco Ministerstvo financí je chce regulovat, centrální banka je nadále chce zakázat stejně jako chce zakázat i jejich těžbu. Ruský ministr financí Anton Siluanov tvrdí, že zakázat Bitcoin je jako pokusit se zakázat internet, jinak řečeno nemožné.
- Zákaz kryptoměn v Indii by rád prosadil představitel indické centrální banky Rabi Sankar, který tvrdí, že jakákoli regulace kryptoměn povede k oslabení tradičního finančního systému a podpoří tezi, že kryptoměny jsou potenciálním udržitelem hodnoty.
- Kryptosektor v USA dosáhl velkého úspěchu. Ministerstvo financí totiž potvrdilo, že upraví problémovou definici pojmu makléř v rozsáhlém Zákoně o infrastruktuře, který koncem roku podepsal prezident Joe Biden. Definice v současnosti potenciálně definuje jako makléře i těžaře Bitcoinu, provozovatele PoS kryptoměn či vývojáře hardwarových a softwarových peněženek. Ti však nemají jak zákon dodržet, protože je pro ně nemožné shromažďovat informace o svých uživatelích, což od nich zákon v současné podobě vyžaduje.
- Trojice amerických senátorů dospěla k závěru, že El Salvador uzákoněním Bitcoinu jako zákonného platidla ohrožuje americkou finanční stabilitu. Poněkud úsměvně to působí zejména v kontrastu s tím, že americká inflace roste nejrychleji za 40 let a že El Salvador ve skutečnosti vlastní jen 1801 BTC, což je v přepočtu přibližně 68 milionů dolarů.