Bitcoin (BTC) má za sebou mimořádně úspěšný říjen. Uzavřel ho z pohledu ceny na nejvyšší měsíční svíčce v historii a jeho 40% meziměsíční růst byl druhý nejvýraznější od prosince 2020.
Bitcoinu se poprvé v historii podařilo – byť jen těsně – uzavřít měsíční svíčku nad cenou 60 000 USD, což vytváří silný základ pro jeho další předpokládanou rally. PlanB, autor populárního stock-to-flow modelu, tvrdí, že jeho dalšími dvěma cíli bude pro listopad cena minimálně 98 tisíc USD a v prosinci alespoň 135 tisíc USD, přičemž tyto ceny označuje za „nejhorší možný scénář“. Předpověď na říjen mu přitom vyšla téměř úplně přesně, jelikož jeho model očekával cenu za BTC na konci měsíce minimálně 63 000 USD.
https://twitter.com/100trillionUSD/status/1454962054297788417
Bitcoin má dobré fundamenty
Na začátku posledních dvou měsíců letošního roku hraje ve prospěch Bitcoinu i několik ostře sledovaných ukazatelů. Velmi pozitivním signálem je skutečnost, že neustále roste hashrate Bitcoinu, tedy celková výpočetní síla vynaložená na jeho těžbu. To se následně promítá i do pravidelné úpravy mining difficulty, tedy obtížnosti těžby. Ta se již poosmé v řadě upravila směrem nahoru, což se stalo poprvé od roku 2018 (obtížnost se aktualizuje jednou za 2 týdny). Podtrhuje to velkou důvěru těžařů BTC v toto aktivum – jinak řečeno neváhají s dalšími investicemi do jeho těžby i vedle neustále většího konkurenčního prostředí.
Hashrate Bitcoinu ještě na svých maximech, kterých dosáhl před květnovým čínským zákazem těžby není, ale přibližuje se mu. Průměrný hashrate za uplynulý týden byl kolem 159 exahashů za sekundu (EH/s), což je již relativně blízko rekordním 180 EH/sz dubna 2021. Je třeba zdůraznit, že Bitcoin tak dohání data z období, kdy se na jeho těžbě čínští těžaři podíleli více než z poloviny. Dohnat bez nich tento deficit během pár měsíců je vynikající výsledek.
Počet BTC na burzách stále klesá
Pozitivem je, že nadále pokračuje trend odlivu bitcoinů (i Etherů) z burz. Je to první předpoklad, aby se z dennodenního aktivního obchodníka stal tzv. „hodler“ – a hlavně to naznačuje, že lidé aktuálně nemají v plánu tyto kryptoměny prodávat, což vytváří tlak na růst jejich ceny. Za uplynulý týden se snížila tržní hodnota Bitcoinů na burzách o 695 milionů USD. V případě Ethereum odešly z burz Ethery až v ceně 2,5 miliardy USD.
🚨 Weekly On-Chain Exchange Flow 🚨#Bitcoin $BTC
➡️ $12.8B in
⬅️ $13.5B out
📉 Net flow: -$695.0M#Ethereum $ETH
➡️ $5.7B in
⬅️ $8.2B out
📉 Net flow: -$2.5B#Tether (ERC20) $USDT
➡️ $5.6B in
⬅️ $6.1B out
📉 Net flow: -$514.1Mhttps://t.co/dk2HbGwhVw— glassnode alerts (@glassnodealerts) November 1, 2021
Na burzách je aktivní už jen kolem 2,47 milionu BTC. Podle dat Bybt.com došlo k velkému odlivu až kolem 19 800 BTC z burzy Coinbase Pro během posledních 24 hodin.
Z pohledu onchain dat zatím nečekat ani velké odlivy BTC z adres dlouhodobých držitelů (long term holders), tedy těch, kteří své BTC nakoupili před více než 155 dny. Předešlý trend neustálého nárůstu počtu takových adres se však zastavil, což naznačuje, že dlouhodobí držitelé se postupně chystají na distribuci svých BTC nově příchozímu retailu (malým investorům). To je situace, která bývá běžná v závěrečné fázi bullrunu, která však většinou trvá až několik měsíců.
Další zajímavé články
Rozhovor s tvůrci NFT série CzechPunks: Jak zaručí, že finance půjdou na slibované donate adresy?
Zapomeňte na Tik Tok či Instagram. „Nejžhavější“ aplikace souvisí s kryptoměnami
3400 dolarů do kryptoměny Shiba Inu udělalo investorovi 1,55 miliardy USD
Binance Coin chce napodobit Ethereum – odpálí šílenství nová aktualizace?
Zdroj: cointelegraph.com