Analytici Crypto Kingdom se v nejnovější analýze podívali na zoubek kryptoměně největší světové burzy kryptoměn, Binance. Jak vidí současný stav i budoucnost Binance Coinu se dozvíte v tomto článku.
Co je to Binance Coin?
Binance Coin, známý také pod zkratkou (tickerem) BNB, je základní kryptoměna ekosystému Binance. I když potom původně začínal jako ERC-20 token na blockchainu Etherea, v současnosti jej naleznete již na vlastním blockchainu Binance. Ten se pyšní dual-chain architekturou, která je složena z Binance Chainu a Binance Smart Chainu, kdy na obou těchto blockchainech BNB nativně běží.
Prvotním smyslem Binance Coinu potom bylo zejména získat financování pro platformu Binance a její další operace, za což chtěli držitele odměnit např. různými slevami na jejich platformách. To v minulosti byly primárně slevy na poplatcích, ale s rozvojem dalších produktů zde máme např. Launchpad, Launchpool či BNB Vault a další, u nichž je použití BNB víceméně nutností. Důležitý je také deflační mechanismus ve formě pálení mincí. Počet spálených mincí se totiž rovná pětině zisků Binance. Díky tomu se kvartálně snižuje počet mincí v oběhu (pokud jich samozřejmě nebylo emitováno víc, než spáleno, viz minulý kvartál), což je takovou krypto verzí dividend, i když toto označení určitě není přesné.
Funkcionalita se však značně zvýšila právě přechodem na vlastní blockchain a následným spuštěním druhé části dual-chain architektury, Binance Smart Chainu (BSC). Binance Coin se tak stal měnou k placení poplatků napříč Binance blockchainem a jeho využití je tak nutné v mnoha případech od spuštění smart kontraktu, provozu decentralizované aplikace až po např. provedení směny na decentralizovaných směnárnách na BSC. A i když fanoušci tradičních kryptoměn toto srovnání neradi vidí, Binance Smart Chain je již v současnosti často označován za takového centralizovanějšího konkurenta Etherea. S tím se ale hned dostáváme k novinkám aktuálním, kdy začneme srovnáním právě se zmíněným Ethereem.
Více transakcí než na Ethereu?
Ano, a to dokonce několikanásobně! Binance Coinu společně s jeho blockchainy se totiž v poslední době daří nejen díky síle značky Binance, ale taky z důvodu různých problémů Etherea. Sem patří např. nákladnost či rychlost (pomalost) transakcí. Ethereum je tak pro lidi s nízkým kapitálem v současnosti stále ještě značně drahé a ve výsledku se tento stav rozhodně dotýká i vývojářů. Stačí totiž jeden drop očekávané NFT kolekce a blockchain je okamžitě zahlcen a náklady na gas dosahují astronomických výšek.
To je právě jedním z důvodů, proč se (nejenom) retail v letošním roce začíná orientovat i na projekty na různých konkurenčních platformách, kdy obrovskou oblibu zažívá právě Binance Smart Chain. No a to dokonce tak vysokou, že v současnosti na něm proběhne denně přibližně 5x více transakcí než na Ethereu. Na druhou stranu např. v metrice TVL (celková uzamčená hodnota na daném blockchainu) se Ethereu BSC stále ještě nemůže ani v nejmenším srovnat, kdy zaostává více než 7x. Stále si ale drží stabilní druhé místo před Solanou a Terrou.
Poslední burn spíše zklamáním
V úvodu jsme se zmiňovali o pravidelném pálení Binance Coinů v závislosti na ziscích společnosti. To přináší BNB deflační prvek a jedná se o jeden z důvodů, proč někteří lidé spekulují nad tím, že se BNB chová jako cenný papír, ale taky o jeden z důvodů, proč se dlouhodobě BNB tak daří a který motivuje lidi k jeho nákupu. Při posledním coin burnu pak bylo spáleno 1 296 728 BNB s dolarovou hodnotou necelých 400 milionů dolarů. Někteří lidé ale byli z posledního burnu trošku zklamaní, kdy navíc podle některých zpráv mělo být emitováno do oběhu více Binance Coinů, než bylo spáleno. Na druhou stranu se ale stále jedná o opravdu obrovská čísla, a to jak spálených mincí, tak v profitech Binance. A BNB jednoduše nese název Binance, a tak úspěch Binance jako burzy a společnosti rozhodně ovlivňuje i cenu jejich kryptoměny.
Kdy budeme nakupovat?
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto textu jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Podle analytiků Crypto Kingdom není v současnosti situace okolo případných nákupů BNB vůbec jasná. Jako dlouhodobý HODL se historicky sice Binance Coin ukazuje jako velice zajímavá možnost, na druhou stranu ale stále s nákupem čekáme na chování bitcoinu. Otázkou je, jestli z aktuální konsolidace cena bitcoinu vystřelí vzhůru, nebo naopak bude sahat pro likviditu na nižší hodnoty. No a jelikož bitcoin stále jasně kraluje trhu kryptoměn, a dokonce ve většině případů ovlivňuje směřování celého trhu, je určitě nutné brát jeho vývoj v potaz.
Kdybychom ale měli určit, kdy nakupovat BNB přímo v závislosti na jeho ceně, jeví se nám inteligentní nákup po proražení rezistence, která by se mohla stát supportem okolo 470 USD. Myslíme si však, že sledování vývoje BTC je rozhodně nutností.
Autor analýzy
Ivo Čechman
Ivo je dlouhodobým nadšencem do kryptoměn, ve kterých se pohybuje již dlouhá léta. Znát jej můžete zejména z obsahu Crypto Kingdom, kde již od roku 2018 připravuje zejména vzdělávací obsah a fundamentální analýzy na delší časový horizont.