Do začátku konference UTXO.23 zbývá přesně 22 dnů. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Hynkem Jínou, vedoucím vývoje v SatoshiLabs (Trezor), ekonomem, libertariánem, obhájcem svobodného vzdělávání, bývalým učitelem hudební výchovy a organizátorem svobodných rodinných pobytů Svéjá.
Kdo je podle tebe Hynek Jína?
Otec milující svobodu – tedy nevyhnutelně anarchista.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Peníze umožňují efektivní komunikaci všech lidí po celém světě. To neskutečně zlepšuje naše životy. Bohužel jsou peníze systematicky zneužívány. Teprve bitcoin jako první nástroj v historii přinesl do peněz nezávislost. Věřím, že důsledky takového převratu si nedokážeme ještě ani představit.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Připravuji si workshop společně s kamarádem Martinem Janíkem na téma “Jak používat bitcoin”. Cílem bude, aby si lidé na vlastní kůži vyzkoušeli, co všechno už jde dneska dělat na Lightning Network.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Konkrétní nástroje budeme ještě vybírat, ale chtěl bych, abychom si všechno živě zkoušeli. Určitě si vytvoříme každý svoji LN adresu pro snadné přijímání bitcoinu. Poté možná koukneme na Bleskomat – možnost koupit si bitcoin i za pár korun, jak si vytvořit e-shop, jak si vytvořit cenovky naopak pro fyzický obchod, jak se přihlašovat do různých služeb pomocí LN, jak nabízet konzultace za bitcoin, jak používat fyzické bankovky nebo jak si vytvořit tombolu. Témat je zkrátka hodně. Cílem je ale udělat toho spíš míň se zaměřením na to, aby to všichni po workshopu uměli a chtěli používat.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Ohledně bitcoinu se aktuálně nejvíce věnuji soukromí na první vrstvě – například coinjoin, který bych chtěl časem používat na běžné platby. Tím by byly tyto platby zároveň levnější. Dále mě velmi zajímá adopce bitcoinu a s tím související Lightning Network.
Když jsme u blockchainu, jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Nepřipadá mi to dostatečně zajímavý.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Nevím.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Cena bitcoinu je pro mě dobrým indikátorem zájmu. Přeji si tedy, aby měl bitcoin co největší hodnotu a používalo ho co nejvíc lidí. Nicméně hlavní podle mě je, jak moc lidem slouží.
Kdybys měl uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Přínos krypta moc neznám a tedy neumím posoudit. Ale za bitcoin bych vybral:
- Lidi se začínají zajímat, jak fungují peníze
- Po dlouhé době má smysl šetřit a chovat se racionálně
- Díky bitcoinu můžete věci ovlivnit. Získáváte částečnou nezávislost na politické hlouposti.
Chápu správně, že tvůj zájem se zaměřuje čistě na bitcoin?
V této oblasti ano. A ani ten bitcoin už nemám šanci stíhat kompletně. Mám sepsaných spoustu nápadů, co by mohlo dávat smysl na bitcoinu budovat. Vždycky je ale potřeba si klást otázku, jestli člověk dělá na tom nejvíc důležitém. A když ne, tak to změnit.
Co by se muselo stát, aby se bitcoin dostal do mainstreamu?
Těžší otázka by byla, co by se muselo stát, aby se bitcoin do mainstreamu nedostal. Aktuálně pro prosazení bitcoinu stačí, aby všechno v politice a financích fungovalo podobně špatně jako doposud. Státy se dál zadlužují, zvyšují daně, víc a víc ukazují svoji neefektivitu a drzost. Lidi si nenechají líbit úplně všechno. A bitcoin je nejlepší individuální obrana před hloupostí.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Regulace by mohla usnadnit používání bitcoinu přes různé banky a směnárny. Nicméně o to opravdu nestojím. Nenazval bych to ani adopcí. Pokud k bitcoinu potřebujete povolení úřadu, tak nemáte opravdu bitcoin. Finančně vás to může chránit, ale o to vás stejně při první příležitosti oberou.
Za mě tedy lepší co největší skutečná adopce, regulacím navzdory.
Zkus si představit bitcoin za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Neočekávám žádný převrat. Během třech let si myslím, že trochu vzroste adopce bitcoinu, vybudujeme lepší nástroje. Víc lidí bude v bitcoinu spořit a zároveň ve větší míře.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
Jako vždycky k většímu omezování. Bude čím dál tím těžší provozovat burzu, směnárnu nebo například bankomat. Většina centralizovaných služeb to nezvládne.. a časem z oligopolního postavení bude naopak pár firem velmi profitovat.
Teoreticky ale mohou přijít i pozitivní kroky jako například uznání bitcoinu za zahraniční měnu, nebo zrušení absurdních daní při platbách bitcoinem, nebo alespoň časový test na úrovni akcií.
Obáváš se CBDC?
Částečně ano, ale zároveň to může víc lidí nasměrovat k bitcoinu. Těžko říct. Myslím, že platí klasické “doufám v nejlepší, připravuji se na nejhorší”.
Myslíš si, že mohou bitcoin, další kryptoměny a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Web3 jsem zatím moc nepochopil. Nicméně LN může vylepšit incentivy v mnoha oblastech a tím zlepšit fungování internetu. Například odměňovat provozovatele Toru nebo prevence spamu na sociálních sítích jako je stacker.news. Poslední dobou v tomto směru hraje zajímavou roli Nostr, který se s bitcoinem taky dobře doplňuje.
Je reálné vybudovat na bitcoinu paralelní systém vedle toho státního?
Já myslím, že už dávno existuje. A podle potřeby poroste nebo bude zanikat. Tedy zanikal by jenom, kdyby stát fungoval alespoň relativně rozumně, což moc nehrozí. Očekávám tedy, že paralelní systém dál poroste.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
Neumím to posoudit. Mnoho let takto funguje například Bisq, ale obecně to pavažuji za okrajovou záležitost. Muselo by být asi ještě o dost hůř, abychom DAO používali ve velkém.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Připadá mi, že to podobně jako zmíněný metaverse nebo web3 odvádí pozornost od důležitějších témat jako je tvorba svobodných peněz.
Používáš bitcoin v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
V bitcoinu si spořím, jsem v něm placený a kdekoliv to jde, tak ho používám i k placení.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Líbí se mi ta živelnost a otevřenost.
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
V Čechách se těším na Pizza Day, BTC Prague a na podzim na ChainCamp. Zahraniční konference letos nejspíš nezvládnu.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Nejradši píšu na stacker.news, menší výkřiky na nostr: npub1lz8xv2dnyryrk4vswkcgf52vqqzruqwuyp53s7pvusx4fef9fh2s7hh86s
Je nějaké zajímavé téma, o kterém bys nám chtěl ještě něco říci?
Zajímá mě spoustu dalších témat jako vzdělávání nebo genetika. Momentálně ale nemám takovou potřebu o nich mluvit jako o bitcoinu.
Co bys rád vzkázal našim čtenářům?
Já vás neznám.. ale přesto budu rád, když se mnou půjdete budovat bitcoin. Možností je strašně moc..
Děkuji za rozhovor.
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.