Do začátku konference UTXO.23 zbývá už jen 1 poslední den! Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Ivo Čechmanem, traderem a technologickým specialistou v týmu Crypto Kingdom, jehož hlavní specializací jsou decentralizované finance.
Kdo je podle tebe Ivo Čechman?
Ač mě můžete znát zejména z online obsahu okolo kryptoměn, kde mi bývá občas vyčítána přílišná vážnost, jsem vlastně úplně normální člověk, který rád sportuje či cestuje. Jen s velkým zájmem o trendové a potenciálně revoluční technologie. Mám poté to štěstí, že můžu spojit své v současnosti největší hobby, kryptoměny, se samotnou prací, kdy mě mimo tradingu živí dále také vzdělávací obsah a další projekty ze světa blockchainu. Díky tomu mám možnost se kryptoměnám věnovat opravdu naplno a předávat své znalosti ostatním.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
V kryptoměnách a zejména Bitcoinu vidím opravdu obrovský potenciál a zároveň do budoucna skvělý hedge proti tradičním finančním systémům. A jednoduše nechci stát opodál v době, kdy svět transformují nové zajímavé technologie. A to ať už se jedná o blockchain, nebo třeba aktuální AI.
Krypto je ale zároveň trhem, který díky své volatilitě a volnému vstupu nových projektů nabízí opravdu astronomické zisky. A díky své globální provázanosti a částečné decentralizaci je na kryptoměnách opravdu možné být mezi prvními, kteří mají informace hýbající s cenou. Této situace tak rozhodně chci využít na maximum.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Budu mít přednášku na téma: Decentralizované směnárny – co nabízí a proč je využívat?
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Na UTXO vám blíže představím část oblasti, které se v posledních letech věnuji nejvíce, tedy decentralizovaných financí – decentralizované směnárny. Jak je z názvu asi jasné, podíváme se na jejich výhody i nevýhody a zejména důvody, proč si myslím, že by jim měl věnovat pozornost doslova každý krypto nadšenec či investor.
Abych ale prozradil něco bližšího, podíváme se i na aktuální trend memetokenů a nízko kapitalizovaných projektů, doporučím vám základní nástroje pro tento typ tradingu a nastíním vám s praktickými ukázkami, jak na DEXech obchodují sám.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Kryptoměny jsou obrovsky rychlým trhem a já se snažím vždy sledovat přesah novinek v kontextu s cenou. Proto mimo decentralizovaných financí, které mě uchvátily již při tzv. DeFi Summer roku 2020, a dodnes jsou tématem, kterému věnuji největší pozornost, a nejvíce mě láká se v něm dále vzdělávat, přelétám od jednoho trendu k druhému. A to klidně i na týdenní bázi.
Pro letošní rok poté vidím jako nejzajímavější (i z pohledu ceny) AI a z ryze kryptoměnových témat LSD (liquid staking derivatives) a ZK (zero-knowledge). A i když je těžké a v praxi vlastně i nevhodné tuto oblast brát vážně, kdo poslední týdny nesleduje memetokeny, ubližuje sám své peněžence.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Aktuálně jsem přesvědčený, že ano, a to pro naprostou většinu lidí v kryptoměnách zainteresovaných. Včetně mě samotného. Nechápejte mě ale špatně, opravdu mám od konkrétně Bitcoinu, potažmo Etherea a některých dalších platforem, vybraných DeFi projektů a pár dalších unikátů velká očekávání. Jedná se o projekty, které rozhodně můžou změnit to, jak vnímáme současné finance, ale i třeba nutnost (de)centralizace a spoustu dalšího. Stále však ještě nelze srovnávat reálnou adopci kryptoměn s tím, jak moc je tento trh plný spekulací nad cenou. A čím déle jsem v kryptoměnách a zejména DeFi, tím více si uvědomuji, jak šíleně vysoké procento projektů jsou pouhé snahy o vytáhnutí peněz z investorů, pump&dump či ponzi schémata a podobné.
Kdybys měl uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Úplně otevřeně se v první řadě jedná určitě o možnost zbohatnutí, kterou v žádném jiném sektoru s tak nízkými vstupními bariérami nevidím. Mimo ceny pak právě možnost zapojení se do této jízdy pro úplně každého s přístupem k internetu a doslova deseti dolary.
Zároveň ale kryptoměny můžou nabídnout plně svobodný a decentralizovaný finanční systém, což je rozhodně velice zajímavá myšlenka, jejíž adopce bych se jednou chtěl dočkat. I v dobu, co by stál vedle systému tradičního.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
První možností je krach tradičního finančního systému v takové míře, aby i člověk, který se o finance nezajímá, byl donucen hledat alternativu.
Druhá možnost je běh na dlouhou trať, kde je nedostatků ještě spousta, a tak vyzdvihnu jen pár z nich. Jedná se např. o regulace, které širší veřejnosti dodají potřebnou jistotu, vytvoření rozsáhlejší infrastruktury a hlavně zvýšení její uživatelské přívětivosti i pro naprosté začátečníky, propagace v mainstreamových médiích, adopce největšími společnostmi…
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Podle mě není otázka to, jestli regulace přijdou – prostě se s nimi musíme smířit. A to i v dobu, co osobně ten punk v kryptoměnách naprosto miluju. Myslím si, že aktuálně jsme přesně v období, kdy se bude oddělovat punková a přísně regulovaná krypto scéna.
Za ideální cestu ale považuji základní regulatorní rámec, který centralizovaným projektům i jednotlivcům dá dostatečnou právní jistotu k vlastnímu podnikání a operování s kryptoměnami, ale zároveň nebude centralizaci vynucovat a nebude brzdit vývoj té punkovější scény. A kdybych mohl mít ještě jednu (dle mého bohužel nereálnou) prosbu, tak aby regulace netlačily na vymýcení anonymity ze světa kryptoměn.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Rozhodně má smysl se o metaverse zajímat a investice největších světových technologických gigantů, nebo třeba obliba hry Roblox a mnoho dalšího potvrzuje, že zájem o tuto oblast je opravdu obrovský. A s tím se pojí i spousta příležitostí, které v této oblasti jsou a začít budovat své znalosti v dobu, kdy se jedná spíše o trendové slovíčko, než o v praxi nějak zvlášť zajímavou oblast, může do budoucna přinést zajímavé konkurenční výhody.
Aktuální metaverse ale beru spíše jako hype. A spojení s kryptoměnami obzvlášť. Do budoucna jsem však zvědavý na možnosti virtuální reality a metaverse jak v kontextu s např. herním průmyslem, tak i jako zlepšení vzdělávacího systému, prostředí pro prezentace, firemní konference a mnoho dalšího.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Očekávám více jednotlivých projektů zaměřujících se jednotlivě na konkrétní možnosti využití metaverse. Vybudování metaverse jako alternativní virtuální reality je ale dle mého otázka více než 3 let. Stačí si to srovnat s obrovskou náročností vytvoření MMORPG her, kterou dle mého s tou pravou futuristickou metaverse ani nelze srovnávat.
Zkus si představit krypto za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Za předpokladu, že se nevyplní žádný z katastrofických scénářů na tradičním finančním systému (což dle mého ještě není otázka 3 let), nepřijde světová válka či jiná katastrofa, kryptoměny za tři roky budou dle mého stále primárně spekulativním aktivem.
Očekávám však rozvoj zejména v oblasti infrastruktury a (bohužel) i masivní přírůst regulací. Samozřejmě věřím také postupně rostoucí adopci a mnoha vylepšením stávajících technologií a aplikací kryptoměn. Zvědavý jsem např. na posun v oblasti tokenizace reálných aktiv, pokud to regulace dovolí.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
K současnému vývoji regulací jsem velice skeptický. Očekávám, že přijdou velice přísné regulace, které budou chtít z kryptoměn plně vymýtit anonymitu. To povede k rozdělení krypta na dva světy, jeden téměř plně centralizovaný a druhý decentralizovaný a plně anonymní.
Zároveň bude ale zodpovězena otázka, jestli jsou kryptoměny vlastní skupinou digitálních měn, cennými papíry, komoditami, nebo čímkoliv jiným. A jak tedy máme a můžeme s kryptoměnami nakládat nejen my, ale i velké společnosti, které v kryptu podnikají.
Obáváš se CBDC?
Jako jednotlivec neřešící kryptoměny, který by radši platil v hotovosti bez toho, aby stát a kdokoliv, kdo se k nedostatečně chráněným citlivým údajům dostane, viděl přesně jak a za co své vlastní peníze utrácím? Rozhodně ano.
Jako nadšenec a investor do kryptoměn? Rozhodně ne. CBDCs v současné podobě s kryptoměnami mají společné jen to, že se jedná o digitální formu měny. Naopak jsou CBDCs skvělou formou marketingu pro kryptoměny. A pokud se dočkáme státní měny na některém z decentralizovaných platformových blockchainů, i třeba na jeho další centralizované vrstvě, dodá to kryptu legitimitu jako žádná jiná zpráva.
Samozřejmě bych tedy radši viděl adopci Bitcoinu, ale…
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Určitě ano, infrastruktura současného internetu je v rukou několika poskytovatelů a anonymní bezhotovostní platby bez využití kryptoměn nejsou ničím jednoduchým. A základní technologie pro tuto budoucnost se začínají díky kryptu a web 3.0 myšlenkám rýsovat.
Je ale otázkou, jestli vůbec bude o maximální svobodu, anonymitu či decentralizaci zájem.
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
Kryptoměny dle mého už aktuálně částečně představují paralelní systém vedle toho státního. Vše ostatní záleží na lidech samotných a následné adopci, možnost existuje. Nahrazení či dorovnání státního systému decentralizovaným řízením na základě kryptoměn ale nepovažuji za pravděpodobné.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
Ano, pro komunity lidí se stejným zájmem (např. ekonomický zájem nad úspěchem krypto projektu), osobními vazbami, menší či lokální komunity a organizace a podobné.
Řídit jako DAO stát? Smysluplný koncept asi ano, ale sám vidím nevýhod až příliš. I na kryptoměnách se ukazuje, že DAOs s sebou nesou spoustu rizik (překvapivě i např. riziko centralizace). Jde tedy z velké části o konkrétní implementaci DAO.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Ano, ale opravdu to jsou primárně předražené obrázky a high risk/high reward příležitost. Neshazoval bych však ani ‘předražené obrázky’, které začínajícím umělcům dávají šanci prorazit v trendující oblasti s minimálními vstupními bariérami.
Zároveň se ale jedná o zajímavou technologii, která může být v budoucnu adoptována v mnoha oblastech nad rámec umění. Často se mluví např. o vstupenkách jako NFTs či tokenizaci dalších reálných statků.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Spíše ne, občas kryptoměnami zaplatím, ale je to spíše pro zábavu či podporu adopce, než že by to v současnosti bylo efektivní. Primárně krypto používám k tradingu, DeFi produktům a potažmo testování dalších dApps.
Už několikrát jsem však směnil krypto v zahraničí kvůli všemožným blokacím bankomatů, nevýhodným kurzům, složitosti směny a spoustě dalšího. To byly přesně chvíle, kdy jsem globální fungování kryptoměn bez jakýchkoliv omezení ocenil nejvíce.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Zejména široká nabídka témat a speakerů. Sám se těším na několik témat z oblasti Bitcoinu, altcoinů i třeba regulací. Dělení komunity na bitcoinové maximalisty a ty druhé i přes skeptický pohled na projekty nad rámec Bitcoinu považuji za velkou chybu.
A kdybych trošku odskočil od kryptoměn, tak prostory vypadají velice zajímavě!
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Už den před UTXO se v Praze potkáme neformálně na KryptoPivu pod Blockchain Fans, dále se chci zastavit na Slovensko na Crypto Vestibull a pravděpodobně se objevím také na příštím Fintech Online Summitu.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Většina obsahu, který produkuji ohledně kryptoměn, je pod Crypto Kingdom. Sledovat jej můžete na YouTube či veřejném discordovém kanálu. Aktuálně pracuji na dalších sociálních sítích, první bude Twitter, kde mě najdete pod mým jménem.
Co bys rád vzkázal našim čtenářům?
Nemějte strach, že by vám na kryptoměnách ujel vlak! Stále stojí za to se vzdělávat a snažit se do tohoto velice zajímavého trhu proniknout. A jen poslední airdropy jako ten od Arbitrum ukazují, že to opravdu stojí za to. Trh je však plný rizik a podvodů, a tak je třeba vzdělání a network dávat na první místo. A uvidíte, že pokud kryptu čas věnujete a budete opravdu testovat produkty nad rámec centralizovaných burz, budete za to, třeba formou dalšího airdropu, s velkou pravděpodobností odměněni.
PS: nenakupujte memetokeny, NFT kolekce apod. v dobu, co se o nich píše na mainstreamových serverech, to už miliony procent v zisku nebudou!
Děkuji za rozhovor!
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.