V následujících dnech a týdnech budeme čtenářům Kryptonovinek přinášet rozhovory se Speakery blížící se konference UTXO.23. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Jakubem Jedlinským, speakerem zaměřujícím se na ekonomická témata, tokenomiku a fundamentální analýzu coinů i aplikačních projektů.
Kdo je podle tebe Jakub Jedlinský?
Jsem systémový analytik, krypto OG, founder Altlift a ADAF, milovník lodí a tuleňů.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
O alternativní měny se zajímám od roku 2009, kdy jsem přerušil studium na VŠE a vrhnul se na podnikání. Mainstreamová ekonomie mi nedávala smysl, nepracuje s časem, a dokonce ani penězi, ty ignoruje jako závoj nebo „mazivo směny“. Přitom na nastavení peněz záleží. To je téma, které mě zajímá. Navrhuji měny tak, aby byly udržitelné a smysluplně využitelné. To je v kryptu velká výzva, protože většina lidí chce jenom spekulativně zbohatnout.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Budu mluvit na panelu o tradingu, o tom, jak používáme fundamentální analýzu k odhalení nestability v investičních projektech.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Kromě mě se můžete na panelu těšit na Petra Hotovce a Martina Smolku, kteří provozují jinak nastavené fondy. A mimo panel taky na kolegy Martina Boka, Fandu Kudrnu a Milana Marčáka. Bude to takové nakouknutí pod pokličku činnosti Altliftu.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Dlouhodobě mě zajímá utilita tokenu. Proč bych si ho měl koupit? Z jakéhokoli jiného důvodu, než abych ho prodal většímu pitomci někdy v budoucnu. K čemu ho budu používat? Kupuji si nějaká vymahatelná práva, nebo jenom zajíce v pytli?
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Jednou z nejdůležitějších aplikací v kryptu jsou stablecoiny. A na těch se zbohatnout nedá. Takže asi tak.
Kdybys měl uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Možnost získat větší kontrolu nad vlastním majetkem, auditovatelnost finančních systémů a na třetím místě asi inkluze. Obecně věřím, že je potřeba stavět alternativní systémy už jen pro případ, že ten stávající (fiat) selže. Každý systém dříve nebo později selže. Ten fiatový už přesluhuje.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
A ono není v mainstreamu? Možná žiju v bublině, ale kromě AI snad ve veřejném prostoru nerezonují větší buzzwords než blockchain, token apod. Cca 10 % světové populace má nějakou expozici vůči kryptu. Podle mě to mainstream je. Ale pokud se ptáš na platby, tak pomůže propojení s existujícími platebními branami spíš než budování alternativní sítě. Konzultovali jsme tokenomiku projektu Tent.com, který může té adopci velmi napomoct. Nebo jiné obdobné řešení.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Každý týden řeším pro bono několik podvodů. Jsou to smutné příběhy lidí, kteří přišli o hodně peněz, opakující se scénáře nebo nové typy scamů. Přesto si spíš myslím, že regulace by měla nechat prostor i pro ten punk. On si cestu najde tak jako tak. Před 10 lety tady byl jenom ten punk. A za 10 let snad bude existovat právně předvídatelná regulace a banky už budou normálně obsluhovat krypto firmy, ale vedle toho budou vznikat nové a nové punkové projekty. Většina z nich budou podvody a nesmysly, ale pro mě jsou altcoiny hlavně o odhalování nových slepých uliček vývoje. Bez toho ale nenajdeme ty cesty, které dávají smysl.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Mluvit a přemýšlet má smysl o čemkoli Velmi se těším na metaverse, ale nemyslím si, že je to otázka jednotek let. Dokud nebudeme mít neuralink čipy v hlavě, tak podle mě moc času v metaverzu trávit nebudeme. Nebo znáš někoho, kdo tam tráví svůj volný čas, koho to baví? Je to nepohodlné a chybí tomu obsah. To je obecně problém platforem. Každý chce zbohatnout na otevření platformy a čeká, že mu lidi budou ještě platit za to, že do ní budou smět milostivě tvořit obsah. Tak určitě. Kolik je na světě relevantních, úspěšných platforem v jakémkoli odvětví? 3-5?
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Bojím se, že stejně, jako teď. Prázdná restaurace, do které si nepůjdu sednout. Ale třeba to někdo pochopí a začne rychle do těch metaverzí vytvářet zajímavý obsah místo toho, aby si tvořil další konkurenční metaverse.
Zkus si představit krypto za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Moje myšlenka, kterou razím 14 let, je že některé funkce peněz jsou protichůdné a je drahé a neefektivní snažit se je v jednom nástroji spojovat dohromady. Takže tady budou krypto aktiva plnící různé funkce. Stejně ten trh vnímám i teď. Podíl spekulace se bude snižovat. U Bitcoinu už teď převládá funkce uchovatele hodnoty spíš než spekulace. To je hezky vidět na tom, že drtivá většina bitcoinů se měsíce a roky nehýbe. Je to pojistka na důchod, hodleři se nevzrušili, ani když cena padala z 67 tisíc na 16. No a stejná dospělost snad dorazí i do dalších krypto aktiv, mimo Bitcoin. Ale určitě ne do většiny. Půlka coinů ze současných top 50 možná nebude ani existovat. To je to odhalování slepých uliček vývoje.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
Bohužel si myslím, že regulace zatím nevzbuzuje velkou právní jistotu, není dost dobře čitelná dopředu. Ani v EU, ani v USA, ani v Číně nebo Rusku. Je to punk. Stát je obecně zvůle, a když tady máme monopol násilí, který se ještě navíc chová jako pošuk, tak to už vůbec není pěkná věc.
Obáváš se CBDC?
V roce 2013 jsem napsal diplomku, kde jsem koncept CBDC rozpracoval. Vycházel jsem z myšlenek Thomase Mayera, který to v podstatě vymyslel a říkal tomu Vollgeld. Tehdy mi to přišlo jako super nápad. Jenže jsem si myslel, že to stát nabídne jako alternativu vůči soukromým penězům tvořeným bankami (to je dnešní fiat) a nechá nás rozvíjet si svobodně naše alternativy (krypto, lokální nebo firemní měny atp.). Jenže empiricky vidíme, že státy, které zavedly CBDC (Ekvádor, Nigérie, Čína) se začaly vůči kryptu chovat nepřátelsky. Proto CBDC vidím jednoznačně jako hrozbu. Nástroj kontroly a dohledu nad lidmi.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Krypto jistě přináší větší svobodu v nakládání s našimi prostředky a financemi (dluhy). Web3 je ale podle mě buzzword, který nic revolučního nepřináší. Různé krypto platformy slibující uživatelům větší kontrolu nad user generated obsahem tu vznikají snad od roku 2016. A nejsou populární. Lidi na to kašlou. To samé governance tokeny. Není to z principu věci nesmysl, ale poměrně málo lidí má zájem hlasovat o tom, jak má být nastavena nějaká DeFi služba, třeba Uniswap. Stejný princip přece platí v akciích. Kolik lidí si kupuje akcie, aby pak hlasovali na valné hromadě? Pokud mě sere Facebook, můžu si koupit jeho akcie, hlasovat a změnit to, ne? Ne? Tak v čem je to s webem3 jiné?
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
No jistě, to se děje. Stát se přeceňuje. V drtivé většině lidských interakcí přece stát nijak nefiguruje. To jenom když si pustíš televizní noviny, tak půl hodiny posloucháš reklamu na stát, na to co by měl dělat, co by měl dělat jinak a podobné nesmysly.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
V Altliftu hledáme cesty a nastavení, jak to smysluplné být může. Pár dobrých nápadů, věřím, máme. Opět to však beru jako experimentální projekty. Fascinující, ale experimentální. Většina existujících i budoucích DAOs budou nesmysly a scamy.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
První NFT jsem s kolegou Petrem Kindlmannem vytvořil pro hru Coraabia v roce 2014, na blockchainu NXT, což bylo tehdy něco jako dneska Ethereum. Tenkrát se tomu ještě NFT ani neříkalo. Ty obrázky jsou kraviny, píčoviny přímo. Vždycky se ptej, chci to používat? Pokud ano, na co? My si třeba v práci vytvořili pár hezkých NFT animací, s osobním sdělením pro konkrétní osobu, které jsme to pak dali k narozeninám. Hezká věc. Ale zaplatil bych za to byť 100 korun? To asi ne. Ale NFT může být třeba dluhopis. Pokud je jeho obsah právně vymahatelný, tak mi to připadá lepší než dluhopis na papíru nebo v centralizované databázi. Nebo klíč od bytu. Smysl vidím i v herních NFTčkách, byť opět budu souhlasit třeba s Kicomem, že absolutní většina tohohle hypu jsou naprosté nesmysly.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Samozřejmě. Vždyť je to moje práce Držím v tom úspory, platím tím (zejména feečka za použití blockchainu), dělám na tom produkty. Učím kurzy o kryptu na VŠE, body studentům dáváme ve formě tokenů na Goerli.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
UTXO22 jsem si maximálně užil, dokonce upřímně říkám, že to byla nejlépe zorganizovaná akce, na které jsem kdy byl. Velký dík a poklona týmu organizátorů. Skvělé prostředí, atmosféra, campfire sessions, kde hezké projekty mají příležitost se odprezentovat, food court, hosti. Ten výběr témat! Bomba naprostá.
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Mám moc rád komunitu v kryptu. Já nebo kolegové mluvíme tak na 2-3 akcích měsíčně, je to výborná příležitost se potkat a vzdělat se, co dělají ostatní, jaké mají nápady, na čem lze spolupracovat.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Nejraději mám asi LinkedIn, tam sdílíme většinu obsahu. Spouštíme ale s několika partnery z Německa a Česka novou Token Research Platformu pro odbornější publikum, kde prezentujeme naše fundamentální analýzy.
Je nějaké zajímavé téma, o kterém bys nám chtěl ještě něco říci?
O Ježíšovi už jste slyšeli? 😀
Co bys rád vzkázal našim čtenářům?
Pokud ještě nepracujete v kryptu a chtěli byste, experimentujte, naučte se cokoli a pojďte to dělat. Tohle odvětví se tak rychle rozvíjí a v mnoha ohledech je pořád tak nedospělé, že si každý může najít díru na trhu a realizovat se.
Děkuji za rozhovor.
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.