Do začátku konference UTXO.23 zbývá přesně 5 dnů. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Janem Hubíkem, kryptoanarchistou, datovým vědcem a hackerem, který je známý z veřejného prostoru mimo jiné například ze Show Jana Krause. Od roku 2015 se angažoval v Paralelní polis. V současné době pracuje v Xapo Bank v oddělení Compliance.
Kdo je podle tebe Jan Hubík?
Kryptoanarchista, datový vědec, hacker.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Primárně se zajímám o bitcoin, ne o krypto. Hlavní motivací je svoboda. Bitcoin má velkou naději omezit státní moc díky tomu, že učiní státní monetární politiku nevynutitelnou.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Organizátoři UTXO mě poprosili o přednášku na téma privátního krypto bankovnictví, protože už přes dva roky pracuji pro Xapo Bank v oddělení Compliance.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Budu mluvit o tom, jak by mělo vypadat fér bankovnictví, o které se v Xapo Bank snažíme, a jak do toho zapadá bitcoin a další kryptoměny. Vysvětlím, co obnáší moje práce, a co vlastně banky dělají, když monitorují transakce.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
V bitcoinu mě nejvíce zajímá soukromí a adopce. S obojím souvisí lightning. Myslím si, že s přibývajícími regulacemi bude ochrana soukromí stoupat na důležitosti. Mimo blockchain mě poslední roky velmi baví IoT a self-hosted smart home, kde to navíc v posledních měsících začíná být hodně zajímavé díky dostupnosti AI.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Cena je jen důsledek toho hlavního – transparentní monetární politika, decentralizace, absolutní svoboda. Cena jde nahoru jen díky tomu, že přibývá lidí, jejichž důvěra byla zrazena politiky a dalšími lidmi napojenými na mocenské struktury. Tito lidé pak hledají cestu, jak ochránit svůj majetek a svobodu.
Kdybys měl uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Uchování hodnoty, finanční svoboda, omezení státní moci.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
Ono už na některých místech a v některých komunitách je mainstreamem. Jak pravil William Gibson “Budoucnost už je tu, jen není moc rovnoměrně rozdělená.” Až budou lidé ve střední Evropě mít potřebu používat kryptoměny, tak se to naučí. Ti, kdo začnou dříve, to ale budou mít mnohem jednodušší.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Je to naopak, raději méně regulace a díky tomu větší adopce. Regulace jen hází klacky pod nohy adopci. Bankovní systém je brutálně přeregulovaný a banky tráví více času tím, aby dodržovaly regulace, než aby se snažily uspokojit své zákazníky. A nemám pocit, že by bankovní systém fungoval skvěle a byl naprosto bezpečný.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
O metaversu vůbec nepřemýšlím.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Nevím.
Zkus si představit krypto za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Nerad dělám predikce, většinou se v tom lidi pletou a já bych nebyl výjimkou. Celá tahle oblast se dokáže měnit takřka ze dne na den – jednak díky exponenciálnímu vývoji a druhak kvůli nepředvídatelným událostem. Jsem si ale jistý, že i za 3 roky s námi kryptoměny budou a alespoň některé budou silnější než kdy dřív. Co se role týče, tak opět platí, že pro někoho už to dávno platidlo je, pro jiné je to spekulativní asset, pro další je to bezpečný přístav. A tak to asi bude i za tři roky, jen to rozšíření bude větší.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
Jak kde, ale všeobecně to směřuje k zelenému socialismu a totalitní kontrole. Některé státy se snaží regulacemi vytvořit příznivé podmínky pro krypto-držitele a firmy, ale já v tom zpravidla vidím překombinované patlanice, za kterými často stojí zájmy vybraných jedinců.
Obáváš se CBDC?
CBDC je svinstvo, ale díky existenci bitcoinu se toho zas tak moc neobávám.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Nemyslím si, že by internet už v tuhle chvíli trpěl nějakou velkou nesvobodou. Vyšší míra decentralizace ale může být cestou, jak se vypořádat s narůstajícími regulacemi. Například end-to-end šifrování už nyní řeší požadavky na monitoring a cenzuru, ale má to dvě překážky. Pokud je provozovatel nějaké služby známý, lze na něj regulacemi tlačit, aby šifrování nepoužíval (to už se mimochodem děje). Druhak většina služeb má business postavený na datech, která skrz ně tečou, takže end-to-end šifrování musí jít ruku v ruce se změnou obchodního modelu. Oba problémy může pomoct řešit decentralizace a kryptoměny. Konkrétní podoba ale záleží na konkrétních službách a jejich problémech. Web3 není magické zaklínadlo, které všechno vyřeší – asi tak jako kladívko nejde používat, jakoby všechno byly hřebíky.
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
Šedá ekonomika existuje už teď. Krypto-technologie jsou jen další nástroj pro její udržení a rozvoj.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
Záleží asi na konkrétní implementaci. Opět to vnímám jako nástroj a ten jde používat dobře nebo i úplně nesmyslně.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Většinou předražené obrázky, asi docela dobré na praní peněz. Umím si představit i něco smysluplného (například sekundární trh digitálního zboží), ale zatím jsem žádnou revoluci nezaznamenal.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Můj pohled je, že kdo vlastní bitcoin, tak ho používá na denní bázi – jako uchovatele hodnoty. Já sám ho využívám pro spoření, platby, ochranu soukromí, ale i jako technologickou hračku.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Jdu poprvé, tak zatím nevím. Ale viděl jsem pozitivní ohlasy, tak se těším.
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Ano, v nejbližší době na BTC Prague.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Nejsem skoro vůbec aktivní na sociálních sítích, ale najdete mě na LinkedIn i na Twitteru.
Je nějaké zajímavé téma, o kterém bys nám chtěl ještě něco říci?
Zajímavých témat je spousta, ale v tuhle chvíli asi nechci žádné nakousnout takhle v odstavečku na konci rozhovoru.
Co bys rád vzkázal našim čtenářům?
Bitcoin je super, ale nekoukejte jen, jak mu roste cena. Vzdělávejte se, žijte zdravě, radujte se 🙂 a přijďte na mou přednášku 🙂
Děkuji za rozhovor!
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.