Do začátku konference UTXO.23 zbývá přesně 18 dnů. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Janem Kohoutem aka JohnnyThe₿itcoiner, fyzioterapeutem a autorem pořadu Kryptoplebs.
Kdo je podle tebe Jan Kohout?
Nejtěžší otázka na začátek 😀 Považuji se za úplně normálního kluka z vesnice, který rád zkouší nové věci a poznává nové lidi. Zajímám se o zdravý životní styl, sportuji a pracuji jako fyzioterapeut. Jinak se považuji za zapáleného bitcoinera a jsem spoluautorem podcastu Kryptoplebs, kde se s hosty bavíme o bitcoinu a dalších tématech, které s ním souvisejí.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Vždy mě zajímaly peníze. Nejen to, jak je vydělat, ale obecný koncept, co to vlastně je. O investování jsem se začal zajímat někdy na střední škole, kdy jsem asi 3x po sobě narazil na nějaký podvod a o peníze vždy přišel. S radostí ale říkám, že investor vyhrává vždy – buď má zisk a nebo zkušenosti. A je lepší si nabít hubu s desítkami tisíc, než později s milióny. Na vysoké jsem poprvé objevil bitcoin, o kterém jsem předtím neslyšel. A tím začal můj pád do nekonečné králičí nory. Začal jsem se více zajímat o peníze v rámci historie, psychologie a filosofie a bitcoin je podle mě koncept, který do těchto témat velmi zapadá. Stal se moji vášní a rád bych tyto moje poznatky předal dále, jelikož je toto téma peněz velmi často opomíjeno, což je za mě velká škoda.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Na UTXO mám přednášku s názvem: „Bitcoin jako pojistka proti geopolitickým rizikům“, kde se snažím lidem vysvětlit bitcoin z jiného než investičního hlediska. Také povedu campfire zaměřený na bitcoin maximalismus.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Určitě. Na začátku minulého roku jste mohli zaznamenat blokování plateb a bankovních účtů spojených se stávkou řidičů nákladních vozů v Kanadě kvůli povinnému očkování. Tento vládní zásah do osobních financí je jen ukázkou toho, jakou má stát nad našimi penězi moc a co nás čeká v budoucnosti s tzv. CBDC. Dalším příkladem byla válka na Ukrajině, která vypukla záhy. Pokud jste potřebovali utéct ze země, bitcoin byl doslova vaší finanční pojistkou. U bankomatů se tvořily dlouhé fronty, nemovitost si s sebou vzít nemůžete, u drahých kovů a šperků hrozí riziko krádeže po cestě. S hřivnami jste také neměli vyhráno, protože vám je zde nikdo nechtěl směnit. Navíc poté devalvovala o 20 %. Ten, kdo měl bitcoin, byl na tom nejlépe.
Bitcoin maximalismus je podle mě nepochopené téma, stejně jako bitcoin samotný v rámci peněz a kryptoměn. Souhlasím, že toxicita nikam nevede, ale je potřeba oddělovat signál od šumu. Po přechodu ETH na POS konsensus již nemá smysl tyto dva systémy porovnávat a podle mě se oba snaží vyřešit naprosto jiné věci.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Zajímám se výhradně o bitcoin a stále platí, že pojem blockchain je buzzword bez širšího využití v reálném světě, jako je například katastr nemovitostí apod. Blockchain je pomalá, nákladná a svým způsobem neefektivní „účetní kniha“, která má své opodstatnění pouze za určitých podmínek.
Témata, která mě momentálně zajímají je koncept Softwar od Jasona Loweryho, který nedávno vydal stejnojmennou knihu, kde popisuje bitcoin jako určitou formu války v kyperprostoru a předpovídá budoucí „soutěž“ v těžbě bitcoinu mezi státy. Již dnes můžeme vidět, že některé státy oficiálně těží bitcoin, jako je Irán, Rusko, El Salvador a nyní nově Bhútánské království.
Dalším tématem, na které jsem narazil je Network state od Balajiho, kterého v rámci bitcoinu asi nemusím představovat.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Cena má tři funkce – informační, motivační a alokační. Svoboda a suverenita naprostou většinu lidí vůbec nezajímá, všichni chtějí hlavně zbohatnout. Na tom samozřejmě není nic špatného. Velmi mnoho lidí šlo zprvu do krypta kvůli penězům, a ani já nejsem výjimka. Pokud se však na peníze podíváte ze širšího pohledu, zjistíte, jak moc je důležité, aby společnost používala tzv. sound money. Lidé jednají na základě incentiv a peníze jsou naším největším systémem těchto pobídek. Díky fiatu je možné tento systém nabourat a doslova změnit lidské chování. Neustálý tisk peněz není jen o inflaci, ale také o pokřivených cenových signálech, misalokaci kapitálu a změně morálních hodnot jedince. Jakmile toto lidé pochopí, už jim tolik nebude záležet jen na ceně či zisku.
Kdybys měl uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Jak jsem psal výše: svoboda, suverenita a anonymita. Vše, co je v dnešním světě potlačováno státy a o co bychom jako společnost měli usilovat.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
Každá technologie má svůj vývoj a její adopce je postupná. Krypto není výjimkou. Co ale znamená dostat se do mainstreamu? Že má každý druhý účet na Coinbase a spekuluje na ceně? To nemá s konceptem krypta nic společného. Lidé žijící v represivních systémech a státech s neustálou, dvoucifernou inflací jsou ti, kteří mohou z bitcoinu profitovat nejvíce a často jim doslova zachraňuje život. U nás na západě přemýšlíme nad bitcoinem jinak, především investičně. Bankovní systém je tu relativně stabilní, platby zatím fungují, inflace byla před pár lety nízká a žádné velké nebezpečí nám tu nehrozí. Způsoby, jakým bitcoin/krypto pronikne do mainstreamu, bude v rámci geopolitiky rozdílný.
Nynější krachy regionálních bank však mohou vést k narušení důvěry lidí v nynější systém a postupně je přivede k bitcoinu. Adopce bitcoinu/kryptoměn neustále roste, ale „gradually, then suddenly“ nás teprve čeká.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Regulacím se, bohužel, nevyhneme. Je pravda, že nám to může určitým způsobem pomoct v adopci, ale je to ta adopce, kterou chceme? Narážím na předešlou odpověď například v rámci self custody. Na druhou stranu zde budou (a jsou) státy, kde budou regulace vůči kryptu velmi přívětivé a kam se budou přesouvat subjekty poskytující služby s kryptoměnami.
Bitcoin je pokrokem bez povolení, což je název knihy od Roberta Chovanculiaka, který popisuje, jakým způsobem regulace téměř vždy škodí. Je to skvělá kniha, velmi doporučuji.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Metaverse jde víceméně mimo mě, toto odvětví moc nesleduji. Každopádně je to něco, co tu s námi zůstane. Lidé vždy touží po útěku mimo realitu, ať už v rámci knihy, filmu či přímo do virtuálního světa přes technologie jako tomu bylo ve filmu Ready Player One.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Nepovažuji se za kompetentní osobu, která by na tuto otázku měla odpovídat, ale osobně si myslím, že na tom budeme lépe než dnes. Zajímavý shift přišel od firmy Facebook, která se přejmenovala na META se zaměřením na virtuální svět. Podle většiny lidí to byla chyba, ale uvidíme, co přinese budoucnost.
Zkus si představit krypto za 3 roky – jakou roli podle tebe bude hrát? Bude to spekulativní asset? Peer-to-peer platidlo? Platforma, na které bude vznikat paralelní sociální, ekonomický a finanční systém? Něco jiného? Nebo už ani krypto nebude existovat?
Vše výše zmíněné. Každým rokem sledujeme větší nárůst uživatelů ve všech odvětvích spojených s kryptoměnami. Tomu všemu nahrává nynější ekonomická situace ve světě. Stále více lidí je díky inflaci nuceno investovat, aby alespoň nějakým způsobem udrželi svou kupní sílu, což je může přivést na akciový trh a poté na kryptoměnový, kde jsou zisky lákavější. Pokud jde o P2P platby, tak zde absolutně dominuje bitcoin a jeho druhá vrstva Lightning network. Placení bitcoinem je podle mě otázka spíše států Afriky či LATAM, kde tamní lidé nemají přístup k bankovnímu účtu, potřebují poslat peníze přes hranice nebo se potýkají s finančními restrikcemi, jako je tomu například v Nigérii, která dlouhodobě patří ke státům s nejvyšším počtem vyhledávání slova bitcoin na google trends. Snahy o paralelní komunity fungující na kryptoměnách existují. Konkrétně v ČR je nejznámnější Paralelní Polis v Holešovicích, která funguje od 2014. Ale ani ve světě na tom nejsou pozadu, například Prospera na ostrově Roatán je velmi zajímavý koncept, o kterém jsem se nedávno bavil v mém pořadu s Dušanem Matuškou, doporučuji poslechnout. To, že by měly kryptoměny zaniknout je dnes téměř nemožné a tato technologie tu s námi již zůstane.
Kam podle tebe směřuje současný vývoj v oblasti regulací?
Pokud se budeme dívat na západ, vidíme jasný signál, že regulátorům je krypto proti srsti. V US můžeme sledovat tzv. Choke point 2.0, kdy v rámci nedávného krachu SVB byly bezdůvodně vypovězeny všechny účty spojené s kryptoměnami u Signature bank. Cílem je znemožnit vstup kapitálu do kryptoměn. Burza Bittrex, oblíbená především v 2017 zbankrotovala kvůli nynějším regulacím, Coinbase se bude přesouvat mimo Státy. To však není jen otázka US, ale také Evropy. Konkrétně u nás teď Raiffka zrušila účty většině směnárnám a dalším subjektům poskytující služby s kryptoměnami. Přitom sama před pár měsíci pokrytecky uzavřela spolupráci s burzou Bitpanda.
Tuším, že minulý rok byl „na stole“ návrh na kompletní zakázání těžby POW kryptoměn v čele s bitcoinem, což naštěstí neprošlo.
Evropa je byrokratické peklo, kde je velmi těžké podnikat. Jednu dobu byla Evropa č. 1 trhem pro platební karty v rámci kryptoměn, nyní se situace otočila. Například společnost Xapo, provozující kryptofriendly bankovní služby Vám svou platební kartu nepošle do Evropy, jelikož se jí to prostě nevyplatí kvůli byrokracii a regulacím.
Co se týče fintech startupů, Evropa je mrtvá. Naprostá většina těchto startupů se odehrává v Asii, některé v Americe.
Obáváš se CBDC?
Říká se, že hotovost je poslední bašta svobody. CBDC je reálná hrozba, která může mít nedozírné důsledky, viz Kanada 2022 a je potřeba se na ní připravit. Osobně považuji CBDC za systém, ve kterém není možné platit hotovostí, která však zatím tuším funguje relativně všude. Tento proces nepřijde najednou, ale bude probíhat tzv. salámovou metodou, krůček po krůčku. Průkopníky tohoto finančího panoptika bude pravděpodobně Čína, která již tyto CBDC testuje a spojuje si je se sociálním skóre. Trochu mi to připomíná scénu z Black Mirror. Absolutní kontrola na financemi občanů je vlhký sen každého etatisty a zde v Evropě jsou tomu poměrně dosti nakloněni. Koncept digitálního eura je již na stole a je jen otázkou času, kdy se něco takového bude zavádět do praxe. Jak to bude fungovat, to netuším. Všichni ale známe státní IT projekty, které jsou technicky naprosto příšerné a neefektivní.
Naštěstí existují země, které fungují výhradně na hotovosti a nějaké CBDC je tam nemyslitelné z důvodů nerozvinutého bankovního systému a dalších infrastruktur. Mezi tyto země patří právě LATAM, africké státy či určitě asijské státy. Vždy tu bude existovat možnost, jak se tomuto systému vyhnout. Je však potřeba začít s přípravou co nejdříve, než bude pozdě, jako u Kanady či Ukrajiny. Osobně doporučuji si zařídit občanství/trvalý pobyt v jedné z těchto zemí a pořídit si nonKYC bitcoin a monero.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Momentálně mi to, co se nazývá web3 vůbec nepřijde nějakým způsobem decentralizované a opět jde toto téma spíše mimo mě. Svoboda na internetu je široký pojem, ale například takovou svobodu slova může v budoucnu vyřešit protokol Nostr, který je teď v bitcoinové komunitě poměrně dost oblíbený, a nejedná se přímo o žádný web3.
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
Většina cypherpunk nadšenců a anarchokapitalistů se na sociálních sítích bouřila, když El Salvador zavedl bitcoin jako oficiální měnu. Byť s nařízením ze shora také nesouhlasím (které se tam mimochodem vůbec nedodržuje), neumím si představit lepšího „Trojského koně“, než decentralizovaný, imutabilní, peněžní systém. Dlouhodobě je to za mě krok správným směrem.
Rozhodně to možné je. Otázka je, jako moc velký systém to bude. Za takový systém považuji například výše zmíněnou Paralelní polis, která od začátku svého vzniku funguje pouze na kryptoměnách a jakékoliv snahy tam zavést například EET přišly zkrátka.
Tyto systémy se budou vždy nějakým způsobem prolínat. Některé více, některé méně.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
Opět nejsem zběhlý v této tématice, takže nemohu říct. Když se řekne DAO, tak si vybavím jen DAO hack na Ethereu. Myslím, že naprostá většina DAOs nebude tak decentralizovaná, jak se na první pohled může zdát. To samé platí o DeFi.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Jen minimálně. Minulá vlna NFT byla podle mě opravdu jen o předražených obrázcích určených k tomu, abyste je prodali za více pěnez. Koncept NFT může být do budoucna rozhodně zajímavý, ale momentálně se jedná čistě jen o spekulaci. 2 hlavní kolekce jako jsou BYAC a Cryptopunks, které se prodávali za ohromné částky můžou v budoucnu sloužit také jako „sociální kapitál“ či Veblenovo zboží a v určité kryptokomunitě udávat vaše hierarchické postavení.
V rámci NFT se často hovoří o „umění“. Vygenerovat si 10 000 obrázků rozhodně není žádné umění, a jako umělce, kterým tedy nejsem, by mě to velmi rozčilovalo 😀 Umění velmi často není o díle, jako spíše o samotném umělci.
Problém je však v technické části, jelikož NFTs na Ethereu existují jen v rámci smartkontraktů a nejsou plnohodnotnou částí Ethereového blockchainu. Namísto toho se nachází například pouze nahrané v databázi IPFS nebo jednoduše uložené na libovolném serveru.
Koncept NFT nám však přichází také na bitcoin v rámci inscriptions, což může být do budoucna také zajímavý koncept. A to ne z pohledu usecasu daných souborů, které jsou mimochodem zapsány přímo v blockcahinu a spojené s konkrétními satoshis, ale z důvodu zvýšení poplatků těžařům, což by mohlo v budoucnu pomoci se zabezpečením bitcoinové sítě.
Hodnota je vždy subjektivní a osobně jsem pro, abychom zkoušeli nové věci. A to i ty, které nám zpočátku nemusí dávat smysl. Trh rozhodne.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Jelikož jsem téměř btc only, snažím se platit bitcoinem, kde to jde. A podpořit tak cirkulární ekonomiku. Spořit si v bitcoinu je super, ale pokud můžete, bežte s ním i zaplatit a podpořte svou komunitu a místní obchodníky. Pokud byste nevěděli kde, můžete se podívat třaba na berubitcoin.cz.
Momentálně se těším na zajímavý projekt Firefish.io, který se snaží o využití bitcoinu v reálném životě v rámci půjček. Někdy v červnu se chystám na rozhovor o tom, jak to celé funguje, takže se máte na co těšit.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Na UTXO jsem byl minulý rok poprvé a byl jsem velice spokojený. Témata a obsah přednášek jsou opravdu pestré a každý si přijde na své. Pořadatele bych chtěl také pochválit za výběr místa konání, což je kostel Gabriel Loci, který má své kouzlo a v horkých letních dnech poskytne příjemné prostředí na přednášky i networking.
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Letošní rok je akcemi opravdu nabitý a snažím se jich stíhat co nejvíce. Určitě se chystám na Cryptobyte v Liberci, Pizzaday v Paralelní Polis a samozřejmě na BTC Prague, kde se osobně starám s Pavlem Karlíčkem o 3denní afterparty v centru Prahy v rámci side eventu.
Dalšími akcemi, na kterých se můžeme potkat je Monerokon, taktéž v Paralelní Polis, rozhodně ChainCamp, kde budu mít další přednášku a nově jsem narazil na Proof of Work summit na konci září v Praze.
Dále se rád účastním lokálních meetupů jako jsou Satoshilabs meetups v Praze a osobně jsem začal dělat vlastní meetupy v Berouně. První proběhl pár týdnů dozadu a další plánuji někdy na podzim. Máme v plánu i další meetupy, které jsou zaměřeny na bitcoin a suverenitu více do hloubky či na network state, to je však zatím v nedohlednu.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Nejvíce aktivní jsem asi na Twitteru: @jan_21m
Můžete sledovat také můj YouTube kanál Kryptoplebs, kam si zvu zajímavé hosty a řešíme (nejen) věci ohledně bitcoinu.
Nostr: npub1dfu62jm4nr2ntg6qn8fpj7g4vxqm9s2878n6mxdtv00t40n3uqqsw2u3uc
Instagram: @kryptoplebs
Je nějaké zajímavé téma, o kterém bys nám chtěl ještě něco říci?
Co se týče témat, tak bylo asi vše řečeno, každopádně bych ještě využil možnost a chtěl bych vás pozvat na výše zmíněnou Pleb Party Btc Prague, která bude probíhat na dvou místech, a to v Pivovarském domu a klubu Benedikt v centru Prahy. Na této akci máte možnost se potkat s bitcoinery ze všech koutů světa. A to jak s hosty, tak s přednášejícími. Nebude chybět ani doprovodný program v rámci vědomostního kvízu či Lightning tombola, kde můžete soutěžit například o Trezor model T! Tato tombola bude navíc probíhat každý den na obou místech současně. Pokud máte rádi dobré pivo, jídlo a chcete poznat nové lidi z komunity, určitě se přijďte podívat.
Co bys rád vzkázal našim čtenářům?
Peníze nejsou všechno, ale všechno vyžaduje peníze. A to zejména ty správné peníze.
Děkuji za rozhovor!
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.