Do začátku konference UTXO.23 zbývá přesně 15 dnů. Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s Nikolou aka Bihanojko, expertkou na strojové učení a programování v Rustu, technologickou nadšenkyní a členkou vzdělávacího projektu Futureland DAO.
Kdo je podle tebe Nikola / Bihanojko?
Člověk se zájmem o moderní technologie, osobní rozvoj, posouvání vlastních hranic, vzdělávání se, cestování, sport, mindfulness, kvalitní seriály a dobrý hry. Přes den jsem data scientist, po večerech Rust developer, takže machine learning, big data a coding jsou můj denní chleba a to, co mě naplňuje.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Mou prvotní motivací bylo udělat si na krypto vlastní názor, porozumět tomu, jak funguje, zhodnotit, jestli má podle mě budoucnost, a samozřejmě pak i mít svoje postoje o co opřít, jak je zdůvodnit. Po pár týdnech zkoumání a zkoušení mě krypto zaujalo, a tak přišly další zdroje motivace v podobě snahy ochránit svoje prostředky před inflací a diverzifikovat portfolio. Na kryptu mě baví i ten protisystémový aspekt. A i když se nepovažuju za protisystémového člověka, je to za mě pohled, který mi otevírá oči a můžu si z něho něco vzít.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Téma, které budeme společně s eTheri prezentovat, je POAP (Proof of Attendance Protocol). Jedná se o protokol, který umožňuje tvorbu virtuálních krypto „razítek“ – verifikovatelných důkazů, že někdo byl v určitou dobu přítomný na dané události, nebo na konkrétním místě.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Na workshopu představíme, co to POAP je, k čemu slouží, jak se dá využít, a hlavně jak si je může každý sám rychle a zdarma vytvořit a následně distribuovat. A kdo ví, třeba bude možnost si přímo v rámci workshopu nějaký POAP za účast vymintovat 🙂
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Aktuálně mě hodně nadchly možnosti využití umělé inteligence/strojového učení ve světě webu3 a blockchainu. Věřím, že i v této sféře můžeme čekat velké pokroky, navíc je mi toto téma blízké díky mým zkušenostem se strojovým učením a big daty. Mimo to se zajímám o vývoj smart contractů, především na Solaně.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Tohle je podle mě subjektivní. Pro spoustu investorů a spekulantů může být cena to hlavní a jejich cílem může být na kryptu zbohatnout a eventuálně z něho zase vystoupit. Pro mě ale určitě není cena ten nejdůležitější aspekt. Rozhodně mě zajímá a vnímám primárně její korelaci s celkovou náladou na trhu a drivem v rámci komunit, důležitější jsou pro mě ale jiná hlediska.
Kdybys měla uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Decentralizace – věřím, že ji budeme do budoucna chtít vidět ve více sférách, jako je tomu poslední dobou například u sociálních sítí.
Svoboda, to je pro mě v životě úplně základní hodnota.
Lhostejnost vůči aktuální lokalitě i zemi původu.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
Podle mě v tomto hrají hlavní roli dva faktory – čas a složitost. Jednak do krypta naskakují pořád další lidé, kteří postupně ztrácí důvěru v stávající systémy a fiat měny, na druhou stranu je ale pro spoustu lidí pořád složité s kryptem začít. Spousta z nich ví, že musí být opatrní, aby o své prostředky nepřišli, už ale neví, co přesně to znamená, na co konkrétně si dát pozor. Je určitě potřeba edukace, v tomhle podle mě dělají skvělou práci Holky v kryptu s jejich kurzy pro začátečníky.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Asi to nechci takhle polarizovat, protože regulace v mých očích můžou být dobře, nebo taky míň kvalitně nastavené. Nejsem proti regulacím, které jdou v souladu s danou technologií a ukazují její pochopení. Dokážu si třeba představit zavedení časového testu u kryptoměn, stejně jako to máme aktuálně u akcií. Zároveň může vzniknout spousta regulací, které zamezí různým typům podvodů, což může pomoct trochu ukočírovat ten divoký západ, ale také omezit rozvoj v téhle oblasti.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Metaverse je pro mě zajímavé téma a určitě má smysl se o něm bavit, už jenom proto, že to může být dobrá příležitost diskutovat rozdílné názory a argumentovat s respektem k druhému. Zároveň podle mě není otázka, jestli přijde, ale kdy a v jaké míře, jakou konkrétní podobu bude nabývat. Já vnímám metaverse primárně jako virtuální místo, nebo svět, kam se připojím prostřednictvím VR brýlí a dalších podobných technologií a můžu tam interagovat s dalšími reálnými lidmi.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
Věřím, že tou dobou už budou existovat první virtuální kanceláře a meetingovky, kam se lidé připojí na hodinu, dvě denně, kde budou spolupracovat, diskutovat svou práci na virtuálních monitorech, psát po virtuálních whiteboardech a podobně. A po práci se třeba sejdeme s kamarády někde na pláži, nebo společně vyrazíme do virtuálního kina.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Doufám, že tomu tak bude. A částečně to vidíme už dneska, například díky kryptu je možné pracovat odkudkoliv pro kohokoliv bez rozdílu ve složitosti poslání výplaty.
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
Věřím, že ano. Z mého pohledu stačí už jenom větší adopce jak u lidí, tak u podniků, kde krypto přijímají, a jako paralelní systém to u mě obstojí.
Jsou DAO´s smysluplným konceptem řízení komunit a organizací?
Podle mě určitě ano, jen jejich největší přednost může z dlouhodobého hlediska být i jejich největším problémem. Jako velký benefit DAOs vnímám to, že každý člen má zájem na tom, aby se DAO dařilo a aby rostlo. Takže jsou lidé ochotní pro komunitu udělat spoustu věcí z vlastní iniciativy, zadarmo, jenom díky zápalu. Odvrácenou stranou mince ale je, že po delším čase může značná část DAO ztratit zájem, ať už být v komunitě aktivní, tak i třeba zúčastňovat se hlasování. V krajním případě může být tak málo hlasů, že hlasování nebudou platná a DAO se stane neusnášeníschopné, nebo hrozí, že malá skupina stále aktivních lidí kompletně ovládne směrování a rozhodování celého DAO.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Ne úplně pečlivě, ale snažím se ho sledovat. Pro mě NFTs mají smysl, koncept nezpochybnitelného vlastnictví konkrétní, nezaměnitelné virtuální věci tu doteď nebyl. Osobně si myslím, že na ta nejzajímavější využití, která nám budou dávat největší smysl a nejsnáze se zaintegrují do našich životů, si budeme muset ještě počkat. Každopádně už dnes se dají využít v podobě investice do start-upu, přístupu do hry, anebo do komunity.
Používáš krypto v běžném životě? Pokud ano, k čemu?
Otázka, co je běžný život. Ale spíš bych řekla, že ne, ten čas pro mě teprve přijde.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Na UTXO si hodně cením otevřené a pozitivní atmosféry celé akce. Je to podle mě prostor pro pluralitu názorů, kde se lidi dokážou bavit bez předsudků a s respektem k odlišným pohledům, s upřímným zájmem o to, co jim druhý může předat.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Ideálně na Twitteru, najdete mě pod handlem @Bihanojko v angličtině a @bihanojkocz v češtině.
Děkuji za rozhovor!
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.