Do začátku konference UTXO.23 zbývají už jen poslední 2 dny! Všechny dosud vydané rozhovory si můžete na našem webu vyfiltrovat zadáním pojmu „UTXO.23“ v horním vyhledávacím políčku. Dnešní rozhovor bude s eTheri, která působí jako Content creator and social media manager, je členkou vzdělávacího projektu Futureland DAO a tvůrce podcastu FutureCast: technologie zítřka.
Kdo je podle tebe eTheri?
eTheri je člověk, kterého baví nové technologie, gaming, ale také umění a filozofie. To se také odráží v mém zájmu o web3, krypto a NFT. Ráda hledám cesty, jak propojovat své zájmy a nacházet v nich nové možnosti a perspektivy. Jsem fascinována tím, jak technologie jako web3 umožňuje zkoumat hranice mezi digitálním světem, uměním a virtuální realitou.
Pak také moderátorka a tvůrce podcastu FutureCast: technologie zítřka.
Co je tvou motivací, proč se o krypto zajímáš?
Celkově mě baví nové technologie. O krypto jsem se začala zajímat teprve nedávno, a to především kvůli krizi, která nastala. Svět se neustále posouvá kupředu a finanční inovace v podobě kryptoměn by mohla přinést nový způsob platby a uchovávání hodnoty.
Velký podíl na mém zájmu o krypto má komunita Futureland DAO, díky které jsem se nejenom o kryptu, ale celkově o Webu3 dozvěděla hodně věcí v poměrně krátkém čase a zábavnou formou.
Jaké bude tvé téma na UTXO?
Jak na POAP: Naučte se tvořit a distribuovat vlastní digitální tokeny. Bude se jednat o workshop, kde účastníkům společně s další přednášející (Bihanojko) představíme, co to POAP je, jak ho snadno vytvořit a distribuovat.
Prozradíš nám alespoň něco málo předem z toho, na co se můžeme těšit?
Určitě. Vytváření POAPů není žádná magie 🙂
POAPy (Proof of Attendance Protocol) jsou digitální certifikáty zapsané na blockchainu, které potvrzují účast na konkrétní události. Tyto události mohou zahrnovat konference, workshopy, meetupy, festivaly a podobně. Rády bychom posluchačům tyto „digitální razítka“ představily a naučily je, jak si jednoduchým způsobem vytvořit svůj vlastní.
Jaká témata spjatá s blockchainem (ale i mimo něj) tě aktuálně nejvíce zajímají a proč?
Snažím se o témata spjatá s blockchainem zajímat komplexně, abych si udělala obecný přehled.
Nicméně díky mému osobnímu zájmu o umění a profesnímu zaměření to jsou NFT jakožto unikátní digitální tokeny, které umožňují vlastnictví a obchodování s digitálními aktivy, jako jsou umělecká díla, sběratelské předměty nebo virtuální pozemky.
Když se mluví o kryptu, tak se v běžném povědomí obvykle spojuje s cenou a možností zbohatnout. Je tedy cena u krypta to hlavní?
Věřím, že mnoho lidí vnímá krypto jako prostředek ke zbohatnutí. Nicméně je potřeba si uvědomit, že cena není jediným nebo dokonce hlavním faktorem, který určuje hodnotu kryptoměn. Pokud se kryptem začnete zabývat hlouběji, zjistíte, že jeho přínosy spočívají v jeho decentralizované povaze, schopnosti umožnit peer-to-peer transakce bez prostředníků a poskytnout transparentnost a bezpečnost v rámci blockchainu.
Kdybys měla uvést 3 přínosy krypta, které by to podle tebe byly?
Decentralizace, peer-to-peer transakce a transparentnost, jak jsem již zmiňovala, ale ráda bych vyzdvihla i finanční inkluzi. Díky kryptu tak lidé s omezeným bankovním přístupem nebo lidé žijící v zemích s nestabilním finančním systém mohou pomocí kryptoměn získat přístup k digitálním finančním prostředkům.
Co by se muselo stát, aby se krypto dostalo do mainstreamu?
Těch věcí bude vícero, ale dle mého názoru by hodně prospělo zlepšení uživatelského prostředí a zjednodušení procesů spojených s blockchainem. Dále pak kvalitní edukace veřejnosti o možnostech, které blockchain nabízí, nebo zajištění právní jistoty skrze regulace.
Raději regulace a větší adopce, nebo menší adopce a více punku? Nebo to vidíš úplně jinak?
Volila bych zlatý střed. Je důležité najít rovnováhu mezi regulacemi a svobodou v oblasti kryptoměn. Je potřeba chránit uživatele, ale také zachovávat inovační potenciál a důležité vlastnosti krypta, jako je decentralizace a transparentnost.
Jaký je tvůj názor na metaverse? Má smysl o něm mluvit a přemýšlet, nebo ne? A jak si ho představuješ?
Metaverse je široký pojem a každý má o něm trochu jinou představu. Pro mě je to vize digitálního světa, který jsem poprvé viděla ve filmu Ready Player One. Svět plný nekonečných možností, ale i trochu útěk před realitou. Jako fanoušek gamingu se těším na to, co nám budoucnost v této oblasti přinese.
Jak podle tebe bude vypadat metaverse za 3 roky?
To je hodně krátká doba. V dnešní době máme trochu jiné priority než stavět virtuální světy, ale věřím, že se technologie posune zase kousek kupředu. S napětím očekávám představení VR brýlí od Applu, které mají být shodou okolností představeny už příští týden. To by nám mohlo hodně napovědět, jakou „metaverse cestou“ se vydáme v příštích letech.
Myslíš si, že může krypto a decentralizovaný internet (web3) přinést větší svobodu na internetu, nebo je to naivní představa, která se nenaplní?
Doufám v to.
Je reálné vybudovat na kryptu paralelní systém vedle toho státního?
Myslím si, že už jsme toho částečně součástí.
Sleduješ vývoj okolo NFT´s? Pokud ano, jsou to předražené obrázky, nebo v nich vidíš nějaký smysl? A pokud ano, jaký?
Ano, dle mého názoru mají širokou škálu potenciálních využití a jejich role v budoucnosti může být rozmanitá. Jedním z příkladů mohou být digitální umělecká díla, která se v dnešním světě digitálních technologií stávají čím dál populárnějším uměleckým vyjádřením. NFTs umožňují umělcům provést autentifikaci svých uměleckých děl. To poskytuje unikátní důkaz o vlastnictví digitálního uměleckého díla. Další využití NFTs vidím například v gamingu nebo licencování digitálního obsahu.
Co se ti líbí na konferenci UTXO?
Rozhodně přátelská atmosféra a otevřenost lidí, které tam člověk potká. Ať už jsi začátečník, krypto znalec, nebo žiješ v metaverse, jsi vítán a přijdeš si na své. Přála bych si, aby to tak fungovalo na všech krypto akcích v ČR 🙂
Chystáš se kromě UTXO i na nějaké další akce, na kterých tě můžeme potkat?
Ano, na NFT Show Europe do Valencie, ale pouze jako pozorovatel.
Kde tě můžeme sledovat na internetu?
Na twitteru: @eTh_eria, nebo jsem k zastihnutí na Discordu Futureland DAO.
Co bys ráda vzkázala našim čtenářům?
Web3 je revolucí, která proměňuje internet z pasivního prostoru na aktivní ekosystém, kde jednotlivci mají kontrolu nad svými daty, finančními prostředky a digitální identitou. Není otázkou, jestli bude Web3 využíván širší veřejností na denní bázi, ale kdy se tak stane.
Děkuji za rozhovor! 🙂
Poznámka redakce: Konference UTXO.23 proběhne v Praze 3.-4.6.2023. Čtenáři Kryptonovinek mohou využít promokód na slevu 10% z ceny. Stačí při nákupu zadat kód “KRYPTONOVINKY” nebo jít přes tento odkaz.