Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) je oblíbený investiční nástroj, který umožňuje institucím udělat expozici vůči ceně Bitcoinu aniž by museli řešit jeho bezpečnou úschovu. Obzvlášť na přelomu let byl o něj obrovský zájem, což vedlo k tomu, že firma Grayscale postupně rychle skupovala další a další BTC, až se dostala na bilanci 655 000 BTC pod její kontrolou.
Zájem o GBTC po turbulentním závěru roku 2020 a úvodu roku 2021 ochabl a Grayscale s nákupem dalších BTC alespoň dočasně přestala. Pravidla expozice a následného možného prodeje GBTC investory se však nezměnily, což vyústilo do toho, že někteří účastníci a analytici začali mít obavy z možného negativního vlivu GBTC na cenu BTC v důsledku uvolňování těchto akcií na trh v období, kdy se dočasně „odemykají“.
Problémem mělo být odemykání po fixu
„Akcie“ (resp. podíly) GBTC si je totiž možné koupit od společnosti Grayscale jen za předpokladu, že do nich investujete alespoň 50 000 dolarů a zaplatíte 2% poplatek za jejich správu se 6-měsíčním fixem. Teprve pak je budete moci prodat na mimoburzovním trhu OTCQX (pokud tak budete chtít učinit).
Nuž a protože největší akumulace GBTC probíhala koncem roku 2020, během léta, kdy zájem ochabl, analytici – zjevně mylně – šířily poplašné zprávy o tom, že investoři se začnou těchto akcií po ukončení 6-měsíčního fixu ve velkém masivně zbavovat. Nic takového se však nestalo.
Doporučujeme přečíst: Not yor keys, not your Bitcoin! Zákazníci Coinbase tvrdí, že jim ukradli kryptoměna. Chybu udělali ale i oni
Středa byla posledním dnem, kdy se uvolnily do trhu akcie GBTC ve větší hodnotě – konkrétně v ekvivalentu 58 BTC. V největší den tohoto údajně „rizikového období“, 18. července 2021, se jich však uvolnilo až v ekvivalentu 16 240 BTC. Příběh o medvědím vlivu se však vůbec nenaplnil.
Graf uvolňování uzamčených GBTC
Nejbližší masivní uvolňování akcií GBTC nastane až v roce 2022 a tak má Bitcoin nějaký čas, aby si od tohoto typu poplašných zpráv oddechl. Určitě se objeví další, ale alespoň jednomu z nich lze dát na nějaký čas sbohem.
Přečtěte si také: Gigant Morgan Stanley má investici vůči Bitcoinu v hodnotě 240 milionů dolarů
GBTC jsou stále ve slevě
Podíly GBTC se již delší dobu obchodují ve slevě vůči NAV – nativní ceně, za kterou by se měly prodávat, aby byly rovné svému ekvivalentu v Bitcoinu. To značí, že zájem o ně aktuálně není zdaleka tak výrazný jako na přelomu let, kdy se naopak prodávaly za velmi vysokou prémii.
Mezi možné důvody se řadí obzvláště to, že mnohé instituce začaly upřednostňovat přímou koupi Bitcoinu nebo investují do Bitcoinu ETF na kanadském trhu. Takový druh investice totiž není spojen s vysokými náklady na správu, které si žádá Grayscale. Samotná společnost Grayscale již vícekrát naznačila, že jejím dlouhodobým cílem je transformovat své služby do tradičního veřejného Bitcoinu ETF. Tento investiční nástroj však v USA stále ve spojení s Bitcoinem nezískal povolení a je otázkou, kdy se tak stane. SEC má na stole aktuálně 14 žádostí o Bitcoin ETF a 5 o méně žádané Bitcoin futures ETF.
Doplňujeme, že druhým největším investorem do GBTC se stala skrz své investiční fondy velká americká banka Morgan Stanley, která se tak zařadila hned za Ark Investments Cathie Woodové. Tomuto tématu jsme se taktéž věnovali na našem webu Kryptonovinky.
zdroj: cointelegraph.com