Měnící se postoj Číny k technologii blockchain zjevně vede i ke změně rétoriky o kryptoměnách ze strany vládou ovládaných čínských médií.
Státní zpravodajská agentura Číny Xinhua News nejnověji publikovala článek, ve kterém označila Bitcoin za první úspěšnou aplikaci technologie blockchain. Publikování obdobného odborného článku by bylo přitom v Číně ještě před několika měsíci nepředstavitelné a to minimálně od září 2017, kdy Čína zakázala kryptosměnárny a investování do ICOS.
Článek začíná otázkou, zda kryptoměny reprezentují nezbytný nový trend budoucího vývoje měn, nebo jde jen o bublinu typu slavné tulipánové mánie ze sedmnáctého století.
Text popisuje základní principy blockchainu jako decentralizovaného, neměnného a důvěryhodného systému, ve kterém není nutné, aby si strany důvěřovali k tomu, aby mezi sebou mohly dosáhnout shody (konsensu). Pojednává také o základních aspektech fungujícího blockchainu bitcoinu včetně jeho těžby.
Článek však upozorňuje i na nestálost bitcoinu, pokud jde o jeho cenu, protože není podporován centralizovanou suverénní mocností na rozdíl od národních fiatových měn.
Nezávislí čtenáři zhodnotili, že jde o první článek publikovaný čínskou vládou kontrolovaným médiem, který Bitcoin nedémonizuje. Souvisí to pravděpodobně s budoucími plány Číny, která chce mezi lidmi prosadit používání své připravované kryptoměny kontrolované centrální bankou (PBoC). Prezent Xi mezitím nařídil, aby aplikace technologie blockchain do národního hospodářství byla v nejbližších letech absolutní prioritou.
V USA mezitím sílí lobbing upozorňující na náskok Číny v této oblasti. Američané zatím nepřiznali žádné plány na spuštění vlastní digitální verze dolaru a zákonodárci se negativně staví k jakýmkoli plánům soukromého sektoru včetně projektu kryptoměny Libra od Facebooku.