Přestože přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru je v bitcoinové komunitě vnímáno jako pozitivní krok směrem k větší adopci nejznámější kryptoměny, část obyvatel této malé jihoamerické země vyjádřilo vážné znepokojení z rizik, která Bitcoin představuje pro místní obyvatele.
Protesty, které se konaly v El Salvadoru tento týden zorganizovali demonstranti známý pod názvem „Popular Resistance and Rebellion Block“, kteří patří mezi hlasité kritiky vlády prezidenta Nayiba Bukeleho. Přidali se k nim i zákonodárci Anabel Belloso a Dina Argueta, kteří patří mezi opozici současné vlády. Některá média informovala, že protestu se zúčastnili stovky demonstrantů, ale jiné záběry naznačují, že šlo spíše o desítky lidí.
RT @SusanaPenate: Miembros del Bloque de Resistencia y Rebeldía Popular llegaron a presentar una propuesta de derogar la Ley Bitcoin. Salen a recibirlos Dina Argueta y Anabel Bellosopic.twitter.com/CXFLDW4tsr
— Diario El Mundo (@ElMundoSV) July 20, 2021
Požadavkem protestu bylo zrušení zákonu o legalizaci Bitcoinu v El Salvadoru jako zákonného platidla. Demonstranti se bojí v souvislosti s Bitcoinem více rizik, mezi nimiž zmínili i vysokou cenovou volatilitu BTC, přičemž investici do Bitcoinu označili za hraní loterie. Hazard má být podle nich dobrovolným aktem a ne věc vyžadována zákonem.
Hundreds of reports about protesters against Bitcoin in El Salvador, which makes it seem like a huge protest.
In reality, there were just 10-15 individual protesters at most haha… pic.twitter.com/lNP5Qhg4y3
— The Moon (@TheMoonCarl) July 25, 2021
Zatímco tento argument demonstrantů je minimálně diskutabilní, protože podle dlouhodobých statistik je Bitcoin jako investice výrazně ziskový, druhý argument poukazuje na vážnější problém, který nelze zcela ignorovat. Protestující Salvadorci se totiž bojí, že Bitcoin se v této zemi stane nástrojem bohatých lidí spřízněných se současnou vládou, skrz který se budou prát špinavé peníze.
,,Podnikatelé, kteří vložili svůj kapitál do Bitcoinu nebudou platit daně ze svých příjmů. Kromě toho vláda za použití Bitcoinu utratí miliony dolarů z daní placených lidmi. Bitcoin usnadní veřejnou korupci a obchody s drogami, zbraněmi, bílým masem, či prospěje vyděračům a daňovým podvodníkům. Způsobí to také měnový chaos. Zasáhne to platy, důchody a úspory lidí, zničí to mnoho malých a středních podniků a ovlivní rodiny s nízkými příjmy,“ tvrdí protestující.
Zákon o Bitcoinu byl v El Salavadoru již schválen, ale v platnost se dostane až 7. září. Podle realizovaných průzkumů je zatím zřejmé, že obyvatelé této země Bitcoinu příliš nerozumí. Dokonce mnozí ho považují za cenný kov podobný zlatu. Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.
Je nutno přiznat, že prezident Nayib Bukele a jeho vláda nemají v západním světě nejlepší pověst pro některé autoritativní kroky z minulosti. I proto je minimálně sporné, do jaké míry Bukele má seriózní zájem využít Bitcoin ve prospěch samotné země a do jaké míry může být využit pro upevnění jeho moci a ve prospěch jemu spřízněných lidí. To ukáže opravdu jen čas.
zdroj: cointelegraph.com