Je možné, že horkým tématem prvních měsíců příštího roku bude v rámci kryptoměnového průmyslu regulace kryptoměn v Rusku, tedy v zemi, která má aktuálně třetí největší podíl na bitcoinovém hashratu.
Z Ruska v posledních týdnech přicházejí smíšené signály související s regulací digitálních aktiv. Jejich nejhlasitějším kritikem je jednoznačně Ruská centrální banka, která zvažuje způsoby, jak je zcela zakázat.
Podle nejnovějších zpráv se Ruská centrální banka pokusí navrhnout, aby byly u komerčních bank zablokovány všechny platby debetními kartami s platebním kódem 6051 (MCC), který souvisí s kryptoměnovými transakcemi. Tímto způsobem by Centrální banka mohla zabránit přesunu peněz z účtů ruských investorů na kryptoburzy.
Problém je však v tom, že takový zákaz by podle všeho vyhnal z ruského trhu jen burzy, které podnikají s kryptoměnami v rámci platné legislativy. Neznamenalo by to však odchod mnoha kryptoburz, které fungují nelegálně, respektive v rámci jakési šedé zóny. Jinak řečeno takové nařízení by z ruského trhu vyhnalo jen poctivé podnikatele platící daně, ale těch, kteří porušují zákony, by se nedotkly.
,,Jsem si stoprocentně jistá, že pokud zakážou převody s kódem spojeným s kryptoměnami, pak v první řadě opustí trh poctivé burzy. Zůstanou však šedé burzy, které budou provádět transakce s chybným kódováním, jednoduše budou používat jiné kódy,” upozornila Maria Stankevich, členka ruského výboru pro technologie blockchain a kryptoekonomiku.
Pokud jde o přístup Ruska ke kryptoměnám, jak bylo již zmíněno, Ruská centrální banka je chce z ruské ekonomiky zcela vytlačit (samozřejmě s výjimkou národní digitální měny, kterou chce využít k boji proti americkým sankcím). V následujících týdnech až měsících se proto ukáže, jak má silný vliv v rámci celého Ruska.
Ze strany ruských politiků na rozdíl od Centrální banky totiž není až tak výrazná nepřízeň vůči digitálním aktivům. Může to být do určité míry i z důvodu, že mnozí solventní Rusové mají v kryptoměnách zainvestovány nemalé peníze a politici jsou vystaveni jejich silnému lobbingu. Vyloučit rozhodně nelze ani to, že mnozí mají sami o sobě zainvestováno do kryptoměn. Nuže a Vladimir Putin (je sporné z jakého důvodu) dokonce letos naznačil, že Bitcoin může dospět do bodu, kdy by byl využíván k mezinárodnímu vypořádání.
Pokud jde o způsoby, jak by Rusko kryptoměny zakázalo nebo omezilo jejich používání (používat kryptoměny jako platidlo je zakázáno již nyní), častokrát se zmiňuje i možnost jakéhosi plošného zákazu ruských kryptoburz. Rusové by však stále mohli legálně investovat do kryptoměn, ale jen přes zahraniční burzy.
,,Vždy jsme věděli, že centrální banka je proti kryptoměnám a chce, aby byly zakázány. Stále si však nemyslím, že to bude cesta, kterou se Rusko vydá, protože centrální banka je v menšině. Osobně znám mnoho vysokopostavených představitelů v Rusku, kteří chápou důležitost kryptoměn,” dodala Maria Stankevich.
Zdroj: cointelegraph.com