Včerejší den v Senátu spojených států amerických ve Výboru pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti opět patřil tématu kryptoměn a způsobu, jak by se s nimi mělo zacházet tak, aby bylo omezeno jejich používání k nezákonným účelům.
Během jednání vyzval písemnou formou Michael Chobanian, zakladatel kryptoburzy Kuna a prezident Blockchain Association of Ukraine, aby kryptoburzy pochopily svou roli v oblasti nezákonného financování. Konkrétně přitom vyzval největší kryptoburzu Binance, aby zrušila možnost obchodování s rublem a konstatoval, že nedodržuje současné sankce proti Rusku, které 24. února spustilo svou vojenskou invazi na Ukrajinu. CEO Binance Changpeng Zhao přitom již dříve řekl, že Binance dodržuje všechna sankční pravidla, ale také upozornil, že nemohou jen tak „jednostranně zmrazit účty milionů nevinných uživatelů z Ruska.“
Chobanian zároveň vyzval bankovní Výbor Senátu USA, aby učinili vše proto, aby nebylo možné použít kryptoměny ve prospěch prezidenta Vladimira Putina nebo bohatých rusů.
Senátor Pat Toomey v reakci na to uvedl, že „neexistují žádné důkazy o tom, že by Rusko nějakým významem způsobem využívalo kryptoměny k vyhýbání se sankcím“ a doplnil, že možnost trackování (sledování) kryptoměnových transakcí činí digitální aktiva pro zločince riskantní.
Kryptoměny byly včera v americkém Senátu vykresleny ze dvou extrémních případů. Pozitivní ohlasy si získaly díky tomu, že se ukazují jako velmi efektivní nástroj pro finanční podporu Ukrajincům, což si pochvaluje i Ukrajinská vláda. Chobanian k tomu řekl, že nastavení možnosti posílat Ukrajině kryptoměnové dary jim trvalo asi „deset minut“, zatímco Národní bance Ukrajiny trvalo zařídit převody pro fiat až 10 dní. Na druhou stranu se však bouřlivě diskutuje, zda nepřinášejí sankcemi sužovanému Rusku příležitost je obcházet.
„Grilování“ Jonathana Levina z Chainalysis
V Senátu se mezi jinými objevil i spoluzakladatel a hlavní stratég onchian analytické platformy Chainalysis Jonathan Levin, který zákonodárce upozornil, že v roce 2021 vyhodnotili jako nelegální jen 0.15% všech transakcí s digitálními aktivy. Kromě toho upozornil, že úřady v USA byly schopny i díky jejich nástrojům sledovat a zabavit množství finančních prostředků včetně těch, které byly spojeny s ransomware útoky na Colonial Pipeline v květnu 2021. Levin také uvedl, že „Chainalysis neeviduje žádné důkazy o tom, že by Rusko nebo Putin systematicky používali kryptoměny, aby se vyhnuli sankcím.”
Levin přesto musel odpovědět na velmi nepříjemné otázky známé kritičky kryptoměn demokratky Elizabeth Warrenové, která se ho ptala, jestli umí Rusko resp. ruský oligarcha skrze kryptoměny „přeprat” miliardu dolarů. Levin se jí pokoušel vysvětlit, že takový pokus by byl nereálný vzhledem k velikosti takového objemu a onchain analýze umožňující takové transakce sledovat. Warrenová mu ovšem neustále skákala do řeči a snažila se ho dostat do kouta s tím, že nevnímala jeho technologické vysvětlení takové možnosti.
Watch as @jony_levin tries to answer Sen. Warren’s questions about a hypothetical oligarch with $1 billion already in crypto pic.twitter.com/91upCRGwun
— Neeraj K. Agrawal (@NeerajKA) March 17, 2022
Warrenová představila vlastní zákon
Elizabeth Warrenová zároveň ve čtvrtek představila vlastní návrh zákona, který by posílil možnosti prezidenta Joea Bidena a vlády USA jednat proti kryptoburzám, které realizují transakce spojené s ruskými adresami. Chce jím „zajistit, aby Putin a jeho kumpáni nepoužili kryptoměny k podkopání ekonomických sankcí„. Návrh by v případě schválení dal prezidentovi pravomoc zablokovat americké burzy a operátory plateb, pokud by umožňovaly transakce, které mohou být spojeny s Ruskem nebo ruskými oligarchy.
Zákon však mimo jiné požaduje i to, aby každý plátce daní v USA měl povinnost hlásit jakoukoli transakci mimo USA v hodnotě 10 000 dolarů nebo více FinCENu, tedy ministerstvu pro vyšetřování finančních zločinů USA s tím, že takové peněženky by měly být identifikovány. Toto je jedna z regulací, kterou Warrenová touží prosadit už déle a nyní sankce vůči Rusku využívá k jejímu prosazení.
,,Přehnané připisování kybernetické kriminality ke kryptoměnám nezohledňuje kritické příčiny a preventivní opatření, která lze vůči tomu přijmout,“ řekl Michael Mosier, úřadující ředitel FinCENu, který tím dal najevo souhlas s tvrzeními Levina z Chainalysis, který poukázal na to, že onchain analytické platformy umí spolupracovat s vyšetřovateli a činí tak použití kryptoměn na nelegální činnost neatraktivní.
,,Nejlepší věc, kterou může Kongres (pro kryptoměny) udělat, je poskytnout jim jasnost. Existuje spousta kryptofirem, které by si chtěly být jisté tím, zda dodržují zákon a myslím si, že se hodně o tom diskutuje zejména v SEC a CFTC,“ dodal.
Zdroj:cointelegraph.com,decrypt.co