Ve středu se v americké Sněmovně reprezentantů věnovali kryptoměnám v rámci jednání s názvem „Digital Assets and the Future of Finance”. Mezi těmi, kdo dostali slovo, byl i Brian Brooks, bývalý šéf OCC (Úřad kontrolora měny), který upozornil zákonodárce, že současná regulační nastavení spojená s digitálními aktivy nehrají ve prospěch amerického trhu, ale proti němu.
Téma otevřel Ted Budd, jeden z krypto-friendly kongresmanů, který upozornil své kolegy, že současné regulace v USA a uplatněné zákony mohou vyhnat ze země úspěšné technologické firmy a klidně se může stát, že „nová generace finančních technologií vznikne mimo USA“. V konečném důsledku tak na to doplatí samotný americký trh a jeho ekonomika.
Brian Brooks, bývalý šéf OCC, který je aktuálně šéfem krypto společnosti Bitfury, s ním souhlasil. ,,Existují některé produkty, které jsou legální v jiných zemích a zde prostě legální nejsou. Jednou z věcí, která činí kryptoměny rizikové je to, že investoři nemusí pochopit rozdíl mezi tokenem a jiným tokenem, takže mohou chtít diverzifikovat…. to ve Spojených státech ale nedovolujeme – ačkoli to povoluje Kanada, Německo, Signapur, Portugalsko a mnoho jiných zemí.”
Brooks následně doplnil: ,,Pokud něco budujete (např. fond obchodovaný na burze), neexistuje žádná jasná linie. Je zcela jednoznačné, že musíte odjet do zahraničí.”
Bývalý šéf OCC také kritizoval SEC, že stále nepovolilo tradiční spotové Bitcoiny ETF, přestože povolila Bitcoin Futures ETF firmám ProShares či Valkyrie. Brooks poukázal na to, že spotové Bitcoiy ETF se již bez problémů obchoduje také v sousední kanadě.
Jen ne dalšího regulátora
Myslí si, že nedostatek schválených investičních produktů spojených s kryptoměnami je hlavně důsledkem „roztříštěného přístupu USA k regulacím“ – své k tomu totiž mají stále co říci SEC, CFTC, Daňový úřad (IRS), Ministerstvo financí či OCC… ale také mnoho dalších.
Brooks proto navrhl, aby se ke kryptoměnám přistupovalo stejně jako k tradičním finančním institucím. ,,Když slyším lidi mluvit o myšlence jednoho regulátora pro kryptoměny, řekl bych, že nejprve bychom měli mít jednoho regulátora pro banky, jenže my máme tři. Poslední věc, kterou musíme udělat, je přidat dalšího regulátora do systému, který už má desítky regulátorů.”
Brooks následně ilustroval složitost současného systému: ,,Pokud jsem platforma pro půjčování kryptoměn, pravděpodobně by mě měl regulovat FDIC. Pokud nabízím obchodování s kryptoměnami, pravděpodobně bych měl být regulován CFTC a SEC, avšak z nějakého důvodu se kryptoměn obáváme, protože jsou jiné a odlišné od všeho ostatního. Já však tvrdím, že kryptoměny jsou jen dalším krokem ke zlepšení funkčnosti našeho systému.”
Zákonodárci se na kryptoměny už dívají jinak
Kromě Brookse v zastoupení Bitfury byli v Kongresu přítomni také zástupci dalších krypto firem včetně Coinbase, FTX (přítomný byl Sam Bankman Fried) či Circle. Portál DeCrypt celou akci okomentoval pozitivně – na rozdíl od předchozích případů se totiž zástupci kryptoprůmyslu setkali s pozitivními reakcemi kongresmanů a jejich „upřímnou zvědavostí“. Na rozdíl od let předešlých, kdy byly kryptoměny vnímány politiky velmi negativně, jde o výraznou změnu jejich vnímání této problematiky.
Ve Sněmovně pochopitelně zaznělo mnoho různých názorů. Slovo dostali i zákonodárci, kteří kritizovali Bitcoin například za jeho údajný negativní ekologický dopad (Rashida Tlaib). Republikán Ritchie Torres zastupující New York ale naopak kryptoměny vyzdvihl, když uvedl, že nabízejí mnoha jeho voličům levnější a rychlejší způsob posílání plateb.
Zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co