Pro těžaře bitcoinu se při klesající ceně této kryptoměny komplikuje situace – mnozí z nich jsou zjevně nuceni prodávat více BTC, než to bylo pro ně obvyklé, aby dokázali dále financovat svou činnost.
Zhoršující se podmínky na trhu s kryptoměnami ovlivnily i těžaře bitcoinu, který aktuálně až do roku 2024 a dalšího halvingu mají příležitost vytěžit si v každém bloku 6.25 BTC. Cena jednoho bitcoinu je však aktuálně pod odhadovanými průměrnými náklady na jeho vytěžení, což znamená, že někteří těžaři jsou nuceni svou těžbu přerušit nebo těžit ve ztrátě. Pro jiné to znamená hlavně to, že musí prodávat více bitcoinů než v minulosti, aby vykryly veškeré provozní náklady.
Naznačují to nové údaje z analytické platformy Arcane Research, podle kterých firmy těžící BTC, které jsou obchodovány na burze, prodaly v květnu 100% bitcoinů, které vytěžily, což je výrazný kontrast v porovnání s běžným standardem mezi 20-40% vytěžených BTC.
V prvních čtyřech měsících roku 2022 tato kategorie těžařů BTC prodala v průměru 30% vytěžených BTC – v květnu se však toto procento více než ztrojnásobilo a očekává se, že v červnu mohou dokonce přistoupit k prodeji většího množství BTC, než jich v daném měsíci vytěžili.
Graf: Prodeje bitcoinů veřejně obchodovanými těžaři
Veřejně obchodované firmy, které těží BTC, mají podíl asi na 20% celkového hashrate těžby bitcoinu (celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC), ale jejich chování často odráží i sentiment ostatních těžařů.
Odhaduje se, že mineři BTC vlastní v současnosti kolem 800 000 BTC, přičemž veřejně obchodované společnosti těžící BTC mají podle aktuálních dat pod kontrolou 46 000 BTC. Pokud bude cena bitcoinu nadále tak nízká respektive bude dále klesat, mohou tyto bilance dosahovat také nižší úrovně.
Graf: Odlivy bitcoinů z adres těžařů BTC
Určit přesnou cenu, při které je pro těžaře bitcoinu již nevýhodně dále pokračovat v činnosti je náročné – každý těžař má totiž odlišné podmínky v závislosti na sjednané ceně energie, kterou kupuje, nákladů na infrastrukturu, zaměstnanců či prostory, ve kterých podniká. Například těžba BTC v Evropě může být v současnosti mimořádně nevýhodná, ale těžaři v Latinské Americe mohou být na tom stále velmi dobře.
Metriku, kdy se stává těžba BTC již nevýhodná, se snaží odhadnout indikátor „Hash Ribbon“, který se dostal do fáze možné „kapitulace“ těžařů. Neznamená to však žádný konec bitcoinu – většinou je to naopak signál naznačující možné dno BTC v daném cyklu. Opět však upozorňujeme, že to, co platilo v minulosti, nemusí s určitostí platit i v budoucnosti.
Pokud jde o hashrate, ten klesl od historických nedávno dosažených maxim o zhruba 10%. Stále je však výrazně vyšší, než byl před pár měsíci, což tedy zatím nenaznačuje, že by těžaři začali výrazně vypínat své stroje. Pro ilustraci ačkoli je hashrate aktuálně od ATH zhruba 10%, ještě v dubnu šlo o úroveň historických maxim.
Zdroj: cointelegraph.com