Největší kryptoburza na světě s mimořádně širokou nabídkou kryptoměn, atraktivním uživatelským rozhraním a přinášející neustále nové produkty, které pomalu nestíhají sledovat ani její nejaktivnější zákazníci. Přinášíme vám rozsáhlou recenzi burzy Binance, ze které se pevně doufáme dozvíte ty nejpodstatnější informace snad ještě dříve, než se na ní zaregistrujete.
Prozradíme vám více o její historii, o jejím zakladateli, nabídce kryptoměn, nativním tokenu Binance Coin a také o různých produktech, které stojí za pozornost. A také neobejdeme palčivé téma bezpečnosti.
TIP: Pokud se na Binance zaregistrujete přes tento link, dostanete 20% slevu na obchodování na této platformě. Nezapomeňte toho využít!
VIDEO recenze
Tuto recenzi jsme pro vás připravili i formou videa. Pokud tedy raději posloucháte, jak čtete, video je tady:
Historie Binance
Burza Binance vznikla v roce 2017, krátce před tím, než se schylovalo k dosud největšímu kryptoměnovému bullrunu historie. Původně sídlila v Číně, ale vzhledem k anti-krypto politice této země se přestěhovala nejprve v září 2017 do Japonska a později v dubnu 2018 z obdobných důvodů na kryptofriendly Maltu, kde podle oficiálních informací působí dodnes. V prvních měsících existence rychle nabírala na popularitě a už v lednu 2018, kdy vrcholil předchozí býčí trh, byla považována za vůbec největší kryptoburzu na světě.
Dá se říci, že Binance růstu své popularity vděčila zejména tomu, že byla relativně stabilní (což v onom čase bylo spíše výjimkou než pravidlem), byla designově na vysoké úrovni, včetně její mobilní aplikace, čili se snadno používala, a co bylo snad nejpodstatnější – v onom čase měla nejširší nabídku kryptoměn na obchodování. To jsou všechno devize, které byly platné tehdy a dá se říci, že v současnosti je Binance ještě více zdokonaluje a její používání je opravdu příjemné i pro začátečníky.
Nejkrizovějším obdobím si Binance prošla v květnu 2019, kdy přiznala, že hackeři jí ukradli přibližně 7 000 Bitcoinů v té době v hodnotě kolem 40 milionů dolarů. Je však třeba uvést, že Binance ani takový obrovský hack výrazně nepoškodil a klienti nepřišli o své úspory, což byl mimořádně důležitý signál potvrzující, že tato burza je opravdu silným a stabilním hráčem ve svém sektoru.
Palčivým tématem v souvislosti s Binance jsou regulace, v jejichž důsledku dokonce opustila americký trh, na kterém prakticky okamžitě vznikla za spolupráce s firmou BAM Trading Services, která disponovala potřebnými licencemi, regulovaná platforma Binance.US, která získala od mateřské firmy know-how na provoz.
Pověstí burzy také otřásly články, podle kterých se nejasnými informacemi o tom kde sídlí, snaží obcházet přísné regulace jednotlivých zemí a zejména mezinárodní orgán FATF. Vedení Binance na to zareagovalo podáním žaloby na magazín Forbes, který obvinila, že o ní šíří překážející a nepravdivé informace. Binance zároveň prohlásila, že je neustále v úzkém kontaktu s regulátory podle pole svého působení a procesy neustále optimalizuje v rámci požadované legislativy.
V médiích zarezonovalo i prohlášení Maltského úřadu pro finanční služby z února 2020, ve kterém tento orgán uvedl, že Binance od něj nemá udělenou žádnou licenci poskytující povolení podnikat v souvislosti s kryptoměnami pod jeho regulačním dohledem. Zdá se však, že ani tato zpráva nic na chodu burzy na Maltě zásadě nezměnila.
Pokud jde o akvizice, burza během své stále relativně krátké existence potvrdila svou sílu koupí největší indické kryprtosměnárny WazirX či světově nejnavštěvovanější na kryptoměny zaměřené webstránky Coinmarketcap, který koupila v dubnu 2020 za zhruba 400 milionů dolarů. Kromě toho jí patří i populární peněženka Trust Wallet, kterou v této recenzi zmíníme i v sekci o jejích produktech.
Kdo je zakladatel Changpeng Zhao
Zakladatelem a generálním ředitelem Binance je Changpeng Zhao známý také pod zkratkou CZ, jehož majetek se v současnosti odhaduje již na více než jednu miliardu dolarů. Přestože jde o Číňana, značnou část svého života strávil v Kanadě, kam se i s rodinou přestěhoval již v 80. letech minulého století a kde v Montrealu vystudoval McGillovu Univerzitu se zaměřením na obor počítačová věda. Profesní život ho časem dovedl až ke kryptoměnám, ale pracoval například i pro McDonald’s. K burze se dostal poprvé prací pro Tokijskou burzu cenných papírů, kde dělal jako softwarový inženýr. Později pracoval pro Bloomberg Tradebook, nuže a v roce 2013 ho to poprvé zavanulo blíže ke kryptoměnám, kdy se stal součástí několika projektů včetně portálu Blokchain.info či burzy OKCoin. Právě tu v roce 2017 navzdory pozici v jejím vedení opustil, aby založil konkurenční Binance, z níž vybudoval i za pomoci úspěšného ICO, v jehož rámci se vybralo 15 milionů dolarů, největší kryptoburzu současnosti.
Nabídka Binance
Jak bylo zmiňováno již dříve, Binance je podle objemů obchodování a návštěvnosti největší kryptoměnovou burzou na světě. Do nemalé míry za to vděčí faktu, že dokáže zprostředkovat možnost koupě a prodeje opravdu široké palety různých kryptoměn. Jejich nabídka se neustále mění, ale dá se konstatovat, že na Binance koupíte a prodáte drtivou většinu populárních i méně populárních Coinů.
Napíšeme opravdu jen ty nejznámější – koupíte zde Bitcoin, Ethereum, XRP, litecoin, Bitcoin Cash, Cardano, Polkadot, Binance Coin, Chainlink, Stellar, EOS, Tron, IOTA, Tezos, VeChain, Cosmos, Monera a mnohé mnohé další.
Pro Binance to v minulosti bylo a stále i je obrovským plusem, protože dříve či později na tuto platformu musí zamířit fanoušci altcoinů, které běžně k dispozici ke koupi přes tradiční kryptosměnárny nejsou.
Nákup kryptoměn
V minulosti byla Binance častokrát přezdívaná jako altcoinová burza a to zřejmě i z důvodu, že se na ni nedaly posílat přímým způsobem fiatové peníze, čili eura, dolary či české koruny. Než jste tedy chtěli obchodovat na Binance, museli jste si v jiné směnárně koupit například Bitcoin, ten poslat na svůj účet na Binance a až potom si za něj koupit vámi vytipovanou kryptoměnu. I proto v našich končinách Binance zůstalo spíše pojmenování pro kryptoburzu, jelikož například americká Coinbase se tradičně označuje za směnárnu.
Dnes Binance splňuje už i roli směnárny, čili umožňuje koupi kryptoměn přímým způsobem. Kdybyste tedy chtěli poprvé investovat do kryptoměn, teoreticky vám postačí i tato platforma a nikde jinde si účet zakládat nemusíte.
Ilustrace: Na Binance lze převést peníze i jednoduchým a výhodným SEPA převodem.
Od roku 2020 si můžete na Binance převést vaše peníze přímo SEPA převodem (který je mimochodem do konce roku 2020 s nulovými poplatky) a následně za ně koupit kryptoměny nebo druhou možností je realizovat koupi platebními kartami VISA či Mastercard, s čímž jsou však spojeny vyšší poplatky a proto pokud extrémně nespěcháte, doporučuji vám zvolit určitě výhodnější SEPA převod.
KYC – Poznej svého klienta
Určitě stojí za zmínku i téma KYC, tedy toho jaké osobní informace od vás bude Binance po registraci v rámci regulačních zásad „poznej svého klienta“ vyžadovat. Dobré je vědět, že čím jsou kryptoměny populárnější, tím jsou pod větším drobnohledem regulátorů. Proto je v současnosti již zcela běžným standardem ze strany burz a směnáren vyžadovat od svých zákazníků údaje potvrzující jejich totožnost například v podobě fotografie dokladů. Čili nedá se tvrdit, že toto by byla věc, po které burzy touží. Oni to musejí dělat kvůli tomu, že to od nich vyžadují regulátoři.
Na burze Binance je navzdory těmto regulačním omezením stále možné vytvořit si účet, při kterém se tomuto procesu vyhnete, pokud nebudou vaše denní transakce překračovat horní limit 2 BTC. Při obchodování na páku nebo využívání jiných produktů Binance se však ověření totožnosti nevyhnete. Stejně to platí v případě, že na burzu pošlete fiatové peníze, ať už SEPA převodem nebo platební kartou, nebo je budete chtít vybrat.
Produkty Binance
Zejména od roku 2020 produkty od burzy Bianance přibývají jako houby po dešti, díky čemuž se tato platforma v některých oblastech výrazně vzdaluje konkurenci. Už zdaleka neplatí, že spotové obchodování kryptoměn je jejím jediným využitím. V rámci mobilní aplikace nebo desktopové verze totiž můžete využít řadu dalších zajímavých, ale v některých případech z pohledu investice i mnohem rizikovějších funkcí.
Burza už nějaký čas nabízí kromě spotového obchodování kryptoměn i možnost obchodování jejích derivátů a futures kontraktů. Binance rovněž nabízí funkce prostředníka mimoburzovního trhu pro obchody ve velkých objemech či možnost obchodování vytipovaných kryptoměn na páku (čehož by se měli raději nezkušení obchodníci vyvarovat).
Burza Binance kromě toho už přináší i funkce, které do značné míry souvisí s projekty decentralizovaného financování (DeFi), které se v rámci svého centralizovanější řízení označuje lidově také jako CEFI.
Binance Savings a staking na Binance
Například skrz sekci Binance Savings respektive po novém Binance Earn můžete vaše kryptoměny uzamknout na kratší nebo delší dobu s fixací nebo bez ní. Čili vedle toho, jak tyto kryptoměny vlastně jen neaktivně „hodlovat“ ( „hodlovat“ je slangový výraz pro dlouhodobé držení kryptoměn pozn. red.), můžete je držením na Binance i takto vydělávat. Binance je také operátorem více staking poolů populárních kryptoměn, což umožňuje jejich staking přímo přes Binance bez nutnosti použít k tomu specializovanou peněženku.
(Nevýhodou stejně jako v případě samotného držení kryptoměn na Binance je to, že nedisponujete privátními klíči a tedy důvěřujete třetí straně. Samotným stakingem na burze zároveň nahráváte centralizaci kryptoměn, což je upřímně řečeno nežádoucí jev).
Kryptopůjčky Binance Crypto Loans
Nuž a když jsem zmiňoval DeFi, tak tato burza skrz službu Crypto Loans přináší také možnost získat půjčku, u které využijete jako kolaterál již vámi drženou kryptoměnu. Přes Binance máte také možnost zapojit se do riskantnějšího DeFi Stakingu skrz projekty jako jsou Curve, Kava či Compound.
Binance Mining Pool
Pro někoho bude možná zajímavě znít i možnost zapojit se do těžby kryptoměn Bitcoin a Ethereum skrz Binance Mining Pool. Svůj hashrate vygenerovaný při těžbě vybrané kryptoměny můžete jednoduše delegovat právě do jejího poolu.
Karta Binance Card
Obejít nemohu ani platební kartu Binance od VISA, která vám umožní používat kryptoměny na platby u více než 60 milionů prodejců po celém světě. Používání karty po jejím obdržení je opravdu jednoduché, protože stačí skrz aplikaci převést vaše kryptoměny z vaší Binance default peněženky (spotové peněženky) na peněženku určenou pro tuto kartu. Binance tvrdí, že při platbách kartou si neúčtuje žádné poplatky a nabízí i zajímavé cashback příležitosti.
Peněženka Trust Wallet
Do portfolia Binance patří i populární peněženka Trust Wallet, která vznikla nezávisle na této burze, ale časem ji koupila. Tato peněženka nabízí širokou škálu kryptoměn a také umožňuje jejich přímou koupi či staking. Dá se předpokládat, že Binance se bude snažit hledat mezi Trust Wallet a svými službami stále více interakcí.
Binance DEX a Binance Smart Chain
V neposlední řadě je třeba uvést, že Binance má i svou vlastní decentralizovanou burzu Binance DEX běžící na blockchainu Binance s názvem Smart Chain, který umí spolupracovat s blockchainem Ethereum. Binance tvrdí, že má se Smart Chain velké plány zejména v oblasti DeFi projektů, které různými granty motivuje, aby prošly právě na něj. Jde o blockchain fungující na Proof of Stake Authority konsensu, ze kterého mohou stakingem profitovat i držitelé kryptoměny Binance Coin, o níž budu mluvit již brzy. Binance věří, že tento blockchain sehraje mimořádně významnou roli v oblastech DeFi poolingu, Defi Stakingu, P2P tradingu, obchodování na páku či futures kontraktů. Jednoduše v rámci všech odvětví, které Binance přináší skrz již dříve zmiňované služby.
Binance Coin a jiné kryptoměny Binance
Zvláštní pozornost si žádá kryptoměna Binance Coin, která je nativním tokenem této burzy. Jde o kryptoměnu, která častokrát nechybí ani v portfoliu méně rizikových kryptoměnových investorů. Na rozdíl od mnoha jiných tokenů totiž má jasné případy využití, které si i spolehlivě plní.
Binance Coin může využít každý jeden uživatel na to, aby si mohl snížit poplatky za obchodování na této burze. Zároveň aktivováním této funkce se „drobné“, které zůstanou po realizaci obchodů ukládají jako zůstatek uživateli právě v této kryptoměně. Aktivním obchodováním na Binance časem tedy možná zjistíte, že se vám akumuluje i tato kryptoměna. Binance Coin si vedle toho našel své využití i v rámci blockchainu Binance Chain a decentralizované burzy Binance DEX.
Zajímavostí je i to, že Binance Coin má přesně definovaný konečný počet, který však postupně klesá. Zpočátku existovalo 200 milionů BNB tokenů, ale jejich počet se takzvaným „pálením mincí“ (coin burn) snižuje, až jednoho dne zůstane existovat jen 100 000 000 BNB. Tyto pálení probíhají několikrát do roka. Například v říjnu 2020 oznámila, že spálila 2 253 888 BNB ve té době v hodnotě 68 milionů dolarů. K takovému postupu se zavázala již ve whitepaperu, který byl součástí ICO, díky kterému získal Changpeng Zhao kapitál na rozběhnutí platformy. V tomto dokumentu se burza upsala, že pravidelně část ze svých zisků takto použije, aby tím snížila počet Binance Coinů v oběhu, díky čemuž budou tyto mince stále vzácnější. V konečném důsledku to tedy může pohánět růst ceny této kryptoměny.
Cena Binance Coin se mimochodem podle Changpenga Zhaa jednou může dostat nad 1000 dolarů, ačkoliv samozřejmě za tuto predikci v žádném případě neručíme. O Binance Coinu směrem k budoucnosti Zhao prohlásil: ,,Existuje tolik využití Binance Coin, že ani já osobně je všechny nedokážu spočítat. Od her až po přeshraniční převody. V ekosystému Binance aktuálně existuje velká a různorodá komunita. Nevím s čím přijdou příště, ale jsem si jistý, že to bude velmi vzrušující.“
Tokeny Binance USD
Binance Coin však není jedinou kryptoměnou, kterou má tato burza pod kontrolou. Dalším stále významnějším tokenem je Binance USD. Jde o stablecoin, který kopíruje hodnotu amerického dolaru. Vznikl na základě spolupráce s firmou PAXOS, která má licenci od regulátorů New York State Depertment of Financial Services, a která mimochodem spolupracuje v kryptosektoru i s firmou PayPal. Výhodou tohoto stablecoinu například ve srovnání s nejznámějším stablecoinem Tether (USDT) je jeho transparentnější krytí vůči dolaru právě díky respektované firmě PAXOS.
Tokenizovaný Bitcoin BTCB
Nuž a za zmínku stojí i kryptoměna BTCB – jde zjednodušeně řečeno o tokenizovaný Bitcoin postavený na blockchainu Binance Smart Chain. Jeden BTCB je roven jednomu Bitcoinu. Své využití může mít zejména v rámci DeFi či CeFi produktů burzy Binance. Samotný Bitcoin totiž takto použít možné není, ale pokud ho vyměníte za jeho takříkajíc tokenizovaný klon, tak ten už ano. V současnosti nejúspěšnější tokenizovaný Bitcoin běží na Ethereum a jeho název je Wrapped Bitcoin. Binance by však svým BTCB chtěla zaujmout v tomto sektoru významnou pozici a protože Defi projekty na Binance se rozrůstají a jsou motivované i v rámci různých grantů, potenciál zde zřejmě je.
Bezpečnost
Hned v úvodu recenze jsme psali, že burza Binance utrpěla v roce 2019 hack, po kterém z ní zmizelo 7 000 Bitcoinů. Na kolena ji to ale nesrazilo, což podtrhlo, že jde o opravdu velkou burzu postavenou na silných pilířích. Podobné hacky burz totiž v minulosti vedly k tomu, že burzy zkrachovaly nebo přišli o nemalé finance její samotní zákazníci. I proto se dosud v rámci odborné kryptokomunity zdůrazňuje, že na burzách se drží jen ty kryptoměny, které se aktivně používají a nikdy ne ty, které se jen takříkajíc hodlují (dlouhodobě drží). Burzy včetně Binance vám totiž neposkytují možnost vlastnit k vašim kryptoměnám privátní klíče, což znamená, že vaše finance mají ve skutečnosti pod kontrolou ony a ne vy. V případě, že máte kryptoměny na Binance a nic s nimi neděláte, obíráte se o možnost držet je ve vlastních rukou na peněžence, ke které vlastníte přístup pouze vy a nikdo jiný. Na druhou stranu je třeba uvést, že někteří lidé prostě raději důvěřují třetím stranám než sobě samým. V případě, že patříte do této skupiny, uklidnit vás může alespoň skutečnost, že Binance údajně 10% svých zisků pravidelně odkládá do fondu (lidově se mu říká SAFU), ze kterého může následně pokrýt neočekávané ztráty, například právě pro případ budoucích hacků, které určitě nelze vyloučit.
Pokud jste se rozhodli, že se na Binance zaregistrujete, prosíme vás, abyste klikli na tento odkaz. Bude to výhodné pro vás v podobě 20% nižších poplatků a také pro portál Kryptonovinky, což přispěje k budování kvalitního obsahu tohoto portálu.