Bitcoin (BTC) v pátek prudce klesl oz ceny přibližně $68 000 na přibližně $62 000 (na některých burzách na pár minut až k ceně $60 000), aby se následně postupně vyšplhal na současné úrovně kolem $65 000.
Při aktuálním pohledu na data je za posledních 7 dní je BTC v mínusu 6 %, zatímco Ethereum ztratilo 8 %.
Větší ztráty je vidět u Solany, která se propadla za týden o 16 %, XRP ztratilo také 16 % své hodnoty, Dogecoin se propadl o 21 %, Cardano o 20 %, Avalanche o 26 % či Shiba Inu o 21 %.
„Lépe“ dopadl Binance Coin, který zažil jen 3% korekci, k čemuž přispěl zejména jeho poměrně výrazný růst v průběhu minulého týdne, který částečně korigoval i dopady následného propadu ceny BNB.
Fear and Greed Index je na 74 bodech ze 100 %, což hlásí „chamtivost na trhu“. Jde však o nižší hodnoty než před týdnem, kdy byl na úrovni 76, což byla již úroveň tzv. „extrémní chamtivosti“.
Pozornost se mezitím soustředí na Hongkong, kde by ještě dnes mohly být povoleny spotové Bitcoin ETF.
Bitcoin ETF v Hongkongu visí vo vzduchu – Ako zareaguje cena BTC?
Obrovské likvidace longů
Pokud jde o prudký páteční propad, v pátek byly na kryptotrhu zlikviodvané pozice za téměř 900 milionů dolarů, zatímco v sobotu za téměř další miliardu dolarů.
Většina zlikvidovaných pozic připadala na longy a většina pozic se zlikvidovala v době nejnapjatějších okamžiků po útoku Íránu na Izrael, který popisujeme níže v tomto textu.
Dominance Bitcoinu
Bitcoin dominance mezitím v pátek stoupla na 3leté maximum 57 % podle dat TradingView, což jen dokreslilo běžný příběh kryptotrhu, který je závislý na pohybech BTC.
Když BTC prudčeji padne, altcoiny padají ještě výrazněji, a když Bitcoin prudce roste, altcoiny ho také pomaleji dobíhají. Altcoinová sezóna naopak přichází v době, kdy si dává Bitcoin větší „oddech“ a je cenově stabilnější v kombinaci s dobrými tržními podmínkami.
Hlavní důvody propadu jsou geopolitické
Bitcoin začal v minulém týdnu oslabovat z hodnot nad úrovněmi 70 tisíc dolarů po zveřejnění dat o inflaci v USA, které naznačily, že boj FEDu s tímto „neduhem“ se natáhne a americká centrální banka odloží snižování úrokových sazeb.
Páteční prudký propad kryptotrhu byl však způsoben silnou negativní reakcí na zprávy o eskalaci konfliktu na blízkém Východě.
Konkrétně šlo o reakci na vypuštěné útočné drony a rakety Íránu na Izreal, které byly odvetou za izraelský útok v Sýrii na diplomatické sídlo v Damašku, při kterém zemřelo několik Íránců včetně dvou íránských generálů.
Írán měl vypustit na Izrael 350 bezpilotních letadel a raket, které obsahovaly 60 tun výbušnin. Izraeli se podařilo většinu z nich zneškodnit.
Íránský útok nakonec způsobil Izraeli jen mírné škody a proto Izrael zatím i po tlaku USA odložil okamžitý odvetný úder, pro který hlasovalo několik ministrů izraelské vlády. Odveta však pravděpodobně přijde.
Situace je však napjatá a ačkoli není jasné, o jakou formu odvety půjde, geopolitická situace, která ovlivňuje i náladu na akciových trzích, se zjevně silně dotýká i trhu s kryptoměnami.
Jelikož nejnovější zprávy naznačují, že Izrael nepřistoupí k okamžité vojenské reakci na tyto útoky, futures u amerických indexů se v neděli uklidnily.
Nálada na akciových trzích v pondělí, která by mohla ovlivnit kryptotrh, tak možná nebude tak turbulentní, jak se zprvu očekávalo.
Porovnání s válkou na Ukrajině
Zajímavé srovnání v souvislosti s reakcí na útoky Íránu na Izrael zmínil analytik Willy Woo.
Upozornil, že Bitcoin se propadl o přibližně 10 % i v době, kdy Rusko 24. února 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Tehdy do pár dní BTC celý propad ceny dohnal, přičemž soukaný pohled na graf naznačuje něco podobného.
Bitcoinový halving mezitím klepe na dveře a podle dat WatcherGuru se ho dočkáme v korých sobotních hodinách 20. Dubna.
Otázkou však je, jak ovlivní bitcoinové těžaře. Podle analýzy 10x Research by v následujících měsících mohl vzniknout z jejich strany silný prodejní tlak, což zabrzdí bullrun až do minimálně podzimu.
https://www.kryptonovinky.sk/cena-bitcoinu-bude-po-halvingu-pravděpodobne-stagnovat-tvrdi-markus-thielen/
Zdroj: Twitter, Coingecko, Coinglass, Autor