Spoluzakladatel a hlavní tvář kryptoměny Ethereum Vitalik Buterin prekvapivě navrhl použití blockchainu Bitcoin Cash jako dočasné řešení škálovatelnosti Ethereum.
Kryptoměna Ethereum podobně jako Bitcoin trpí problémy se škálovatelností. Její nativní blockchain je v současnosti schopen zpracovat pouze 15 transakcí za sekundu (TPS), zatímco například kryptoměna XRP, která je podle tržní kapitalizace hned za ní na třetím místě, dokáže ve stejný čas realizovat až 1500 transakcí. Takovou propustnost má například i Stellar.
Ethereum 2.0, na kterou by mělo Ethereum projít začátkem příštího roku, by mělo tento problém z části řešit vedle toho, jak projde z Proof-of-Work na algoritmus Proof-of-Stake.
Vitalik Buterin během diskuse o Ethereum 2.0 navrhl zapojení dalších blockchainů jako řešení škálovatelnosti v krátkodobém horizontu. Konkrétně uvedl, že Bitcoin Cash je pro tento účel perfektní volbou, protože po hardforku z Bitcoinu má Bitcoin Cash propustnost dat kolem 53 kilobajtů (KB) za sekundu, zatímco Ethereum jen 8 KB.
Buterin uvedl tři důvody, proč by šlo o správnou volbu – jmenoval nízké poplatky, připravené stroje pro tento účel a otevřenost komunity Bitcoin Cash, která poskytne blockchain, pokud budou platit transakční poplatky.
Ruský programátor zmínil 10-minutový limit Bitcoin Cash na vytvoření nového bloku jako hlavní problém této alternativy. Údajně by se však dal vyřešit pomocí techniky známé jako Avalanche-pro-Consensus.
Návrh Buterina se setkal na sociálních sítích s velkou kritikou. Francois Pouliot, zakladatel poradenské společnosti Catallaxy tweetnul, že návrh Buterina znamená selhání projektu Ethereum, kterým by se jen oddálilo řešení problému škálovatelnosti.