Vitalik Buterin v blogovém příspěvku z 20. ledna uznal potřebu přijít s řešením, které Ethereum více anonymizuje. Představil přitom koncept tzv. “skrytých adres” (stealth addresses), které mohou potenciálně anonymizovat peer-to-peer transakce, převody NFT a registrace Ethereum Name Services (ENS domén).
Následně uvedl, že anonymní transakce by mohla fungovat tak, že uživatel, který chce získat aktiva, vygeneruje a uchová „klíč výdajů“ (spending key), který se následně použije na vygenerování tajné meta adresy.
An incomplete guide to stealth addresses:https://t.co/21Q18BrD30
— vitalik.eth (@VitalikButerin) January 20, 2023
Tato adresa, kterou lze zaregistrovat na ENS, se pak předá odesílateli transakce, který může provést kryptografický výpočet na meta-adrese, aby vygeneroval utajenou adresu, která bude patřit příjemci transakce.
Odesílatel následně může kromě zveřejnění dočasného klíče, aby potvrdil, že utajená adresa patří příjemci, převést aktiva na utajenou adresu příjemce.
Výsledkem bude, že pro každou novou transakci se vygeneruje nová skrytá „stealth adresa“.
Buterin mluvil o tomto tématu už i v minulosti. Takzvané “stealth adresy” označil za jiný konce přístupu k anonymizaci Ethereum transakci, než nabízí například mixér Tornado Cash, který se stal terčem sankčních seznamů Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC).”
Nasazení tohoto postupu však podle něj vyžaduje určité práce na straně peněženek, které by jej musely podporovat.
,,To znamená, že podle mého názoru by se peněženky měly začít pohybovat směrem k nativnímu více adresovému modelu … i z jiných důvodů souvisejících se soukromím,“ vzkázal vývojářům.
„Základní stealth adresy se dnes dají implementovat poměrně rychle a mohly by být významnou podporou pro praktické soukromí uživatelů na Ethereum,” dodal.
Buterin také upozornil, že stealth adresy mohou mít určitá omezení respektive limity. Věří však, že z dlouhodobého hlediska půjde o správnou cestu.
Zdroj:Cointelegraph