Zakladatel a hlavní tvář druhé největší kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin poukázal během konference BUILD na potenciální významnou rozhodovací pozici centralizovaných stablecoinů v ekosystému ETH.
Vitalik Buterin v diskusním panelu po boku spoluzakladatele Near Protocol (NEAR) Illioma Polosukhina na konferenci BUILD Asia v Soulu naznačil, že emitenti centralizovaných stablecoinů USDT (Tether) a USDC (Circle) mohou mít významný vliv na budoucí hardforky Ethereum.
Buterin poukázal zejména na fakt, že po hardforku (hardforky jsou významné aktualizace dané kryptoměny), při kterém vždy dochází k rozdělení kryptoměny na dva nové řetězce, si budou muset emitenti těchto stablecoinů zvolit ten, kterému budou důvěřovat i nadále a tudíž budou mít významný vliv na to, který řetězec (chain) bude celý trh po hardforku respektovat.
Vitalik: Centralized USDC could decide the future of contentious ETH hard forks Speaking at the BUIDL Asia event in Korea, Vitalik Buterin said that centralized stablecoins like USDC & USDT will become significant deciders in future hard forks. Buterin w… https://t.co/k9CRTl1MAS pic.twitter.com/bx9aQxGnaO
— Leon Do (@_LeonDo_) August 5, 2022
Nejbližší hardfork, v jehož rámci přejde Ethereum z Proof of Work konsensu (PoW) na Proof of Stake (PoS), by tento fakt zásadní vliv mít neměl, protože drtivá většina komunity Ethereum tento přechod podporuje a proto neočekává, že by ze strany USDT nebo USDC nastal problém. Konkrétně konstatoval, že neviděl dosud žádný náznak, že by emitenti USDT nebo USDC nesouhlasili s přechodem Ethereum na PoS.
,,V okamžiku sloučení (přechodu ETH na PoS) budete mít dvě oddělené sítě a pak budete mít burzy, poskytovatele Oracle, poskytovatele stablecoinů, kteří všichni budou rozhodovat, kterou z těchto dvou sítí budou respektovat,“ vysvětlil pokud emitentům stablecoinů dodal:
,,V tu chvíli budete mít 100 miliard USDT na jednom řetězci a 100 miliard USDT na druhém řetězci… z kryptografického pohledu. Tether však musí následně přestat jeden z těch řetězců respektovat.“
Vysvětlení na příkladu: Tether nemůže nechat 100 milionů USDT na obou řetězcích, protože v tom případě by to bylo 200 milionů USDT, kterými nedisponují. Jednoduše si musí vybrat řetězec, který budou podporovat i nadále, přičemž na tom druhém dané stablecoiny zaniknou.
Problémy mohou nastat v budoucnosti
Buterin vysvětlil, že dokud při přechodu na PoS neočekává v této věci problémy, u budoucích hardforků Ethereum takový problém nastat může. ,,Myslím si, že v budoucnu to bude větší problém. V podstatě skutečnost, že rozhodnutí USDC může rozhodnout o tom, který řetězec bude považován za skutečné Ethereum, by mohlo sehrát u budoucích sporných hardforků zásadní roli.“
Zakladatel Ethereum naznačil, že v horizontu 5 až 10 let mohou přijít hardforky, které budou kontroverznější a komunita v jejich případě nemusí být zcela jednotná. Zásadní vliv emitentů stabelcoinů jako jsou USDT nebo USDC, kteří se mohou přiklonit na jednu nebo druhou stranu (vždy si musí vybrat jeden řetězec, který budou respektovat) je podle něj možné snížit jedině tím, že stoupne adopce jiných stablecoinů včetně decentralizovaného DAI. Pokud bude totiž existovat více stablecoinů, které si mezi sebou přerozdělí jejich celkovou tržní kapitalizaci, bude méně těch, kteří budou mít zásadní vliv – tedy jejich rozhodovací proces bude decentralizovanější.
Pokud jde o aktuální stav přechodu Ethereum na Proof of Stake, v polovině srpna má být spuštěn poslední testnet s názvem Georli. Pokud proběhne bez problémů vývojáři počítají s tím, že k přechodu Ethereum na Proof of Stake by mohlo dojít v září – předběžným datem je 19. září.
Zdroj:cointelegraph.com