Blížícím se merge Ethereum (ETH), tedy přechodem této kryptoměny na Proof of Stake konsensus, sílí úsilí podvodníků oklamat začínající kryptoměnové investory sliby o rozdávání kryptoměn “zdarma”, které sice už na první pohled působí extrémně nedůvěryhodně, ale stále se na ně lidi nachytají.
Rájem pro tento druh podvodů je zejména Twitter, který je zaplaven falešnými boty propagujícími různé ponziho schémata. V době, kdy zájem o Ethereum pro jeho přechod na Proof of Stake roste, se začaly soustředit právě na tuto kryptoměnu.
Podvodníci ovládli i ověřené profily
Problémem navíc je skutečnost, že tyto boty (automatizované skripty) mají v současnosti kontrolovat minimálně 6 ověřených profilů (s modrou značkou Twitteru za jménem), které se přejmenovaly na vitalik.eth, což je označení, které používá na této sociální síti zakladatel Ethereum Vitalik Buterin. Problém je to z důvodu, že díky dané značce působí důvěryhodněji a na první pohled vypadají, jako by opravdu patřily tomuto člověku.
Podvod pokračuje tím, že přes tyto falešné profily posílají na Twitteru tisíce statusů pod příspěvky, které souvisejí s kryptoměnami, s tím, že jménem Vitalika Buterina prezentují akci, v rámci které „oslavují merge Ethereum tím, že Ethereum Foundation rozdává zdarma Ethery“ (viz obrázek níže).
Ethereum Foundation nic nerozdává!
Počty rozdávaných Etherů a formáty vět se mohou měnit, ale pointou je, že Ethereum Foundation má rozdávat kryptoměnu ETH zdarma, CO VE SKUTEČNOSTI V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NENÍ PRAVDA.
Tento scam je oproti dřívějším sofistikovanější tím, že podvodníkům se podařilo zneužít na Twitteru již i ověřené účty. Základní obranou vůči němu (a čemukoliv podobnému) je proto opět používání zdravého úsudku a uvědomění si celé situace.
,,Nic, co zní příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravda nebude,” je známá formulka, kterou by si měl každý zapamatovat. V opačném případě může přijít naivnější investor o nemalé finance a bohužel realita je taková, že se to už nejednou stalo.
Podobné praktiky se dějí i u nás
Zneužívání merge Ethereum jako významné události ve světě kryptoměn je v současnosti pro podvodníky velmi lákavé a proto se tato schémata duplikují častěji, ale podobná schémata se dějí prakticky nepřetržitě a to i na slovenské či české kryptoměnové scéně. Pokud vám profil prezentující se jako známý slovenský či český influencer/stránka tvrdí, že vám dá nějaké kryptoměny zdarma (na způsob vy nám pošlete 1 ETH a my vám pošleme zpět 5 ETH a podobně) vězte, že na 100% nemluvíte s daným člověkem, ale s podvodníkem, který se za něj jen vydává.
ZDROJ:cointelegraph.com, Autor