Australská společnost Finder realizovala průzkum mezi více než 40 000 respondenty v 22 různých zemích, aby analyzovali adopci kryptoměn z demografického pohledu.
Čísla, které přinesl Finder, odhalila několik zajímavostí. Například jen v jedné ze sledovaných zemí je adopce kryptoměn u žen vyšší než u mužů – jde o Mexiko, kde mají ženy 53,7% podíl na trhu. Blízko k 50% jsou však i ženy z Filipín, Brazílie, Kolumbie, Indie, či Irska. Naopak v Japonsku, Norsku, Německu, Švédsku či v USA tvoří jen od 20 do 30%.
Z procentuálního hlediska na celkovou populaci bychom našli nejvíce držitelů kryptoměn v Nigérii, kde je podle průzkumu vlastní téměř každý čtvrtý člověk (24%). Mezi Nigerijci je nejpopulárnější Bitcoin, který vlastní 16% obyvatelstva. Následuje Ethereum, Dogecoin, Binance Coin a Cardano.
Na druhém místě za Nigérií je Malajsie a třetí je Austrálie. U všech 22 sledovaných zemí platí, že Nejdominantnější kryptoměna v jejich portfoliu je Bitcoin.
Pokud jde o průměrná čísla z průzkumu, kryptoměny drží 11,4% lidí. Bitcoin figuruje u 6,8% obyvatelstva, Ethereum u 3,2%, Cardano u 2,2%, Binance Coin u 1,9% a Dogecoinu 2,3%. Z čísel Dogecoinu je zřejmé, jak velký vliv na investory měl Elon Musk a retailové šílenství.
Bitcoin je nejpopulárnější v Japonsku, kde ho drží 76,7% lidí, kteří mají v portfoliu nějaké kryptoměny. Ethereum se nejvíce dařilo v Singapuru (52,4% držitelů kryptoměn) a Cardano v Austrálii (26,3%). Binance Coin má největší fanouškovskou základnu v Indonésii (26,9%). Nuž a pokud jde o Dogecoin, tak tomu se nejvíce daří v USA, kde ho drží zhruba 30% kryptoměnových investorů.
Kolik lidí už vlastní kryptoměny?
Pokud bychom se závěry průzkumu pokusili promítnout do celosvětových čísel, dopracovali bychom se k tomu, že kryptoměny vlastní více než 700 milionů lidí, což je číslo, které se vymyká běžným odhadům z jiných průzkumů. Nejčastějším předpokladem je, že kryptoměny vlastní nebo má do nich zainvestováno okolo 5% celosvětové populace, což může být kolem 300 až 350 milionů lidí.
Fanoušci kryptoměn spoléhají na takzvaný network efekt, při kterém adopce dané technologie začne růst parabolicky v momentě, kdy si získá podporu u dostatečně velké vzorky lidí. Jinak řečeno kdyby kryptoměny používalo 10% lidí, s největší pravděpodobností dalších 10% přibude mnohem rychlejším tempem, než těch prvních – podobně jako se tak stalo u internetu či sociálních sítí typu Facebook.
zdroj: cryptoslate.com