Hlavní náplní mezinárodně respektovaného orgánu s názvem Financial Action Task Force (Finanční akční skupina), nebo pokud chcete FATF, je identifikovat nezákonné činnosti spojené s praním špinavých peněz a financováním terorismu. Středem jejího zájmu jsou proto i platby realizované kryptoměnami.
FATF v rámci této iniciativy vypracovala soubor pokynů, které mají dodržovat všechny regulované kryptoburzy. Mimo jiné lze čekat, že směrem do budoucna budou muset podle jejího nařízení burzy delistovať ze své nabídky všechny kryptoměny orientující se na anonymní transakce, což může představovat problém hlavně pro kryptoměny jako jsou Monera či Grin, ale teoreticky například i litecoin, který plánuje implementaci protokolu MimbleWimble.
Ve zprávě, kterou publikovala FATF v úvodu září, se však objevily vážné náznaky toho, že regulační povinnosti, které vyplývají z jejích nařízení, zatím úspěšně obchází největší kryptoburza na světě Binance. Ta sice nebyla konkrétně jmenovaná, ale FATF uvedla, že jde o velkou burzu, která se několikrát úspěšně vyhnula přemístěním svého sídla dodržování přísnějších nařízení FATF. Ve zprávě se uvádí, že tato nejmenovaná burza poprvé přemístila svou jurisdikci v roce 2017 z bodu A do bodu B a v březnu 2018 do bodu C, který se nacházel v Evropě (kde až v listopadu 2018 získala povolení k provozu), no a nakonec v roku 2020 vyvíjí iniciativu směřující k přesunu do bodu B v Africe.
První tři body velmi nápadně připomínají právě Binance, ktera se nejprve přestěhovala z Číny do Japonska a nakonec na Maltu (Evropské sídlo), kde v roce 2018 podle medializovaných zpráv podnikala několik měsíců bez souhlasu regulátora. Pokud je opravdu onou burzou Binance, správa FATF naznačuje, že tentokrát své oficiální sídlo přemísťuje pravděpodobně na Seychely.
Znění zprávy FATF naznačuje, že burza vykazující takové chování může být z pohledu této agentury považována za nebezpečnou z hlediska dodržování předpisů týkajících se boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu, což může znamenat, že každá transakce z této burzy na platformy, které jsou regulovány, může být detailně zkoumána FATF. Situace by v budoucnu mohla dokonce vyvrcholit do fáze, kdy by FATF mohla zakázat všem regulovaným burzám přijímat transakce z burz, které nedodržují její pravidla.
Cointelegraph upozornil, že jurisdikce a kryptosměnárny zatím aplikují nařízení od FATF velmi pomalu a individuálně. Je tedy otázkou, kdy se její přísná nařízení zavedou plošně do praxe.
zdroj: cointelegraph.com