Podle závěrů nejnovějšího výzkumu kryptoměnové analytické společnosti Coin Metrics již nelze realizovat 51% útok na sítě Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH). Tyto útoky by totiž vyžadovaly astronomické náklady, které jsou v současnosti mimo dosah jakéhokoli útočníka.
51% útoky jsou útoky, při kterých útočník ovládá více než 51% hashrate v systémech proof-of-work (PoW) nebo 51 % stakovaných kryptoměn v systémech proof-of-stake (PoS). Tato kontrola by teoreticky umožnila útočníkovi měnit podstatu blockchainu, čímž by mohl bránit novým transakcím, získávat potvrzení nebo dokonce zpětně měnit historii transakcí.
Takový útok by zároveň mohl podkopat důvěru v dané kryptoměny a s velkou pravděpodobností tak výrazně snížit jejich tržní hodnotu či ohrozit jejich budoucí vývoj a adopci pro pokles důvěryhodnosti.
Příliš vysoké náklady
Analytici Coin Metrics Lucas Nuzzi, Kyle Water a Matias Andrade však tvrdí, že nic takového v případě BTC a ETH nehrozí. Dospěli totiž k závěru, že v současném ekonomickém prostředí neexistují životaschopné metody, jako by útočník (nebo celý stát) mohl účinně provést 51% útok na tyto dvě největší kryptoměny. Kapitálové a provozní náklady na dosažení 51% kontroly nad sítí jsou totiž prostě příliš vysoké.
9 We also find no ways for a nation-state attacker to continuously run a 51% / 34% attack if the goal is to destroy these networks.
The possibility of retaliation techniques makes ideologically driven attacks costly at each retaliation round.
In the end, the network survives.
— Lucas Nuzzi (@LucasNuzzi) February 15, 2024
Metodika analýzy
Aby přesně kvantifikovali náklady na útok na blockchainovou síť, autoři studie použili metriku nazvanou Celkové náklady na útok (TCA). Výsledkem je, že finanční motivace k realizaci takového útoku na BTC nebo ETH je prakticky nulová.
Zpráva uvádí, že žádný z hypotetických útoků by neumožnil útočníkovi dosáhnout zisku. V nejvýhodnějším scénáři, kdy by útočník realizoval dvojí utrácení (tzv. double spend) a mohl by teoreticky vydělat 1 miliardu USD. To by však při odečítání všech nákladů představovalo zisk jen 2,5 %.
Útok na Bitcoin
Pro 51% útok na BTC blockchain by útočník musel zakoupit přibližně 7 milionů těžařských zařízení ASIC, což by stálo kolem 20 miliard USD. Tato potřeba však překračuje dostupné zásoby ASIC těžebních zařízení na trhu, což znemožňuje realizaci takového útoku.
Zpráva také zkoumá možnost případu útoku státem. Tehdy by stát mohl vyrobit vlastní těžební zařízení, například reverzním inženýrstvím zařízení Bitmain AntMiner S9. I v tomto případě by náklady přesáhly 20 miliard USD, což také snižuje pravděpodobnost úspěšného útoku.
Jak to vypadá s Ethereum?
Zpráva řeší také obavy z možného útoku na Ethereum, které funguje na PoS konsensu. Největší hrozbou je přitom platforma Lido, která má v současnosti pod správou 34 % stakovaných mincí ETH. Růst poskytovatelů liquid stakingu, jako je LidoDAO, byl identifikován jako potenciální hrozba pro ETH. Ze zprávy však vyplývá, že takový útok by byl extrémně časově náročný a drahý.
Útok na Ethereum by podle odhadů trval 6 měsíců a stál by více než 34 miliard USD. Útočník by při tom musel mít pod správou více než 200 uzlů. Tyto faktory spolu s omezením rozptylu, které brání okamžitému nasazení velkého množství stakovaných mincí, činí takový útok nepraktickým.
Výzkum sklidil úspěch
Nic Carter, partner společnosti Castle Island Ventures, označil výzkum Coin Metrics jako klíčový příspěvek k pochopení bezpečnosti blockchainových sítí. Zdůraznil při tom, že tento výzkum přináší první důkladnou a empirickou analýzu v oblasti, která byla dříve dominována teoretickými a vágně formulovanými studiemi.
Výzkum Coin Metrics tedy představuje důležitý krok v pochopení bezpečnosti a odolnosti sítí BTC a ETH proti potenciálním útokům. Jeho výsledky naznačují, že ekonomické bariéry úspěšného provádění 51% útoků jsou v současnosti tak vysoké, že snižují pravděpodobnost jejich využití zlomyslnými aktéry na absolutní minimum.
Zdroj: cointelegraph.com