Z nejnovější zprávy od společnosti Galaxy Digital vyplývá, že investice rizikového kapitálu ze strany takzvaných VC firem zaměřených na rizikovější investice do kryptoměn ve třetím čtvrtletí (Q3) klesl oproti předchozímu kvartálu výrazně až o 20 % na 2,4 miliardy USD.
Bitcoin a memecoiny
Hlavní příčinou byla dominantní pozice Bitcoinu (BTC) a rizikových memecoinů, zatímco projekty ve středním segmentu, které se snaží získat financování, zůstaly více investory nepovšimnuty.
Přesto částka 2,4 miliardy USD ve třetím kvartálu představuje 21,5 % nárůst oproti téměř 2 miliardám USD rizikového kapitálu, který proudil do kryptoměnového sektoru v Q3 2023. Na meziroční úrovni tak došlo k nárůstu financování.
„Stagnace rizikových investic má několik příčin, včetně fenoménu ‚barbell marketu‘, který zdůrazňuje Bitcoin (a jeho nové ETF) a zároveň pouze okrajové aktivity v oblasti memecoinů, které jsou obtížně financovatelné a mají pochybnou životnost,” uvedli analytici.
Co je barbell strategie?
Typické portfolio kryptoměn v rámci barbell strategie zahrnuje investice do kryptoměn s velkou tržní kapitalizací, jako jsou Bitcoin a Ethereum (ETH), v kombinaci s investicemi do spekulativních tokenů, jako jsou memecoiny.
Tímto způsobem se zanedbávají menší projekty a utility tokeny, které často hledají financování od tzv. venture kapitálových investorů.
Přestaly investory zajímat kryptoměnové projekty?
Ze zprávy od Galaxy Digital dále vyplývá, že velký zájem o spotové bitcoinové ETF ze strany velkých investorů, jako jsou penzijní a hedgeové fondy, mohl způsobit, že se tito investoři otočili zády k financování začínajících kryptoměnových projektů.
Analytici tvrdí, že víceletá korelace mezi cenou Bitcoinu a financováním kryptoměnových projektů venture kapitálem se rozpadla.
Zatímco poptávka po spotových Ethereum ETF zatím zůstává minimální, analytici Galaxy Digital naznačují, že rostoucí adopce tohoto ETF by mohla dále odvrátit zájem investorů od kryptoměnových projektů v oblasti DeFi a Web3.
Co nejvíce zaujalo investory?
Ze zprávy dále vyplývá, že největší podíl na investicích ve třetím čtvrtletí měli tzv. early-stage projekty, které získaly až 85 % z celkového objemu kapitálu.
Nejvíce kapitálu proudilo do kryptoměnových burz, obchodních firem a společností zabývajících se vývojem blockchainů na první vrstvě.
Kryptoměnové projekty, které implementovaly do svých služeb umělou inteligenci (AI), zaznamenaly pětinásobný nárůst financování v porovnání s předchozím čtvrtletím.
Americké kryptomenové společnosti zase přilákaly v Q3 56 % z celkového financování. Na druhém místě se umístil Singapur s podílem 8,7 %, za nímž následuje Velká Británie se 6,8 %. První pětku uzavřely Spojené arabské emiráty a Švýcarsko.
Analytici Galaxy Digital v závěru zprávy konstatují, že financování rizikového kapitálu by se ve čtvrtém čtvrtletí (Q4) 2024 a na začátku roku 2025 ještě zrychlit. Důvodem mají být zejména klesající úrokové sazby a možné uvolnění regulace.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com