Zpravodajské agentury Reuters a Bloomberg zveřejnily v tomto týdnu dvě zprávy, které nehrají ve prospěch největší krypotměnové burzy Binance.
První zpráva se týká informací od Toma Schoenberga a jeho kolegů z redakce Bloomberg, kteří tvrdí, že Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) prošetřuje burzu Binance v souvislosti s tokenem Binance Coin (BNB) ve věci či ICO – tedy počáteční nabídka mincí této kryptoměny – nebylo v rozporu se zákony o cenných papírech.
Kryptoměna Binance Coin vznikla v červenci 2017 jako ERC-20 token na blockchainu Ethereum a teprve později přešla na svůj vlastní řetězec Binance Chain. Během ICO vzniklo 100 milionů tokenů, které se prodávaly po 15 centech za 1 BNB, což znamená, že ICO vysbíralo 15 milionů dolarů. Binance Coin (BNB) je v současnou nativní kryptoměnou burzy Binance a z pohledu tržní kapitalizace je pátou největší kryptoměnou na trhu s kapitalizací přibližně 45 miliard dolarů. Jedna mince BNB stojí v době psaní článku 281 dolarů.
Bloomberg uvádí, že SEC podrobně studuje proces vzniku této kryptoměny, ale nejde o jedinou kryptoměnu, které se věnuje – ve skutečnosti analyzuje procesy vzniku desítek různých kryptoměn přes ICO.
Pokud jde o problematiku cenných papírů, SEC se aktuálně v této věci soudí s firmou Ripple, která podle ní prodávala neregistrované cenné papíry v podobě kryptoměny XRP, což firma Ripple odmítá. Soudní spor započal v roce 2020 a je jen obtížné odhadnout, zda verdikt padne v letošním roce.
Pokud by se ukázalo, že nějaká kryptoměna je neregistrovaný cenný papír, de facto to znamená, že vznikla v rozporu se zákonem. Šéf SEC Gary Gensler nedávno naznačil, že s výjimkou Bitcoinu většina kryptoměn opravdu může být neregistrovanými cennými papíry, což se teoreticky může týkat dokonce i Ethereum.
I z tohoto důvodu kryptokomunita sleduje sport mezi Ripple a SEC velmi pečlivě. Pokud by totiž uspěla firma Ripple a SEC by tedy nedokázala, že XRP vzniklo jako neregistrovaný cenný papír, je málo pravděpodobné, že by se SEC pustila do podobného boje v souvislosti s ostatními kryptoměnami. Opačný verdikt by naopak mohl být pro kryptoprůmysl velmi negativní.
Přes Binance se prý propralo 2,4 miliardy dolarů
Tato zpráva není jedinou negativní v souvislosti s burzou Binance za posledních pár hodin. Agentura Reuters totiž v podobné době informovala, že výsledky jiného vyšetřování naznačují, že mezi lety 2017 až 2021 bylo přes Binance „vypraných“ přibližně 2,4 miliardy dolarů pocházejících z trestné činnosti.
Vyplývat to má ze soudních záznamů a z informací Reuters, která v této věci získala od analytických firem Chainalysis a Crystal Blockchain.
Ředitel komunikace Binance Patrick Hillman uvedl, že těmto datům nevěří a vzkázal, že Binance právě pracuje na „nejsofistikovanějším kyberforenzním týmu na planetě, aby zlepšila schopnost odhalovat nelegální kryptoaktivty na své platformě.“
Zdroj:decrypt.co,decrypt.co