Mezi nejčastěji zmiňovaná potenciální rizika pro kryptotrh patří možná insolventnost emitentů největších stablecoinů jako jsou Tether (USDT) či Circle (USDC). Po krachu algoritmického stablecoinu UST spojeného s projektem Terra (LUNA), který přispěl i k propadu ceny BTC, je toto téma opět horké.
Zatímco USDC, za kterým stojí společnost Circle, poskytuje od svého vzniku relativně transparentní data o svém krytí, o dost horší to bylo zejména v minulosti s eminentem největšího stablecoinu USDT, tedy společností Tether. Ta měla dokonce soudní spor zahrnující tuto problematiku s newyorskou prokuraturou, který vedl k dohodě o zaplacení téměř 19 milionové dolarové pokuty a k závazku Tetheru, že bude provádět pravidelné audity.
Pravdou ovšem je, že Tether se v posledních měsících snaží být transparentnější, přičemž nově oznámil, že o jeho audity se bude starat i přední evropská účetní firma BDO Italia, která je dcerou jedné z pěti největších účetních firem na Starém kontinentu. Ta už zveřejnila i první report týkající se krytí USDT, ze kterého vyplývá, že všechny stablecoiny v oběhu jsou kryty podkladovými aktivy firmy Tether.
Analýza BDO Italia a ani dřívější audity firmy z Kajmanských ostrovů však nepřesvědčily redaktory Wall street Journal Jeana Eagleshama a Vicky Ge Huanovou, kteří ve svém novém článku uvedli, že na technickou insolventnost Tetheru stačí, aby hodnota aktiv této firmy klesla o 0,3%. přičemž rozdíl mezi drženými aktivy Tetheru a množstvím USDT v oběhu označili za „velmi tenký polštář“.
,,Pokles aktiv o 0,3% by mohl způsobit, že Tether bude technicky insolventní – vývoj, před kterým skeptici varují, by mohl snížit důvěru investorů a podnítit nárůst zpětných odkupů,“ uvedli v článku, ve kterém poukázali na to, že podle oficiálních dat společnosti Tether je její čistý majetek na úrovni 67,74 miliard dolarů, zatímco pasiva jsou na úrovni 67,54 miliard USD, což představuje rozdíl jen 191 milionů dolarů.
Technický ředitel Tether Paolo Ardoino reagoval na článek Wall Street Journal konstatováním, že podle jeho názoru nejde o systémové riziko a že firma neměla žádný problém ani během nedávného krachu kryptotrhu, kdy byla schopna vyplatit držitelům USDT až 7 miliard dolarů za pouhých 24 hodin. Ardoino zároveň potvrdil, že kapitál Tether by měl v následujících několika měsících výrazně narůst a že už brzy začnou pro vyšší transparentnost zveřejňovat audity aktiv na měsíční bázi.
Webová stránka společnosti Tether uvádí, že aktuálně je 79,62% rezerv, které slouží ke krytí USDT, v hotovosti, hotovostních ekvivalentů a v jiných krátkodobých vkladech a komerčních papírech. Ostatní aktiva tvoří investice včetně nespecifikovaných digitálních tokenů (8,36%), zajištěné půjčky (6,77%) a podnikové dluhopisy, fondy a drahé kovy (5,25%).
Zdroj:cointelegraph.com