FED, tedy federální rezervní systém USA, který lze vnímat jako americkou centrální banku, v tiskové zprávě potvrdil znovu jmenování všech 12 prezidentů svých centrál, které jsou rozmístěny napříč celými USA a to na nové 5-leté funkční období. Na tento proces dohlížel guvernér FEDu Lael Brainard.
FED je mimořádně důležitou americkou institucí. Nemá jen dohled pouze nad monetární politikou země, ale jak upozornil decrypt, jeho vůdci se podílejí i na politických rozhodnutích. To znamená, že lidé, kteří spolupracovali s Trumpovou vládou, budou součástí i nové éry Joea Bidena.
V souvislosti s tím je třeba připomenout, že šéf Fedu Jerome Powell už v srpnu 2020 uvedl, že FED může nechat inflaci dolaru vystřelit nad dvě procenta. Zatímco v minulosti to bylo tak, že každý rok bylo cílem FEDu udržet inflaci pod dvěma procenty, „po novém“ to musí být jen v dlouhodobém horizontu (příklad: pokud je v roce 2023 inflace 1%, v roce 2024 může být 3%). Neví se však, jak dlouhý tento horizont má být.
Vypadá to tedy tak, že FED mezi lety 2021 až 2026, kdy bude mít stejné vedení, může pokračovat v tištění nových amerických dolarů ve snaze stimulovat ekonomiku, kterou decimují dopady pandemie koronaviru. Nic proti tomu nebude mít podle všeho ani nová vláda, neboť budoucí šéfka ministerstva financí Janet Yellenová už dala dostatečně najevo, že je za další finanční injekce. A stejně tak učinil i Biden.
Inflation destroys the fruits of your labor, #Bitcoin protects them
— Tyler Winklevoss (@tyler) January 15, 2021
Připomenout třeba, že po vypuknutí pandemie koronaviru FED takto napumpoval do ekonomiky více než 3 biliony dolarů, čímž svou rozvahu zvýšil o přibližně 75%. Jeden bilion přišel hned po vypuknutí pandemie v březnu, když začaly padat všechny trhy. Zbývající dva koncem roku.
Názory na to, zda jsou takové kroky pro společnost prospěšné nebo ne se různí. Zatímco jedna strana tvrdí, že je to způsob, jakým se dá udržet ekonomika naživu, respektive zdravá, jiní tvrdí, že vyšší inflace okrádá lidi o jejich úspory. Možné je to pochopit i tak, že inflace drží ekonomiku nad vodou, lidé tedy mají šanci udržet si zaměstnání. Nicméně jejich úspory v dolarech se stávají rychlejším tempem bezcenné.
S něčím takovým souhlasí i burza Binance, která konstatovala: ,,Dopady inflace jsou takové, že jsme svědky růstu cen v průběhu času, což způsobuje růst životních nákladů. Je to fenomén, který jsme začali akceptovat, koneckonců pokud je inflace správně řízena, může být pro ekonomiku i prospěšná.“
Obhájci Bitcoinu tvrdí, že tento přístup není správný. Zda ano nebo ne si v tomto článku tvrdit netroufáme. Bitcoin se však díky jeho omezenému množství stává v časech, kdy se hodnota fiatových peněz rychle vytrácí, stává stále zajímavější. Možná ne jako hedge v okamžité podobě, protože v březnu 2020 ukázal, že když padají trhy padá i on, ale z dlouhodobého hlediska v horizontu let je to mnohem pravděpodobnější.
zdroj: decrypt.co