V našich článcích jsme již několikrát zmínili, že současný růst ceny Bitcoinu lze jen těžko připisovat retailu, tedy drobným investorům, kteří by ve větším kupovali Bitcoin. Naopak podle všeho je poháněn institucemi, v souvislosti s nimiž se dokonce zmiňuje zkratka FOMO.
Pojem FOMO – Fear of missing out, respektive v naší řeči „strach ze zmeškané příležitosti“ se používá tehdy, když je cena nějakého aktiva poháněna investory, kteří ho kupují především z důvodu, že se obávají, že levnější už nikdy nebude a takříkajíc nechtějí, aby jim ujel vlak.
Analýza od Whalemap naznačuje, že do určité míry může FOMO nyní probíhat u takzvaných velryb. Toto pojmenování se nejčastěji spojuje s bitcoinovými adresami, na kterých se nachází alespoň 1000 BTC. Většinou se tedy jedná o adresy, které mají vzhledem k jejich vysoké hodnotě pod kontrolou instituce.
Na grafu můžete vidět bubliny, které znázorňují při jakých cenách docházelo k nejvýraznější akumulaci nových Bitcoinů právě takovými subjekty s vysokým počtem držených Bitcoinů. Tyto instituce tedy kupují Bitcoin ještě ve větší míře, než tak činily dosud.
Pro cenový vývoj bitcoinu se jeví být tato informace pozitivní především z důvodu, že takové velryby většinou akumulují Bitcoiny na delší dobu a není u nich typické, aby se BTC, které právě nabyly, zbavovaly příliš rychle. Jinak řečeno existuje velký předpoklad, že tyto Bitcoin budou držet delší dobu, což může nemalou měrou přispět růstu ceny BTC, protože se tím zmenšuje samotná nabídka BTC na prodej.
Analytická platforma Santiment tyto údajně doplnila o konstatování, že podle jejího názoru bude nový bitcoinový bullrun stabilnější než ten, který vrcholil koncem roku 2017. Důvodem jsou podle ní vyšší objemy obchodování. Když Bitcoin včera cinkl na ceně 16 350 USD na burze CoinbasePro, šlo o jeho nejvyšší cenu od 6. ledna 2018. Rozdíl však byl v tom, že zatímco tehdy bylo celkové volume obchodování 18,5 miliardy dolarů, včera šlo až o 31 miliard.
zdroj: cointelegraph.com