Objemy obchodování bitcoinu na primárních a sekundárních burzách prudce rostou a vedle toho roste i vyhledávání Bitcoinu ve vyhledávači Google, což potvrzují data z Google Trends. Může to naznačovat i to, že lidé se začínají obávat vypuknutí krize a hledají alternativy vůči současným fiatovým penězům.
Reálný objem obchodování s Bitcoinem narostl na 24hodinovém indexu spotových objemů podle Bitwise indexu na 5,7 miliardy dolarů, což je jeden z nejvyšších denních objemů zaznamenaných touto firmou. Bitwise označuje svůj index za nejpřesnější odhad reálného obchodování s Bitcoinem, protože data z burz očišťuje o falešné objemy a tzv. wash trading.
Z týdenního pohledu je průměrný denní objem zobchodovaných Bitcoinů v době publikace 2,6 miliard dolarů, což se také přibližuje rekordnímu měření z července 2019, kdy byl průměrný týdenní objem až 3 miliardy. Kromě toho je nárůst obchodování patrný i na největších peer-to-peer bitcoinových trzích.
Roste i zájem na Google
Výrazný nárůst zájmu o Bitcoin je zřejmý i ve vyhledávání na Google, což potvrzuje i přiložený graf níže. Aktuálně je Bitcoin na 75 bodech ze 100. Za poslední rok byl o něj vyšší zájem pouze mezi 23. až 29. červnem 2019.
Výhoda může být dočasně nevýhodou
Zvýšené objemy obchodování a také stoupající vyhledávání bitcoinu samozřejmě souvisí i s cenovými otřesy této kryptoměny. Z krátkodobého hlediska nemusí mít vysoká likvidita bitcoinu pozitivní vliv na jeho cenu.
,,Jeho výhoda, ale v tomto případě nevýhoda, je to, že má likviditu a je velmi přístupný. Obchoduje se totiž 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Takže když se Bitcoinoví investoři začnou bát, mají snadnou možnost své Bitcoiny prodat. Nic z toho však neznamená, že se mění nějaká základní vlastnost Bitcoinu, které jsou důvodem, proč je dnes Bitcoin tam kde je,“ vysvětluje Lina Seiche, marketingová ředitelka burzy s kryptoderiváty BTSE a dodává:
,,Podle mého názoru jsme ještě ve velmi rané fázi a zatím jsme neviděli to nejhorší, ani z pohledu zdravotnictví, ani hospodářské krize. FED snížil úrokové sazby na nulu a začalo kvantitativní uvolňování. Myslím, že většina lidí by neměla být překvapená, když bude následovat negativní kurz. Účinek koronaviru na ekonomiky po celém světě odhalil nestabilitu finančního systému. Rozpadá se pod jeho tlakem.“
Z krátkodobého pohledu je tedy možné, že výprodej Bitcoinu bude pokračovat, pokud lidé budou potřebovat hotovost. Své Bitcoiny totiž snadno prodají, protože je likvidní a dostupný. Následně bude-li hospodářská krize realitou je možné, že se začnou výrazněji ohlížet po něčem, co je alternativou k tradičním fiatovým penězům a odhalí přínosy Bitcoinu, o kterých zde často píšeme. Pak se ukáže, zda Bitcoin opravdu naplňuje to, v co věří jeho podporovatelé a stane se bezpečným přístavem.
zdroj: cryptoslate.com