Přestože bitcoin je od svých historických cenových maxim vzdálen přibližně 30 tisíc dolarů, úsilí o těžbu nových bitcoinů a samotná obtížnost těžby bitcoinu je na historických maximech.
Hashrate bitcoinu, což je celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC, je opět na historických maximech. Podle dat blockchain.com se nachází při sedmidenním klouzavém průměru na úrovni přibližně 222 EH/s, čímž bylo překonáno i dosavadní maximum dosažené v únoru letošního roku.
28. dubna zároveň padlo nové rekordní denní maximum v podobě až 258 EH/s. ,,Poptávka po těžbě Bitcoinu je neúprosná a síť je bezpečnější, než kdykoliv předtím,“ komentoval aktuální data populární onchain analytik William Clemente.
Bitcoin Hash Rate reaching new all time highs.
The demand to mine BTC is relentless and thus the network is more secure than ever before. pic.twitter.com/ArFG91QN0a
— Will (@WClementeIII) April 28, 2022
V případě hashratu platí, že čím je vyšší, tím je bezpečnější i samotný Bitcoin. Na potenciální 51% útok na síť by se totiž muselo vynaložit ještě více energie. Taková forma útoku na BTC je při současném hashratu už opravdu jen teoretickou hrozbou (BTC by byl dostatečně bezpečný i při nižších číslech).
Sentiment těžařů BTC je býčí
Neustále rostoucí hashrate však hodně vypovídá i o sentimentu těžařů BTC, kteří jsou specifickými účastníky bitcoinového ekosystému. Na rozdíl od běžných investorů jim totiž nestačí BTC jen koupit a „čekat”. Těžaři mají i další nákladové položky – investice do infrastruktury, platby za energii, mzdy zaměstnanců, pronájem prostor, daně a tak dále. De facto to znamená, že musí velmi důkladně vyhodnocovat, zda se jim za daných tržních podmínek Bitcoin těžit vyplatí, nebo je pro ně výhodnější těžbu omezit nebo dočasně vypnout. V tomto kontextu data o neustále rostoucím hashratu, který vytváří nová a nová maxima (přes to, že od května 2020 se těží o polovinu méně BTC než dříve) říkají jasnou řečí – těžaři BTC jsou v případě budoucího vývoje ceny BTC velmi optimističtí a neodrazuje je ani současná nižší cena BTC v porovnání s historickými cenami za 1 BTC.
Na ATH je také mining difficulty
Ruku v ruce s hashratem se upravuje i metrika mining difficulty, neboli obtížnost těžby, která v sobotu opět dosáhla nového historického maxima (ATH) – tentokrát v podobě 29,794 bilionů. Nové ATH přitom dosáhla již podruhé v tomto měsíci.
Mining Difficulty se upravuje automaticky jednou za 2016 vytěžených bloků, což bývá přibližně jednou za 2 týdny. Metrika se upravuje směrem nahoru, pokud hashrate za předešlé dva týdny rostl, resp. dolů, pokud klesal. Cílem úpravy mining difficulty je zachovat inflaci bitcoinu tak, aby se bloky těžily stejným tempem. Pokud by se tak nedělo, vyšší hashrate by znamenal, že by se bitcoiny těžily rychleji a de facto celkový počet 21 milionů bitcoinů by byl vytěžen dříve, než je naplánováno (poslední části bitcoinů se vytěží až někdy kolem roku 2140).
Efekt halvingu, tedy automatické úpravy počtu vytěžených bitcoinů v jednom bloku, který se děje jednou za čtyři roky, má však na svědomí, že již 19 milionů BTC bylo vytěženo. Pro zbývajících přibližně 118 let tedy zbývá vytěžit už jen 2 miliony BTC. Do halvingu v roce 2024 se bude těžit 6.25 BTC v jednom bloku (cca jednou za 10 minut). Následně do roku 2028 to bude už jen 3.125 BTC a tak dále. Skutečnost, že halving v roce 2024 se pomalu blíží může být motivujícím faktorem pro mnohé stávající těžaře – chtějí do onoho okamžiku vytěžit co nejvíce ještě neexistujících BTC – po dalším halvingu bude totiž odměna opět o polovinu menší.
Zdroj:cointelegraph.com