Portál Cointelegraph upozornil, že vedle rostoucí ceny Bitcoinu se v březnu výrazně oživil zájem i o tokeny spojené s decentralizovaným financováním, tedy DeFi. Hodnota uzamčených tokenů v těchto protokolech se také výrazně zvýšila.
Společnost Messari, která se specializuje na analýzu blockchainových dat a jiných informací ze světa kryptoměn, uvádí, že většina top tokenů v sektoru DeFi zaznamenala za posledních 30 dní dvouciferné zisky. V čele pořadí jsou THORChain (RUNE), který stoupl o téměř 200% a Aave (AAVE), který stoupl o 53,95%.
Výrazný důkaz o obnoveném zájmu o DeFi sektoru lze nalézt i u metriky, která vypovídá o celkové hodnotě uzamčených tokenů v rámci DeFi protokolů – tedy TVL (total value locked).
Podle dat DeFi Llama představuje v tomto momentě hodnotu 229,59 miliardy dolarů, což je zhruba jen o 27 miliard dolarů méně než bylo dosavadní historické maximum a to navzdory skutečnosti, že mnohé DeFi tokeny jsou od svých historických cenových maxim stále výrazně vzdáleny.
Zajímavé statistiky doplní také platforma Dune Analytics, která tvrdí, že počet aktivních uživatelů v DeFi po roce 2021, kdy se neustále zvyšoval, stoupá i v tomto kvartálu a aktuálně je na úrovni rekordních 4 562 318 jedinečných adres.
Kategorií, která zatím zaostává za zbytkem DeFi sektoru, je popularita respektive aktivní využívání decentralizovaných burz (DEX). Ty se ještě z výrazné cenové korekce po listopadu zcela nevzpamatovaly a jejich aktivita (denní objemy/volume) je v současnosti na úrovních z června 2021. Největší šílenství zažily DEX nejprve v květnu 2021 a následně na přelomu listopadu a prosince 2021.
Mezi nejvýkonnější decentralizované aplikace posledních měsíců patří NFT tržiště OpenSea a LooksRare NFT, za kterými následovaly Uniswap (UNI), Convex Finance (CVX) a PancakeSwap (CAKE).
Zdroj:cointelegraph.com