Obrovské ohlasy při spuštění, zajímavá vize a silný marketing? To je kryptoměna Internet Protocol, jejíž analýzu vám přináší pro portál Kryptonovinky.cz Crypto Kingdom.
Co je to Internet Computer?
Internet Computer je název nativní kryptoměny protokolu Internet Computer Protocol. Ten si dal za cíl to, že s jeho využitím bude možné vytvářet software či publikovat jakýkoliv obsah přímo na internetu, a to bez využití služeb tradičních společností zajišťujících infrastrukturu typu Amazonu, Google a dalších. Podle slov zakladatele Dfinity, což je společnost, která za Internet Computer stojí (a mimo jiné byla tato kryptoměna před svým spuštěním často komunitou označována za Dfinity), se potom jedná o platformu, která je nehacknutelná, výrazně sníží náklady vývojářů, tvůrců obsahu i klasických koncových uživatelů a zároveň přinese vysokou interoperabilitu. Dokonce se pak nechal slyšet, že budují protokol, který má udělat internet znovu zábavný tím, že vlastně vybudují nový otevřený internet, který nabídne uživatelům lepší podmínky.
Z konkrétních technologických věcí nabídne jejich protokol tradiční nástroje známé z platformových blockchainů typu Etherea, jako například smart kontrakty, možnost tvorby zastupitelných i nezastupitelných tokenů (NFTs), možnost provozu decentralizovaných aplikací a další.
Proč může být Internet Computer zajímavý?
Internet Computer zažil opravdu obrovský hype při svém spuštění, kdy od té doby ale přišla chladná sprcha a cena této kryptoměny nedlouho po spuštění začala rapidně klesat. Od té doby se ale situace již uklidnila, i když dodnes panuje nedůvěra k této kryptoměně u značné části krypto komunity z důvodu levných nákupů některých investorů při pre-sale, přehypování spuštění a podobných věcí.
Už z velikosti spuštění a některých investorů však Internet Computer ukazuje, jak velký zájem o tuto kryptoměnu panoval a z ohlasů na sociálních sítích to vypadá, že stále panuje. To Internet Computer podporuje zejména pravidelným informováním o vývoji projektu, které je zde určitě na dobré úrovni. Téměř každodenně totiž přichází příspěvky na jejich sociálních sítích o novinkách napříč ekosystémem ICP, ve kterém již běží poměrně dost samostatných projektů. Mimo to tým pravidelně vydává informace o vývoji a pro komunitu připravuje spoustu vzdělávacího materiálu typu vlastní technické knihovny s video obsahem či pravidelných živých diskuzí s týmem ICP a Dfinity.
Zajímavá je také samozřejmě jejich vize, která rozhodně není malá. Otázkou je však, jestli a jak rychle, se projektu podaří dosáhnout cílené funkcionality.
Na jakých novinkách se v současnosti pracuje?
O tom nás nejlépe informují přímo fóra Dfinity, kde jsou veškeré nové návrhy na vylepšení rozebírány a samozřejmě také jejich roadmap, kterou naleznete přímo na webu Dfinity. Poslední implementaci pak podle ní představoval návrh s názvem Extended Internet Identity Support. Zde jde o to, že bylo potvrzeno přidání rozšířené podpory pro jejich internetovou identitu (Internet Identity) na protokolu ICP, což znamená, že bude zvýšeno množství prohlížečů i různých zařízení, které ji podporují.
Co je potom v současnosti nejaktuálnější, je zvětšení úložiště na Canisters napříč Internet Computer protokolem, tedy tzv. Canister Storage. Ty totiž v současnosti pojmou pouze 4 gigabyty na jeden Canister, což se v některých případech ukazuje za nedostatečné. Proto se komunita rozhodla pro návrh toho, že bude jejich úložiště navýšeno hned na 300 gigabytů, což je na první pohled značná změna. Momentálně se pak o implementaci tohoto návrhu komunita finálně rozhoduje, což podtrhuje, jak se ICP snaží být projektem s decentralizovaným řízením, které navíc probíhá on-chain.
Do budoucna potom stojí za to určitě sledovat zda a kdy přijde přímá integrace s Bitcoinem a případně i s Ethereem, či to samé okolo jejich řešení škálovatelnosti s názvem Big Map, které je taktéž ve fázi návrhu. Z těch ještě vzdálenějších věcí, které ještě ani nemají konkrétní návrh, potom s největší pravděpodobností v budoucnu přijdou například vlastní standardy pro tokeny na ICP, a to jak pro ty zastupitelné, tak i pro NFTs.
Kdy máme v plánu nakupovat ICP a kde jej lze nakoupit?
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto textu jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
V současném klesajícím trendu dominance bitcoinu v Crypto Kingdom považujeme za pravděpodobné, že by tato metrika mohla i nadále klesat. Proto vidíme zajímavé příležitosti k nákupu mnoha altcoinů, kdy ICP může být jedním z nich. Konkrétně na ICP za CK v současnosti vidíme zajímavou akumulační zónu v páru s dolarem, ve které se momentálně nachází. Určitě tak může stát za to si nastavit nějaké nákupní limitní příkazy, kdy první z nich bychom viděli na bodě kontroly na 65 USD a další na podpoře mezi 58 až 60 dolary. Při případné znatelnější korekci na bitcoinu potom určitě uvažujeme i nad třetím limitním příkazem pro nákup na 55 USD. Kompletní technickou analýzu potom najdete samozřejmě přímo ve videu.
Díky tomu, jak rychle se ICP vyšvihlo mezi ty největší kryptoměny, je tato kryptoměna dostupná na naprosté většině těch největších kryptoměnových burz. Nákup tak můžete provést např. na Binance, Coinbase, Huobi, KuCoinu a dalších.
Autor analýzy
Ivo Čechman
Ivo je dlouhodobým nadšencem do kryptoměn, ve kterých se pohybuje již dlouhá léta. Znát jej můžete zejména z obsahu Crypto Kingdom, kde již od roku 2018 připravuje zejména vzdělávací obsah a fundamentální analýzy na delší časový horizont.