Halving Bitcoinu byl obecně považován za pozitivní fundament, protože v předchozích dvou případech v letech 2012 a 2016 vedl k nárůstu ceny nejznámější kryptoměny. V souvislosti s halvingem však existují i určité obavy, které souvisejí s bezpečností sítě, pokud těžaři ztratí po snížení odměny na vytěžení nového bloku zájem o pokračování ve své činnosti.
Halving 11. května 2020 snížil odměny pro těžaře z 12.5BTC na 6.25 BTC za jeden vytěžený blok. Vytěžení bloku trvá průměrně 10 minut, ale není to vždy pravidlem. Občas se ho podaří vytěžit dříve a někdy to trvá výrazně déle. Potvrzují to data z 10. května, kdy mineři vytěžili 2188 BTC (tedy více než je denní průměr 1800 BTC) a následně 12. května, tedy po halvingu, kdy byly vytaženy pouze 852 BTC (novy průměr je 900 BTC na den).
Den po halvingu tedy bylo možné konstatovat, že do oběhu přibylo o 61% méně nových BTC, než den před halvingem. Halving zároveň přitom přinutil některé těžaře vypnout těžbu, protože pro ně už není za daných podmínek těžba rentabilní. To se odrazilo zejména na propadu hashrate, tedy celkové výpočetní síle vynaložené na těžbu bitcoinu. Je dobře upozornit, že čím je hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější a naopak. Předpokládá se, že těžbu vypnuli respektive dočasně pozastavili zejména těžaři, kteří jsou závislí na starších generacích svých mining zařízení.
Přestože mineři po halvingu vydělají méně BTC, minimálně dočasně kompenzují část svých příjmů prudkým nárůstem nákladů za bitcoinovou transakci. Na konci dubna šlo o 0,62 USD za transakci, ale 15. května vzrostla až na 5,21 USD!
V současnosti podle Cointelegraph představují příjmy z transakčních poplatků až 17% podíl na celkových příjmech těžařů. Je to nejvyšší podíl od ledna 2018.
I když se předpokládá, že příjmy těžařů budou v budoucnu stále více závislé na poplatcích (protože další halvingy, které se dějí jednou za čtyři roky, budou více a více snižovat odměnu za vytěžení nového bloku), takové vysoké poplatky za transakce jsou pro Bitcoin špatné, jelikož se tím stává méně atraktivní pro realizaci transakcí.
Hodně napoví nejbližší změna obtížnosti těžby Bitcoinu (mining difficulty), která se odehraje za přibližně 3 dny. Ta se aktualizuje jednou za dva týdny a zohledňuje výšku hashrate za předchozí období. Je však možné, že obtížnost se nejblíže opět zvýší, jelikož před halvingem byl hashrate výrazně vyšší. Hodně tedy napoví nejbližší dny.
zdroj: cointelegraph.com