V pátek, 24.9. přišla z Číny opět další zpráva týkající se zákazu kryptoměn v této zemi (zas a znova). Tentokrát se nový zákaz týká jakýchkoli krypto transakcí, které jsou nelegální. V pozadí těchto častých zákazů kryptoměn si však Čína připravuje půdu pro vlastní digitální Yuan.
Digitální Yuan má volnou cestu
V tomto článku jsme vás blíže informovali o zákazu, který v pátek vydala Čína, a který způsobil okamžitý pád celého trhu s kryptoměnami. Tato asijská země zakázala jakékoliv transakce týkající se krypto transakcí. Tím přidala zřejmě už poslední hřebík do krypto rakve. Místní novinář o těchto událostech informoval na svém Twitteru.
Breaking: The Central Bank of China issued the latest and detailed "Notice on Preventing Cryptocurrency Trading". https://t.co/wnCwmpFXYy
— Wu Blockchain (@WuBlockchain) September 24, 2021
Zákaz v těchto dokumentech je detailně zpracován. Čína si tak v podstatě připravuje půdu pro svůj digitální Yuan, který by mohl spatřit světlo světa již brzy. Ten bude samozřejmě plně centralizovaný a monitorovaný čínskou vládou, takže o jakékoliv decentralizaci nebo soukromí absolutně nelze hovořit.
Konkurence pro USD?
Expert z Export-Import Bank Bank of China (Exim) říká, že e-CNY, nadcházející digitální měna Číny, může být používána v zahraničí na různé platby a má silnou mezinárodní konkurenceschopnost. Odborníci však mají smíšené pocity z toho, jak velký vliv může mít digitální Yuan na zpochybnění dominance amerického dolaru.
Na druhé straně, mnozí odborníci uvedli, že digitální Yuan není určen k tomu, aby nahradil dolar jako rezervní měnu. Namísto toho se e-CNY zaměřuje na jeden cíl a to usnadnění obchodu s Čínou. V zásadě však jde o to, jak lákavá je samotná čínská měna. Největší výzvou, které bude e-CNY čelit, je změnit názor těch, kteří nepovažují čínský Yuan jako spolehlivého udržitele hodnoty.
Strategický význam
Liu Yihua, zástupce ředitele divize poradenství pro marketingovou politiku v bance Exim a výzkumný pracovník institutu Taihe, uvedl, že e-CNY lze používat i v zámoří. Liu konkretizoval, že z technického hlediska neexistuje žádný zásadní rozdíl mezi domácími, přeshraničními nebo offshore transakcemi e-CNY. Dodal, že pokud se má e-CNY používat mimo Čínu, budou potřebná povolení od místních centrálních bank a cizinci by si následně mohli zřídit peněženky e-CNY v místních bankovních finančních institucích autorizovaných Čínskou lidovou bankou (PBOC).
Největší potenciální využití zahraničních e-CNY plateb bude pravděpodobně pro transakce mezi podniky, řekl Stanley Chao, generální ředitel obchodní poradenské společnosti All In Consulting:
„Společnosti sníží náklady, minimalizují čas a doslova budou moci provádět transakce v reálném čase prostřednictvím telefonu. Zákazníci také mohou okamžitě poslat e-CNY do čínské továrny a tato továrna pak může dodávat výrobky doslova jen za několik hodin od obdržení finančních prostředků.“
Tyto jednoduché transakce aktuálně mohou často trvat i týden, ale díky e-CNY to bude výrazně rychlejší. Bude to platit zejména pro malé a střední podniky se sídlem v rozvojových zemích Afriky a východní Evropy, které mají zastaralé a nákladné bankovní systémy.
„Tyto menší společnosti, které nakupují a prodávají do Číny, mají vysoké bankovní poplatky spojené s bezhotovostními převody, papírováním, kolísáním měny a směnnými kurzy. Někdy může být čekací doba pro přijetí a odeslání finančních prostředků až týden, což snižuje rychlost podnikání,“ dodal .
Snadný přístup k peněženkám e-CNY pro zahraniční uživatele mimo Čínu by byl rovněž velkým plusem. Matteo Giovannini, finanční manažer v Industrial and Commercial Bank of China, jedné z největších komerčních bank v zemi, řekl, že možnost mít přímý přístup k digitálnímu Yuanu jednoduchým nastavením peněženky e-CNY na lokálním serveru zaručuje velmi nízkou bariéru vstupu a zároveň podporuje rychlou adopci .
Tato čínská CBDC poskytne uživatelům velký i malý přístup k digitálnímu ekosystému pro globální obchod, což usnadní obchodování s Čínou jako nákup na Amazonu nebo Alibabě, řekl Richard Turrini, konzultant fintechu se sídlem v Šanghaji.
Digitální Yuan má nepochybně řadu výhod oproti tradičním fiatovým měnám. Nicméně je zde nevýhoda, kterou prostě nelze přehlédnout ani akceptovat – úplná ztráta anonymity a soukromí a odevzdání se napospas státní instituci, která provozuje danou CBDC. Bude však zajímavé sledovat, jak se bude této první státní digitální měně na světě dařit.
Yuan a Olympiáda
Jeden z vrchních představitelů Čínské lidové banky uvedl, že digitální Yuan se v současné době stále používá především pro domácí maloobchodní trh. Čína tuto svou digitální měnu totiž aktivně testuje. Podle údajů, které získal web Forkast, země minulý týden v devíti městech rozdala nejméně 18 dávek e-CNY v celkové hodnotě více než 43 milionů USD na podporu přijetí digitálního Yuan. Mnozí očekávají, že čínský e-CNY bude zcela zaveden a připraven na únorové zimní olympijské hry v Pekingu. Fan Yifei, zástupce guvernéra PBOC, uvedl, že výstavba infrastruktury na používání e-CNY během zimních olympijských her vstoupila do závěrečné fáze.
Přečtěte si zajímavé novinky
Transakční poplatky na síti ETH jsou obrovské – Jak fungují a kdy jsou nejnižší
Binance má další problémy – Je vyšetřována kvůli možné manipulaci cen
Stablecoiny jsou opět na nových maximech, s popularitou však rostou i rizika
Pasivní příjem kryptoměn s bonusem až 110 dolarů
Pokud hledáte možnosti jak pasivně úročit vaše kryptoměny, jednou z možností je lending, který funguje na podobném principu jako banka. Největší lending společností je Celsius, která pravidelně kromě ročních úroků okolo 10% nabízí i různé promo kódy, z nichž vmůžete získat odměny – nejčastěji kolem 50 dolarů zdarma.
Noví uživatelé mohou nyní získat až 110 dolarů zdarma. Celý postup jak používat tuto platformu i návod, jak získat bonus najdete v článku níže.
https://www.kryptonovinky.sk/celsius-wallet-urocte-svoje-kryptomeny-bez-starosti-az-do-10-rocne/
zdroj: Forkast