Jelikož americké regulační orgány nadále zpřísňují svůj dohled nad kryptoměnami, šíří se fámy, že jejich dalším cílem by mohl být staking a tedy i decentralizované úročení kryptoměn na Proof of Stake konsensu, jako jsou Ethereum, Polkadot, Cardano a jiné.
„Posloucháme drby, že SEC by se ráda zbavila investování do stakingu kryptoměn v USA pro maloobchodní zákazníky. Doufám, že tomu tak není, protože si myslím, že pro USA by to byla hrozná cesta,“ napsal na Twitteru spoluzakladatel a generální ředitel Coinbase Brian Armstrong.
1/ We're hearing rumors that the SEC would like to get rid of crypto staking in the U.S. for retail customers. I hope that's not the case as I believe it would be a terrible path for the U.S. if that was allowed to happen.
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) February 8, 2023
Staking je proces, pomocí kterého mohou uživatelé vložit proof-of-stake tokeny do blockchainu, aby pomohli zajistit síť, přičemž za to dostávají odměny v podobě nových tokenů.
Vše začalo bankrotem FTX
Po kolapsu FTX v listopadu 2022 udělala SEC z kryptoměn a digitálních aktiv svou nejvyšší prioritu pro rok 2023.
„Divize bude provádět kontroly prodejců, kteří používají vznikající finanční technologie nebo využívají nových postupů včetně technologických a online řešení pro splnění požadavků, pro dodržování předpisů a marketingu a pro obsluhu účtů investorů,“ uvedla SEC.
Ve středu také agentura Bloomberg informovala, že kryptoměnová burza Kraken čelí vyšetřování ze strany SEC. Příčinou jsou tvrzení o nabízení neregistrovaných cenných papírů.
Komise pro cenné papíry a burzu a její předseda Gary Gensler jsou již dlouho obviňováni z regulace prosazováním práva, což podle Armstronga povzbudí společnost, aby jednala „mimo systém“. Regulátoři a politici jako americká senátorka Elizabeth Warrenová však tvrdí, že kryptoprůmysl se bojí silné SEC. Také prohlásila, že agentura musí působit ještě více po celém krypto trhu.
„Musíme se ujistit, že nové technologie budou v USA podporovány v růstu a nebudou potlačeny nedostatkem jasných pravidel. Pokud jde o finanční služby a Web3, je věcí národní bezpečnosti, aby tyto systémy byly vybudovány v USA,“ pokračoval Armstrong.
Výhody pro staking zveřejnila také Coinbase
V Coinbase si myslí, že staking má potenciál urychlit přijetí digitálních plateb po celém světě. Zdůvodnili to tím, že staking není závislý na zřizování drahých centralizovaných zprostředkovatelů.
„Aby staking fungoval úspěšně, musí zůstat decentralizovaný, neutrální a globální,“ uvedli v Coinbase.
With the recent regulatory spotlight on staking, we’re taking this opportunity to build a deeper understanding of staking and its transformative role in processing digital financial transactions 🧵
— Coinbase 🛡️ (@coinbase) February 9, 2023
Mezi další americké agentury, které se pouštějí do kryptoměn, patří FTC, CFTC, ministerstvo spravedlnosti a IRS.
„Můžeme spolupracovat na zveřejnění jasných pravidel pro průmysl a přijít s rozumnými řešeními, která ochrání spotřebitele a zároveň zachovají inovace a zájmy národní bezpečnosti v USA,“ dodal Armstrong na závěr.
Zdroj:decrypt.co