Alex Mashinsky, zakladatel zkrachovalé kryptoměnové lending platformy Celsius, měl podle informací Financial Times krátce před kolapsem této platformy vybrat ve svůj prospěch 10 milionů dolarů.
Financial Times uvádí, že Mashinsky tak učinil „někde mezi polovinou až koncem května“ a určitě ještě před 12. červnem, kdy Celsius oznámil svým zákazníkům, že pozastavuje možnost výběru zůstatků z této platformy.
Celsius patřil mezi nejpopulárnější kryptolending platformy s více než 1,7 milionu zákazníků a spravovanými aktivy v hodnotě více než 25 miliard dolarů. V důsledku špatných kroků a propadu trhu s kryptoměnami se však společnost dostala do dluhu v hodnotě 2,85 miliard USD v reakci na to později vyhlásila bankrot podle kapitoly 11.
Výběr 10 milionů dolarů z Celsius krátce před pozastavením výběrů vyvolal spekulace, že Mashinsky věděl, že se blíží kolaps společnosti. Mluvčí firmy Celsius však tvrdí, že výběru této částky předcházel proces, který byl předem plánován a souvisel se zaplacením daní z příjmu (8 milionů dolarů), které vyplývaly z výnosu, který tato aktiva dříve vyprodukovala, přičemž zbylé 2 miliony tvořily nativní tokeny platformy s označením CEL.
Otazníky ohledně tohoto zvláštního výběru by měly být zodpovězeny během procesu souvisejícího s bankrotem, v jehož rámci by měla firma Celsius předložit u soudu informace o věřitelích a jejich financích. Podle portálu Cointelegraph existuje možnost, že Mashinsky bude nucen těchto 10 milionů dolarů vrátit do firmy, protože během 90 dnů před podáním návrhu na prohlášení konkursu mohou být platby společnosti zvráceny ve prospěch věřitelů.
Firma Celsius se mezitím snaží prodat své zůstatky, které má ve stablecoinech, aby prý mohla tyto finance použít k další činnosti včetně částečného odškodnění poškozených klientů. Ministerstvo spravedlnosti USA však podalo námitku proti tomuto postupu a požaduje, aby bylo účetnictví firmy podrobeno nezávislé analýze, jelikož působí velmi netransparentně. V podobném duchu se minulý týdně vyjádřilo také ministerstvo bankovnictví ve státě Texas a Ministerstvo financí z Vermonu. Všichni jsou shodně proti tomu, aby Celsius prodal své stablecoiny, protože existuje riziko, že tento kapitál použije na obnovení provozu v rozporu se zákony USA.
Zdroj:cointelegraph.com,cointelegraph.com