Vitalik Buterin očekává, že řešení na druhé vrstvě (layer2) již brzy umožní realizovat transakce za minimální transakční poplatky, což přispěje k tomu, aby se opět otevřelo téma používání kryptoměn na přímé platby.
Zakladatel kryptoměny Ethereum Vitalik Butierin během Korea Blockchain Week konstatoval, že „kryptoměny jako platidlo“ budou mít opět smysl, protože transakční poplatky klesnou na zlomky centů v důsledku pokroků v souvislosti s tzv. layer-2 rollupy. Buterin konkrétně poukázal na „solidní“ pokroky v této oblasti například u projektu Optimism, který je zaměřen na vyřešení problematiky škálování Ethereum na jeho druhé vrstvě.
,,Dnes jsou u rolloupů transakční poplatky obecně mezi 0,25 USD, někdy 0,10 USD (za transakci), a v budoucnu budou pomocí rollupů někde mezi 0,05 až 0,02 USD. Budou o tolik nižší a dostupnější, že půjde o velký gamechanger (změnu hry).“
Buterin při tématu transakčních poplatků upozornil, že od předchozího bullrunu (2016-2018), kdy postupně výrazně stouply transakční poplatky u Bitcoinu, se jakoby vytratilo zaměření na primární cíl kryptoměn, kterým mělo být poskytnutí „peer-to-peer elektronického hotovostního systému“ který by byl levnější než tradiční platební metody. Poukázal i na fakt, že tento cíl zmiňuje i samotný bitcoinový whitepaper. ,,Je to vize, na kterou bylo tak trochu zapomenuto a myslím si, že jedním z důvodů, proč se na to zapomnělo, bylo v podstatě to, že toto téma bylo „zlevněno“ z trhu.
Tvůrce Ethereum tím zřejmě naznačoval, že z investičního pohledu se na kryptoměny začalo dívat z odlišného úhlu pohledu a Bitcoin začal být vnímán spíše jako udržitel hodnoty než platební prostředek.
Buterin si myslí, že díky Lightning Network (u Bitcoinu) a právě rollupům a layer-2 řešením na Ethereum se téma používání kryptoměn jako platidla opět naplno otevře a upozornil, že zejména v zemích s nízkými příjmy nebo v místech, kde není finanční systém dostatečně efektivní, mohou mít významné uplatnění. ,,Protože občanům umožní přístup k životně důležité infrastruktuře plateb přes internet, což je něco, co je již přijato navzdory nákladům na mezinárodní převody,“ dodal.
V kontextu s kryptoměnou Ethereum doplnil, že nízké transakce umožní rychleji posílit adopci nefinančních aplikací, jako jsou DNS, protokoly humanity proof of attendance či služby Web 3.0.
,,Musíte odeslat transakci, abyste vytvořili název DNS, musíte provést transakci, abyste obnovili váš účet, musíte odeslat transakci, abyste potvrdili některé z těchto úprav. Pokud každý z těchto kroků bude stát 11 dolarů, lidé do toho nepůjdou,“ poukázal na současné limity adopce a na závěr dodal, že vyřešení škálování umožní odemknout celou novou třídu užitečných blockchainových aplikací.
Zdroj:cointelegraph.com