Spoluzakladatel kryptoměny Ethereum (ETH) Vitalik Buterin zdokumentoval a zdůraznil ve svém blogovém příspěvku ze dne 28. února pokračující potřebu zlepšovat tuto síť. Zmiňovaná zlepšení se týkají zejména plateb, aby bylo ETH snadněji použitelné než platební prostředek.
Problémy na Ethereum
Buterin se v článku podělil se čtenáři o příběh, jak se v roce 2021 pokusil zaplatit za čaj pro sebe a jeho přátele v kavárně v Argentině pomocí Ethereum. Musel zaplatit 0,01 ETH (v té době přibližně 40 dolarů), protože to byl minimální možný vklad na účet majitele peněženky. Trojnásobný přeplatek mu prý tehdy nevadil a považoval to za spropitné. Běžnému uživateli Ethereum však taková překážka bránit může.
V roce 2022 se zase pokusil zaplatit za čaj na jiném místě, ale dvě samostatné transakce selhaly. Tyto transakce vyžadovaly extra platby na zpracování převodu a navíc měl poruchu uživatelského rozhraní v jeho mobilní peněžence.
Chyby stále přetrvávají
Podle Buterina, chyby i přes nedávná zlepšení v ETH síti stále přetrvávají a je třeba je řešit.
„Pokud odešlete transakci ve stejnou dobu, jako když mnozí jiní posílají transakce, a základní poplatek se zvýší, riskujete, že základní poplatek bude příliš vysoký a vaše transakce nebude akceptována. Ještě horší je, že uživatelské rozhraní peněženky takové informace neukazuje. Neexistují žádná velká červená blikající upozornění a jen velmi málo jasných informací o tom, co byste měli udělat, abyste tento problém vyřešili.“
Buterin dodal, že i odborníci mohou být zmateni v tom, jak v takových případech transakce urychlit.
„Dobrá uživatelská zkušenost není o průměrném případě, ale o nejhorším. Uživatelské rozhraní, které je čisté a elegantní, ale v 0,723 % případů dělá nějaké divné a nevysvětlitelné věci, které způsobují velké problémy, je horší než uživatelské rozhraní, které uživateli odhaluje drsnější detaily, ale alespoň usnadňuje pochopení toho, co se děje a pomáhá vyřešit jakýkoli problém, který se vyskytne.“
Ani internet není spolehlivý na 100 %
Buterin tvrdí, že ani internet není spolehlivý na 100 % a poukázal na potřebu možného offline důkazu. Tento důkaz ukáže údaje obchodníkovi, že zákazníci skutečně provedli transakci.
Podle YCharts poplatky za transakce ETH klesly v průměru na 0,656 USD. Je to mnohem méně než 20 USD, což byl průměr během bullrunu v roce 2021.
„Spolu s velmi důležitou otázkou vysokých transakčních poplatků v důsledku škálování, které ještě není zcela vyřešeno, je uživatelská zkušenost klíčovým důvodem, proč mnozí uživatelé ETH, zejména v Jižní Americe, často volí centralizovaná řešení namísto decentralizovaných alternativ, které udrží moc v rukou uživatele, jeho přátel a rodiny nebo místní komunity,“ dodal na závěr.
Zdroj: cointelegraph.com