Kauza zkrachovalé kryptoměny Terra (LUNA) a s ním souvisejícího algoritmického stablecoinu UST má své pokračování v Jižní Koreji, kde byl vydán zatykač na autora tohoto projektu Do Kwona.
Z čerstvých informací vyplývá, že Soud v Soulu vydal na Do Kwona zatykač na základě tvrzení prokuratury, která jej obvinila z „porušení zákona o kapitálových trzích“.
Zatím je sporné, zda bude Do Kwon spolupracovat s úřady, ale podle předchozích informací si 17. srpna najal v Jižní Koreji právníky, kteří by ho měli ve věci zastupovat, což naznačuje, že takový scénář očekával. Do Kwon se však necítí být vinen a odmítá, že kryptoměny LUNA a UST ztroskotaly pro předem plánovaném podvodném schématu.
Po kolapsu obou kryptoměn, které vedly k miliardovým ztrátám investorů a také k propadu celého kryptotrhu, se však objevila řada tvrzení, podle kterých Do Kwon dobře věděl, že systém propojení LUNA s úročením na Anchor a krytím UST je neudržitelný a že nakonec povede ke kolapsu . Otázkou však je, zda to byl i původní úmysl, nebo jen chybný úsudek.
Připomínáme, že před zmiňovaným kolapsem stala LUNA v době historických maxim 119,18 USD, zatímco po fatálním propadu klesla až k ceně $0.0000009. Algoritmický stablecoin UST, který měl být fixován k dolaru v poměru 1:1, po prvních otřesech LUNA začal také kolabovat a nakonec svou fixaci s dolarem zcela ztratil. Luna Foundation Guard se snažila situaci řešit i prodejem více než 80 000 bitcoinů, které měla v rezervách, což ovšem LUNA ani UST nezachránilo a naopak to vedlo k výraznému propadu i bitcoinu a dalších kryptoměn.
Důsledky kolapsu LUNA a UST následně pocítily také firmy Three Arrows Capital, Voyager Digital či Celsius, které musely vyhlásit bankrot. Otřásla se i rozvaha Galaxy Digital, digitální banky miliardáře Michaela Novogratze, který si dal svého času dokonce kryptoměnu LUNA vytetovat na ruku.
Zdroj:cointelegraph.com