Schvalovací proces spojený s návrhem zákona z dílny Cynthie Lummisové a Kirsten Gillbrandové týkající se regulace kryptoměn bude s největší pravděpodobností odložen příští rok.
Během úterního Bloomberg Crypto Summit dvojice amerických senátorek, které zastupují obě nejvýznamnější strany v USA (demokraty a republikány) uvedla, že existuje jen malá šance, aby jejich komplexní návrh byl protlačen v Senátu USA již v roce 2022.
,, Kirsten i já se spíše domníváme, že zákon v jednom kuse bude přeložen na příští rok. Je to velké téma, které je obsáhlé a pro mnohé americké senátory je stále nové, takže je toho hodně, čemu musí porozumět během několika zbývajících týdnů, které máme v tomto kalendářním roce,“ uvedla republikánka Lummisová .
Zákon s názvem „The Responsible Financial Innovation Act“ byl představen v Senátu USA 6. června a jeho cílem je definovat, jak mají ke kryptoměnám přistupovat američtí regulátoři SEC a CFTC a také detailně řeší regulaci stablecoinů či daňové zacházení s digitálními aktivy. Jeho obsahu jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.
Některé pasáže mohou být schváleny i v roce 2022
Lummisová a Gillbrandová však v úterý poznamenaly, že některé specifické části celého komplexního zákona by mohly vejít v platnost již letos. Mohlo by jít například o návrh, který pověřuje jako klíčového regulátora pro kryptoměny Americkou komisi pro komoditní futures (CFTC).
Téma zda má kryptoměny regulovat Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) nebo Americká komise pro komoditní futures (CFTC) je však nadále horká a rozdělující, protože mezi regulátory nepanuje úplná shoda v tom, které kryptoměny jsou komodity a které jsou z pohledu definice cenné papíry.
Šef SEC Gary Gensler si například myslí, že jedině Bitcoin je komoditou a ostatní kryptoměny jsou spíše cenné papíry, což znamená, že SEC by měla regulovat ostatní kryptoměny s výjimkou BTC. Lummisová a Gillbrandová mají o něco odlišnější názor, když naznačili, že za komodity považují Bitcoin a Ethereum, dvě největší kryptoměny, které pokrývají více než polovinu tržní kapitalizace kryptoměn a proto by měl být primárním regulátorem CFTC.
Důležitým tématem je i regulace stablecoinů, na které se ještě více zaměřila pozornost regulátorů po krachu algoritmického stablecoinu UST. Lummisová na margo toho uvedla, že pasáže z jejich zákona týkající se stablecoinů by se mohly dostat do schvalovacího procesu již letos v rámci jiného návrhu o bankovnictví, který bude schvalován v příštích měsících.
Lummisová a Gillbrandová zároveň vyjádřili směrem do budoucna optimismus, když se shodli, že postoje několika amerických politiků k tématu kryptoměn se mění a začínají je vnímat seriózněji.
,,Evidujeme širší zájem, protože vidí, že je to důležité téma a že spotřebitelé dnes nejsou dostatečně chráněni. Neexistuje žádný dohled nad trhem a neexistují žádná pravidla silničního provozu. Teď je to víc naléhavé a sílí pocit, že je nutné s tím něco udělat,“ dodala demokratka Gillbrandová.
Doplňujeme, že schvalovací proces mohou ovlivnit i blížící se listopadové volby do Kongresu Spojených států amerických, což znamená, že přijdou nové tváře do senátu i Sněmovny reprezentantů. Inu a výraznější součástí kampaní se poprvé v historii stávají i kryptoměny, skrze které chtějí voliče oslovit zejména mladé politické tváře.
Zdroje: cointelegraph.com