Hospodářský a měnový výbor Evropského parlamentu hlasoval o záležitosti, která tato omezení zavede.
Toto opatření bylo přijato s cílem omezit počet nekrytých půjček s Bitcoinem (BTC) a Ethereem (ETH), které mohou věřitelé držet před Evropskou komisí. Kompromisy napříč stranami budou vyžadovat, aby banky držely více kapitálu, aby ochránily zákazníky před krypto ztrátami.
Legislativa uvede v platnost ostatní zbývající součásti Mezinárodního regulačního rámce Basel III. Basel III je mezinárodně dohodnutý soubor opatření vypracovaný Basilejským výborem pro bankovní dohled.
Složka Basel III by posílila finanční rámec schválením solidních kapitálových požadavků. Tato opatření byla přijata právě proto, aby zahrnovala požadavek, aby banky zveřejnily, zda a jak jsou vystaveny kryptoměnám.
Nová pravidla budou potřebovat souhlas Evropského parlamentu a ministrů financí EU, aby se stala platným zákonem.
Požadavky na finanční kapitál pro banky zabývající se kryptoměnami
Navrhovaná novela uvádí, že banky musí na expozice kryptoaktiv uplatňovat rizikovou váhu 1 250 %. Tento návrh zákona pokryje požadavky na finanční kapitál pro tradiční instituce. Tato novela znamená, že v době, kdy pravidla vstoupí v platnost, musí být banky odpovědné za pokrytí svých celkových kapitálových rezerv a nikoli za získávání pákového efektu.
Toto navrhované procento je obecně nejvyšší úrovní sekuritizace, která byla zahrnuta do reforem Basel III stanovených výborem.
Výbor stanovil limity toho, kolik kapitálu může banka vystavit krypto aktivům; tyto normy mají být zavedeny do začátku roku 2025.
Markus Ferber, ekonomický mluvčí největšího parlamentního politického uskupení, uvedl v prohlášení:
Banky budou muset držet jedno euro vlastního kapitálu za každé euro, které drží v kryptoměnách. Takové omezující kapitálové požadavky pomohou zabránit tomu, aby se nestabilita v kryptosvětě přelila do finančního systému. Za posledních pár let jsme viděli, že krypto aktiva jsou vysoce rizikové investice.
Caroline Liesegang, vedoucí Obezřetnostních regulací Asociace pro finanční trhy v Evropě (AFME), uvedla:
Parlament učinil pozitivní kroky vpřed prostřednictvím změn legislativního návrhu Komise, které by měly být náležitě zváženy během interinstitucionálních jednání.
Názory krypto lobby skupiny
Asociace finančních trhů v Evropě (AFME) je lobbistická skupina, která jedná především za tradiční finanční organizace, jako jsou investiční banky s odlišnými názory. Mají obavy, že tento rozsah změn může být příliš široký:
V [legislativě] neexistuje žádná definice krypto aktiv, a proto se požadavek může vztahovat na tokenizované cenné papíry i na netradiční kryptoaktiva, na která je prozatímní zacházení zaměřeno.“
Organizace uvedla, že problémy se zpracováním lze lépe řešit později v legislativním procesu.
Zdroje: decrypt.co, coindesk.com, finance.yahoo.com