Když Čína v květnu tohoto roku zakázala těžbu Bitcoinu a jiných kryptoměn, nejznámější kryptoměna na to reagovala strmým propadem hashrate, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na její těžbu a následně i prudkým pádem ceny. Několik měsíců od tohoto okamžiku je však možné definitivně konstatovat, že Bitcoin tuto krizi přežil bez větší újmy a vyšel z ní ještě silnější, než kdykoliv předtím.
Podle čerstvých dat, se kterými přišla Cambridge University, která ještě před několika měsíci referovala, že Čína má pod kontrolou přes 65% bitcoinového hashrate, jsou aktuálně nejdominantnější zemí na světě z pohledu těžby Bitcoinu Spojené státy americké. Ty podle jejích dat generují přibližně 35,4% celosvětového hashrate BTC. Následují Kazachstán a Rusko s 18,1% resp. 11% podílem. Na čtvrté příčce je Kanada (10%), páté Irsko (4,48%) a šestý Irán (3,11%).
Pokud jde o čínské těžaře, ti z pevninské Číny už Bitcoin podle studie Cambridge netěží, hoc tento údaj určitě není zcela správný. Těžit ho totiž mohou anonymně, což pravděpodobně nějaká část těžařů v Číně nadále i dělá, i když tím výrazně riskují. Zároveň je pravdou, že určitá část čínských těžařů se začala prakticky okamžitě stěhovat do jiných regionů – a tedy právě do Ruska, Kazachstánu, Íránu nebo i USA. Logistiku tohoto přesunu přitom musela financovat i prodejem svých Bitcoinů, což mohlo mít v květnu a červnu negativní vliv na cenu BTC, která tehdy klesla oproti ATH o více než 50%.
,,Okamžitým důsledkem vládou nařízeného zákazu těžby kryptoměn byl 38% pokles celkového hashrate v červnu 2021, což korespondovalo s čínským podílem hashrate před tímto zákazem. To naznačuje, že čínští těžaři koordinovaně omezili svou těžbu,“ uvedl Michel Rauchs z Cambridgeského centra pro alternativní finance.
Podle dat Cambridge University měly USA před květnovým zákazem těžby v Číně ještě v lednu 2021 podíl „jen“ na 16,8% celosvětovém hashrate BTC. To znamená, že výkon v USA stoupl od onoho okamžiku o více než 105%. Své podíly na těžbě navýšil výrazně i Kazachstán (+ 120%) a Rusko (+ 61%).
Vizualizace: USA se staly jedničkou v těžbě BTC již po 2 měsících od momentu, co Peking zakázal těžbu BTC v Číně
The US overtook China as the world’s biggest source of bitcoin mining two months after Beijing banned crypto mining this year, new data has revealed: https://t.co/lWx3bq2Q26 pic.twitter.com/smaxJ6ipGW
— FT China (@ftchina) October 13, 2021
Bitcoin je decentralizovanější
Pokud bylo něco Bitcoinu před květnem z pohledu decentralizace vyčítáno, tak to byla právě skutečnost, že Čína měla ohromný podíl na celkovém hashrate – častokrát výrazně převyšující 50%. Ačkoli tento hashrate nebyl generován vládou, ale různými nezávislými POOLy, na které byl tento výkon delegován podle skeptiků to i tak představovalo pro Bitcoin teoretickou hrozbu 51% útoku při pokusu Číny o koordinovaný útok na celou síť (což však v daném čase bylo extrémně nepravděpodobné). Dobrou zprávou je, že i tento vysoce nepravděpodobný scénář je dnes už absolutně vyloučen. Čína se prakticky sama zbavila jakékoliv moci nad bitcoinovou sítí tím, že těžařůevyhnala ze své země. Současná těžba BTC je díky tomu decentralizovanější a probíhá v zemích, které jsou vůči kryptoměnám mnohem méně skeptické než Čína.
V USA více regulátorů v čele s Powellem (FED) a Genslerem (SEC) dalo jasně najevo, že nemají v plánu zákaz kryptoměn, přičemž v podobném duchu se nejnověji vyjádřil i náměstek ruské federace. Írán má pro těžbu Bitcoinu vlastní legislativu, ale obecně ji podporuje. Skeptické vůči těžbě nejsou ani severské země Evropy či Kazachstán. Scénář podobný tomu, co se událo v květnu 2021 v Číně je tedy směrem do budoucna mnohem méně pravděpodobný. Bitcoin se tak zbavil jednoho velkého problému, který dlouhodobě visel ve vzduchu a trh si uvědomoval jeho rizika.
Ekologie bude stále horkým tématem
V souvislosti s těžbou Bitcoinu se nadále bude řešit otázka jeho ekologického dopadu na přírodu. Míra hashrate je v současnosti tak vysoká, že celkový roční podíl spotřebované energie při těžbě BTC je roven spotřebě energie některých větších zemí – nebo třeba spotřebě elektřiny 7,7 milionu domácnosti respektive 47 miliardám liber spáleného uhlí.
Že těžba Bitcoinu spotřebovává stejně hodně energie, než některé země, ale nemusí být až tak vážný problém, pokud bude na těžbu používána zelená energie, se kterou nejsou spojeny emise CO2 (čili Bitcoin se nebude těžit díky energii z uhelných dolů, ale například díky solární, větrné nebo vodní energii). Podle studie Cambridge ze září 2020 tvořila taková těžba pouze 39% celkové těžby BTC. V průběhu roku 2021 jiné studie tvrdily, že už mezitím přesáhla 50%. Směrem do budoucna bude důležité, aby toto procento neustále narůstalo a blížilo se co nejblíže 100%.
Těžaři Bitcoinu logicky inklinují k hledání levné energie. Jejich přirozenými partnery proto mohou být vodní, větrné či solární elektrárny, které v některých obdobích generují více energie, než dokáží spotřebovat. Tu mohou levně prodat těžařům Bitcoinu, díky čemuž jsou ziskovější i samotné elektrárny. Tyto peníze následně mohou investovat do dalšího rozvoje – jinak řečeno v konečném důsledku těžaři mohou přispět k větším ziskům z produkce zelené energie na úkor produkce z elektráren, které mají na přírodu negativní vliv.
zdroj: decrypt.co, Názor Kryptonovinky