Nová studie firmy Nickel Digital Asset Management tvrdí, že přibližně jedno procento Bitcoinů (BTC) mají pod kontrolou veřejně obchodované společnosti. Dalších zaokrouhleně šest procent spravují burzovní bitcoinové ETP a různé uzavřené trusty.
Pokud jde o veřejně obchodované společnosti, které drží na rozvaze nějaké Bitcoiny, studie uvádí, že v roce 2021 sledujeme rostoucí trend jejich počtu. Zatímco v roce 2020 jich přibylo celkem sedm, za necelou první polovinu tohoto roku se přidalo dalších osm.
19 společností sledovaných v této studii má celkovou tržní kapitalizaci jejich akcie přesahující 1 bilion dolarů. 13 z nich sídlí v Severní Americe, tři v Evropě a zbývající v Turecku, Hongkongu a Austrálii. Těmi nejznámějšími jsou Microstrategy, Tesla či Square. Studie rovněž uvádí, že existuje dalších 17 firem, které také koupily Bitcoiny, ale o přesném počtu držených BTC nejsou známy údaje (portál BitcoinTreasuries.net však tato čísla uvádí pozn.red).
5,75% všech Bitcoinů v oběhu mají pod kontrolou bitcoinové ETP a trusty typu Grayscsle Bitcoin Trust (GBTC), Coinshares, 3iQ nebo Purpose Bitcoin ETF. Při současné ceně bitcoinu spravují Bitcoiny v hodnotě přibližně 43 miliard dolarů. Tyto ETP a trusty jsou ve zprávě konkrétních firem, které drží Bitcoin jako podkladové aktivum pro jejich krytí. U institucionálních investorů jsou oblíbené, protože v případě využití takového produktu nemusí řešit bezpečnou úschovu.
Ačkoli to zmiňovaná studie neuvádí, doplňujeme, že podle portálu BitcoinTreasuries.net mají dalších zhruba 1,8% Bitcoinů pod kontrolou soukromé firmy (neobchodované na burze) – patří mezi ně Block.One, The Tezoss Foundation, MT GOX a Stone Ridge Holdings Group . V případě Mt.Gox jde o více než 140 000 BTC, které drží správce konkurzní podstaty této zkrachovalé burzy, která utrpěla v roce 2014 největší hackerský útok v historii kryptoměn. Tyto Bitcoiny mají použít na vyplacení poškozených klientů.
CEO firmy Nickel Anatoly Crachilov ke studii poznamenal, že trend institucionální adopce bitcoinu bude pokračovat, pokud FED a další centrální banky nezmění svou monetární politiku vedoucí k růstu inflace. Tvrdí, že rostoucím počtem institucí zapojených do bitcoinového trhu se postupně sníží i vysoká cenová volatiita nejznámější kryptoměny.
Se závěry Crachilova však nesouhlasí úplně všichni. Některá data – například pravidelné reporty Coinshares, o kterých jsme psali včera, a skutečnost, že aktuálně se Bitcoin obchoduje dráž na spotových burzách, než u futures kontraktů, naznačují, že institucionální poptávka po bitcoinu v posledních týdnech výrazně oslabila.
zdroj: cointelegraph.com