Přetrvávající obavy z dalšího vývoje Bitcoinu jsou na místě. Vždyť prošel jednou z největších korekcí za svou historii. Ta byla způsobena i množstvím negativních zpráv v poslední době, což vedlo k hromadným prodejům a panice retailových investorů. V mnohém tato situace připomínala průběh ze začátku roku 2018, takže úvahy o vstupu do medvědího trhu jsou určitě na místě.
Od nakoupení Bitcoinu Teslou a spuštění nákupní horečky institucí se o největší světové kryptoměně mluvilo jen v superlativech, jako o přemožiteli zlata, nejlepším uchovateli hodnoty, hedgy proti inflaci. Někteří zastávali názor, že díky vstupu institucí už půjdeme pořád jen nahoru. Pak ale náhle cena Bitcoinu klesla pod kritickou úroveň.
Tento pád byl velice rychlý, přesto jej mnoho odborníků bylo schopno předpovědět díky určitým znamením a ukazatelům, které přesahovaly zaběhlé názory. Nyní se na scéně objevil anonymní analytik „John Nash“, který tento fenomén nějakou dobu studoval a přišel tak se zajímavou teorií.
Růst Bitcoinu trvale zpomaluje
Nash totiž přezkoumal předchozí cyklus Bitcoinu, který se měl potýkat s „moonboismem“, což je pohled, kterým trpí investoři zastávající sentiment věčného „Pouze nahoru“. Přehled níže však ukazuje zajímavou skutečnost, která je společná pro každý BTC od roku 2021 – má tendenci k delšímu trvání vývoje než jeho předchůdci a poskytuje nižší návratnost investic (ROI).
Pokud se podíváme na vývoj prvního cyklu Bitcoinu, zjistíme, že začal v roce 2011 a trval po dobu 8 měsíců. Během tohoto období se cena BTC dostala z necelého $1 na $10 . Druhý cyklus začal někde v roce 2013, měl dva různé vrcholy, na konci téhož roku a v roce 2014. Prvního vrcholu bylo dosaženo už po 7 měsících, zatímco celková délka cyklu i s druhým vrcholem byla 24 měsíců.
Nejdelší třetí cyklus Bitcoinu byl zatím ten poslední. Trval dokonce 35 měsíců. Při prozkoumání současného cyklu zjistíme, že jeho průběh doposud trval 28 měsíců. Nash k tomu dodává:
„Cykly se jasně prodlužují, ROI se viditelně snižuje (zákon snižujících se výnosů). Kdokoliv stále věří ve čtyřletý cyklus a konstantní návratnost investic, prochází si jasně fází popírání/klamu.“
Tři možné scénáře vývoje ceny Bitcoinu
Na uvedeném grafu můžeme vidět, že analytik naznačil také tři možné scénáře dalšího vývoje.
Nejpravděpodobnější se Nashovi jeví scénář s vrcholem současného cyklu v létě 2022. Druhou variantou může být ukončení cyklu v říjnu 2022, pokud by se cyklus prodloužil o 11 měsíců, stejně jako při minulém bull runu. To se podle Nashe zdá jako nepravděpodobné, i s ohledem na dosavadní zkracující se velikost prodlužování jednotlivých cyklů.
Nakonec je tu nejméně pravděpodobný scénář, který je zároveň nejvíce optimistický. Ten předpokládá konec už v prosinci 2021. Na základě předchozího argumentu je možné předpokládat, že čím kratší cyklus, tím výbušnější ROI. Pokud se tedy tento scénář odehraje, BTC může zažít obrovské zisky.
Scénářů je však celá řada
V jednom z dalších, velice zajímavých příspěvků uvedených na Medium, tento analytik předkládá mnoho dalších scénářů vývoje Bitcoinu. A varuje před těmito „narativy“, které mohou působit lákavě, ale stejně tak mohou být nebezpečné, pokud jsou slepě následovány. Na základě Metcalfeova zákona, který se používá k popisu křivky adopce nové technologie, učinil Nash následující závěr:
„Během posledního desetiletí Bitcoin sledoval adopční křivku/Metcalfeovůf zákon víceméně stabilně, avšak s jednou zvláštní vlastností. Vzhledem k tomu, že růst sítě Bitcoinu je přímo vyjádřen v peněžní hodnotě, je náchylný ke spekulativním epizodám, tj. bublinám.“
Analytik využil logaritmickéou růstovou křivku (LGC), pomocí které je možné určit skutečné dno a vrchol Bitcoinu, okamžik, kdy se křivka začne zplošťovat a do sítě začne vstupovat méně uživatelů. Tento moment podle Nashe bude doprovázen větší vyspělostí (časem) a menší volatilitou ceny BTC.
Nash zároveň odmítá modely, které předpovídají zhodnocování ceny BTC donekonečna. Věří totiž, že žádný Bitcoinový cyklus nepřekoná prodlužováním svého trvání délku cyklu toho předchozího.
Vyjádřeno z jiného úhlu pohledu – na základě předložených údajů můžeme konstatovat, že je méně pravděpodobné, aby Bitcoin dosáhl svého ATH, pokud bude podmínkou růst jeho ceny vyjádřený v procentech vyšší než v roce 2017. V té době BTC vzrostl z $1 000 na $20 000, což činilo růst o 1 900 %. To znamená, že pokud by kryptoměna měla vzrůst u současného cyklu z $10 000 až na $100 000, dosáhla by růstu o 900 %.
Podle Nashovi předložené teorie tak jde o přijatelnou cenu.
Zdroj: Newsbtc.com