14. července sdílel Mike Novogratz, generální ředitel Galaxy Digital, na sociální síti X (Twitter) příspěvek, ve kterém uvedl, že Čína je pravděpodobně blízko ke zrušení zákazu Bitcoinu (BTC). Toto jeho tvrzení mohlo dokonce podpořit růst ceny BTC v úvodu týdne, přestože vliv tohoto tvrzení na pohyb ceny bitcoinu se vyhodnocuje opravdu jen velmi těžko.
„Pokud je to pravda, a je to podruhé, co jsem to slyšel během týdnů, je to velká věc,“ napsal Novogratz na X ve zmiňovaném tweetu.
Kryptoměnová komunita je skeptická
Většina sledovatelů však zpochybňovala zdroj informací Novogratzova příspěvku. Mnoho uživatelů vyjádřilo pochybnosti o možném obrácení Číny v otázce Bitcoinu. Někteří zase argumentovali tím, že Čína nikdy nezavedla úplný zákaz Bitcoinu.
„Zakázali ho asi šestkrát a nic se nestalo. Totéž se stane, když ho vícekrát znovu povolí,“ uvedl jeden z uživatelů v komentářích.
Navzdory přísným opatřením je totiž Čína stále globálním lídrem v těžbě Bitcoinu, druhá na světě po USA, a jiných aktivitách, které souvisejí zejména s blockchain technologií.
Čína Bitcoin nikdy nedovolí
Na spekulace na sociálních sítích reagovalo i několik čínských představitelů kryptoměnového průmyslu. Mnozí tvrdí, že Čína nikdy nedovolí svým občanům volně obchodovat s Bitcoinem pomocí místní fiat měny – juanu.
„Pokud si myslíte, že Čína by dovolila čínským občanům kupovat Bitcoin za čínský juan z nitra Číny, nestane se to, tečka,“ řekl Yifan He, generální ředitel významné čínské blockchainové společnosti Red Date Technology.
He zároveň tvrdí, že kdokoli, kdo naznačuje jakékoli zrušení zákazu, nemá ani nejmenší představu, proč Čína zakazuje Bitcoin a kryptoměny.
He také zmínil, že pozornost by se měla soustředit zejména na hongkongské burzy jako HashKey, které neumožňují občanům pevninské Číny stát se jejími zákazníky.
Povolení by šlo proti vládě
Mikko Ohtamaa, spoluzakladatel algoritmického investičního protokolu Trading Strategy, podpořil Heho názor. Tvrdí, že obrácení Číny v otázce Bitcoinu by bylo proti vládní politické agendě.
„Je nepravděpodobné, že by byly fámy o otevření Číny pro kryptoměny pravdivé, protože by to bylo proti Xiho agendě o tom, jak je čínský stát vybudován,“ řekl Ohtamaa.
Zároveň dodal, že Čínský zájem o kryptoměny vždy spočíval v úniku kapitálu. Číně podle jeho slov nevyhovuje zejména to, že kryptoměny demokratizují finance.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com