Generální ředitel a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg si myslí, že digitální svět potřebuje regulace, ale kromě možnosti regulace ze strany vlád mluví také o možných přínosech samoregulace přímo ze strany zainteresovaných komunit.
,,Jednou z otázek je, jak bychom mohli v právě začínajícím desetiletí řešit řízení velkých vznikajících digitálních komunit, které umožnil internet,“ uvedl ve svém dlouhém příspěvku na Facebooku, ve kterém vybral několik významných témat začínající dekády. Patří mezi ně i oblast digitálního řízení, která souvisí i s kryptoměnami.
Zuckerberg zdůraznil, že jen zřídkakdy existuje na nějaký problém „jednoznačně správná odpověď“. Z toho důvodu si nemyslí, že by soukromé společnosti měly mít monopol na všechna rozhodnutí týkající se základních demokratických hodnot.
Problematické v souvislosti s kryptoměnami jsou například zákony týkající se politiky Know Your Customer (KYC), tedy vyžadování dokladů totožnosti při nákupu, prodeji resp. obchodování kryptoměn.
Na jedné straně poskytování osobních údajů třetím stranám může být prospěšné při boji proti nelegální aktivitě, jako jsou obchodování s drogami či financování terorismu. Na druhé straně však zároveň vzniká riziko, že osobní údaje zákazníka se dostanou do nesprávných rukou – například v případě hackerského útoku.
Zuckerberg se domnívá, že mnoho oblastí by mohlo fungovat za pomoci samoregulace zapojených stran bez nutnosti zapojovat do této věci stát. Potenciál samoregulace vidí například v oblasti soukromí nebo voleb. Samoregulační řešení jsou prý i předmětem studie samotného Facebooku, který pracuje na projektu, který se týká právě této oblasti.
zdroj: cointelegraph.com